آیا باید بگذارید فرزندتان در بازی‌ها برنده شود؟

آیا باید بگذارید فرزندتان در بازی‌ها برنده شود؟

اگر به کودکان خردسال اجازه دهید گهگاهی برنده شود، هیچ ضرری نخواهد داشت، اما او نباید بداند که شما در بازی تقلب می‌کنید تا او برنده شود. اگر فرزندتان بداند که شما قانون بازی را برای او تغییر می‌دهید، در واقع انگار به او می‌آموزید که پیروی از قوانین به اندازه‌ٔ برنده شدن مهم نیست. این موضوع که یک بچه احساس کند می‌تواند در کاری بهترین باشد به عزت نفس او کمک می‌کند، اما او باید مهارت باختن را نیز در خود پرورش دهد. تنها راه برای این‌که یاد بگیرد بازنده‌ٔ خوبی باشد، تمرین آن است.

به جای این‌که بگذارید کودکتان برنده شود، سعی کنید از همان آغاز بازی را منصفانه انجام دهید. قبل از شروع بازی یک آوانس پیشنهاد کنید. برای مثال، بگویید: «چون تو این بازی رو به اندازه‌ٔ من انجام ندادی، از سه خونه جلوتر از من شروع کن» یا «چون من بزرگ‌ترم، تو باید یه نوبت اضافی داشته باشی». اگر هر دو موافق این تغییرات باشید، دیگر اجازه نداده‌اید او برنده شود، بلکه با هم قوانین را تغییر داده‌اید تا بازی منصفانه شود. اگر او نوبت اضافی نمی‌خواهد اما وقتی می‌بازد باز هم غر می‌زند، دیگر آن بازی را انجام ندهید. به جایش، به دنبال بازی‌هایی باشید که او بتواند بدون کمک اضافی شما را شکست دهد. بیشتر بازی‌های شانسی منصفانه هستند و به فرزندتان به همان اندازه‌ٔ شما شانس برنده شدن را می‌دهند.

به یاد داشته باشید که کودکان قبل از  سن دبستان زیاد در مورد برد و باخت فکر نمی‌کنند. برای آنها بسیار مهم‌تر است که بازی سرگرم‌کننده باشد. پس به جای این‌که نگران اجازه دادن به فرزند خود برای بردن باشید، به این فکر کنید که چگونه بازی را مفرح‌تر کنید.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید