آیا شیردهی در صورت ابتلا به سل بی‌خطر است؟

آیا شیردهی در صورت ابتلا به سل بی‌خطر است؟

خیر، بی‌خطر نیست، اما شما می‌توانید شیرتان را بدوشید و شخص دیگری آن را به کودک بدهد.

یک آکادمی طب اطفال معتبر در دنیا توصیه می‌کند مادرانی که اخیراً مبتلا به سل فعال تشخیص داده شده‌اند از کودکانشان جدا شوند و تا دو هفته بعد از درمانشان شیردهی نکنند. علت چنین توصیه‌ای این نیست که شیر شما می‌تواند سل را به کودکتان منتقل کند، بلکه به این دلیل است که سل به سادگی از طریق ذرات تنفسی شما انتقال می‌یابد، اگرچه جدا کردن یک مادر از کودکش ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد، اما ‌ابتلای یک کودک به سل بسیار بدتر است.

پس یادتان باشد که شیر مادر سل را منتقل نمی‌کند و مادران می‌توانند همچنان شیرشان را پمپ کنند و شخص دیگری آن را به کودکشان بدهد. مثل هر زمان دیگری که شیرتان را می‌دوشید، در این زمان هم باید قبل از پمپ کردن شیر، دست‌ها را خوب بشویید.

همچنین، چند داروی مختلف برای درمان سل وجود دارد که برای مادران شیرده ایمن و بی‌خطر هستند؛ به اندازه‌ای ایمن هستند که مستقیماً به کودکانی که سل دارند نیز داده می‌شوند. وقتی مادری برای حدود دو هفته تحت درمان بوده است و بهبود قطعی را به همراه منفی شدن نتیجهٔ کشت خلط نشان داده است، می‌تواند شیردهی به کودکش را از سر بگیرد. البته در این مورد پزشک شما یا پزشک کودکتان تصمیم آخر و قطعی را خواهد گرفت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید