آیا ایرادی ندارد که کودک پدر و مادرش را برهنه ببیند؟

آیا ایرادی ندارد که کودک پدر و مادرش را برهنه ببیند؟

خیر، ایرادی ندارد ولی سؤال مهم‌تر این است که شما چه احساسی دربارهٔ این موضوع دارید.

تا زمانی که کودک حسی از فردیت پیدا می‌کند، یعنی حدود ۲۴ ماهگی که این آگاهی را پیدا می‌کند که فردی مجزا از دیگران است، از چیزی خجالت نخواهد کشید. او ممکن است به سینه‌های شما، به ویژه اگر شیردهی می‌کنید یا اندام تناسلی همسرتان توجه و با دست اشاره کند اما اینها تنها مشاهدهٔ صرف است.

اما سؤال این است که آیا شما با این مسئله که کودکتان شما را برهنه ببیند راحت هستید؟ برخی والدین در مورد برهنگی بسیار راحت و پذیرا هستند و آن را راهی برای آموزش این موضوع به کودک می‌بینند که بدنش را بپذیرد و به آن افتخار کند. برخی دیگر نیز احساس می‌کنند کودک فقط می‌تواند بدن والد هم‌جنسش را ببیند و برخی دیگر نیز فکر می‌کنند هر نوع برهنگی مشکل‌ساز است و نگرانند که دیدن برهنگی پیام‌های جنسی گیج‌کننده‌ای به کودک بدهد یا زودتر از موعد مناسب آگاهی از جنسیت را در کودک ایجاد کند. پس شاید برای جواب این سؤال بیشتر باید باورها، فرهنگ و عادت‌های زندگی افراد را در نظر گرفت.

اما جواب علمی این است که؛ در این سن یعنی تا دو سالگی، اغلب کودکان احتمالاً به برهنگی توجهی نخواهند کرد اما اگر هر گونه علائمی از خجالت کشیدن، لبخندهای گیج، خنده‌های شرمگینانه یا حرکاتی مثل پوشاندن چشم‌ها با دستش را از خودش نشان داد، احتمالاً فکر خیلی خوبی است که بدنتان را بپوشانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید