این طبیعی است که کودک نوپای من دوست دارد لخت باشد؟

این طبیعی است که کودک نوپای من دوست دارد لخت باشد؟

درآوردن لباس‌های کودک توسط خودش گاهی اوقات بامزه است، اما گاهی وقت‌ها هم می‌تواند بسیار کلافه‌کننده باشد یا موقعیت ناجوری ایجاد می‌کند، مخصوصاً وقتی که در مکانی عمومی هستید یا مهمان دارید. در این مطلب می‌توانید با علل و راهکارهای پیشگیری از این اتفاق‌ آشنا شوید.

چرا کودکان دوست دارند لخت باشند؟

برهنه شدن و بدن لباس گشتن توی خانه رفتاری كاملاً طبیعی و نرمال برای كودک نوپای شماست. این تنها یکی از راه‌هایی است که کودکان نوپا استقلال خود را اعمال می‌کنند و نشان می‌دهند که نظرات و توانایی‌های خودشان را دارند. این رفتار همچنین می‌تواند نشانهٔ آمادگی کودک نوپا برای شروع آموزش استفاده از توالت و دستشویی رفتن باشد.

راهکارهای برخورد با کودکی که لخت می‌شود چیست؟

برای کودک نوپای مصمم طولی نمی‌کشد که در درآوردن لباس‌هایش ماهر شود. اگر این کار گاهی وقت‌ها به نظرتان ناجور است، چگونه یک کودک نوپای بی‌میل به لباس پوشیدن را به همکاری در این زمینه ترغیب کنید؟ در این در اینجا به چند راهنمایی در زمان لخت شدن کودکان اشاره شده است:

آگاهانه رفتار کنید: اول از همه لازم است بدانید که ایرادی ندارد که میل کودک نوپای خود برای برهنه دویدن و گشتن را وقتی که در جا و زمان مناسب هستید هر قدر می‌خواهد برآورده کنید. اما مهم است که به او آموزش دهید بدن چیزی خصوصی است و او باید در حضور افراد دیگر لباس بپوشد.

چند انتخاب به او بدهید: گزینه‌های قابل قبولی به او ارائه دهید. از او بپرسید که آیا دوست دارد سه بار دیگر در اتاق نشیمن برهنه بدود و بعد لباس بپوشد یا می‌خواهد فوراً لباس بپوشد.

لباس‌های مناسب‌تری انتخاب کنید: وقتی بیرون از خانه هستید یا در خانه مهمان دارید، سعی کنید لباس‌هایی به او بپوشانید که نتواند به راحتی دربیاورد. اما نه به شکلی که برایش ناراحت‌کننده باشد.

هرگز کودک را سرزنش نکنید: به یاد داشته باشید که این مرحله‌ای طبیعی است و می‌گذرد، پس خیلی خوب است که موضوع را خیلی بزرگ نکنید، زیرا سرزنش کردن فقط به او می‌آموزد که از بدن خود احساس شرمندگی کند و خندیدن به برهنه شدن هم او را ترغیب می‌کند تا عادت عریان‌گردی خود را ادامه دهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط