هفتهٔ دوم بارداری

هفتهٔ دوم بارداری

آخرین پریود شما حدود دو هفته پیش شروع شد. بر اساس روش پزشکان و ماماها برای شمارش هفته‌های بارداری، در هفتهٔ به اصطلاح دوم، شما تنها در حال تخمک‌گذاری و احتمالاً در شرف لقاح هستید. آنچه اکنون احساس می‌کنید احتمالاً مرتبط با چرخهٔ معمول پریودتان است. در این مطلب می‌توانید بیشتر با هفتهٔ دوم بارداری آشنا شوید.

هفتهٔ دوم بارداری چگونه است؟

در طول دو هفتهٔ اول، بدن شما در حال آماده شدن برای لقاح احتمالی است. اما حالا احتمالاً سؤال شما این است که بارداری چگونه محاسبه می‌شود؟ محاسبهٔ روز شروع رشد جنین و پیگیری تاریخ‌های مرتبط با بارداری می‌تواند برای شما کمی گیج‌کننده باشد. شروع بارداری از روز اول آخرین دورهٔ نرمال پریود شما که LMP نام دارد محاسبه می‌شود، هرچند رشد جنین تا پس از لقاح که حدود دو هفته بعد اتفاق می‌افتد شروع نخواهد شد.

بارداری به این دلیل از این روز محاسبه می‌شود که هر بار زنی پریود می‌شود، بدن او در حال آماده شدن برای بارداری است. اگر روز اول آخرین دورهٔ نرمال قاعدگی یا LMP شما را ملاک بگیریم، بیشتر زنان به طور متوسط ۲۸۰ روز باردار هستند. محاسبه از روز اول آخرین دورهٔ نرمال قاعدگی همچنین مقیاس استانداردی برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی تعیین می‌کند، زیرا فهمیدن زمان دقیق رخ دادن لقاح واقعاً دشوار است.

تغییرات بدن و زندگی شما

حالا ببینیم چه تغییراتی در بدنتان رخ می‌دهد. پریودتان تازه شروع شده و شما ممکن است به فکر باردار شدن باشید. هنگام تلاش برای بارداری، زمان تخمک‌گذاری‌ مهم‌ترین چیزی است که باید بدانید. تخمک‌گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد و به سمت لولهٔ رحمی هل داده شود و برای بارورسازی در دسترس قرار گیرد.

پوشش رحم ضخیم شده است تا برای نگه داشتن تخمک بارور آماده شود. اگر لقاح رخ ندهد، پوشش رحمی ریزش می‌کند و شما پریود می‌شوید، یعنی ریزش تخمک بارور و پوشش دیوارهٔ رحم در طول پریود رخ می‌دهد. همچنین واقعیت‌هایی دربارهٔ تخمک‌گذاری وجود دارد که باید بدانید:

  • یک تخمک ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از خروج از تخمدان زنده می‌ماند.
  • به طور معمول، هر بار که تخمک‌گذاری می‌کنید فقط یک تخمک آزاد می‌شود.
  • استرس، بیماری، سفر و تغییرات قابل توجه در وزن، ورزش و الگوهای خواب می‌تواند روی تخمک‌گذاری تأثیر بگذارد.
  • برخی از زنان ممکن است طی تخمک‌گذاری لکه‌بینی اندکی داشته باشند؛ این لکه‌بینی به عنوان خونریزی تخمک‌گذاری تلقی می‌شود و نه یک دوره پریود شما.

اما برای کودک احتمالی شما در هفتهٔ دوم بارداری چه اتفاقی دارد می‌افتد؟ هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما تا زمانی که همه چیز برای حضور دوست‌داشتنی او آماده می‌شود، صبور باشید. خیلی زود یک تخمک آزاد می‌شود و برای بارورسازی در دسترس قرار می‌گیرد.

برای فهمیدن زمان تخمک‌گذاری خود می‌توانید با نصب اپلیکیشن بارداری مادرشو همیشه از رسیدن به روز دقیق‌تر تخمک‌گذاری خود آگاه شوید. به‌طورکلی، چرخهٔ ماهانه یا دورهٔ پریود هر زن از روز اول پریود او تا روز اول دورهٔ پریود بعدی‌اش محاسبه می‌شود. به طور متوسط، چرخهٔ پریود یک زن معمولاً بین ۲۸ تا ۳۲ روز است. تخمک‌گذاری بر مبنای اولین روز چرخه که روز شروع دورهٔ پریود است محاسبه می‌شود.

بیشتر زنان در روزی بین روز ۱۱ تا روز ۲۱ چرخهٔ پریود خود تخمک‌گذاری می‌کنند. این همان چیزی است که «بازهٔ باروری» یا «پنجرهٔ باروری در چرخهٔ قاعدگی زنان نامیده می‌شود، زیرا رابطهٔ جنسی در این زمان احتمال بارداری شما را افزایش می‌دهد.

خودمراقبتی هفتهٔ دوم بارداری

در این زمان باید برای چه چیزهایی برنامه‌ریزی کنید؟ ممکن است لازم باشد در این نقطه تغییراتی در سبک زندگی ایجاد شود تا شانس لقاح و به دنیا آوردن کودکی سالم در آینده افزایش یابد. ورزش کافی و رژیم غذایی متعادل عوامل مهمی برای توجه هستند. توصیه می‌شود شروع به مصرف مکمل‌های پیش از بارداری کنید و استفاده از مواد زیر را متوقف کنید:

اگر داروهای تجویزی پزشک مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا خوردن آنها در بارداری ایمن است یا خیر. برای اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه در دوران بارداری، لطفاْ اطلاعات مادرشو را در مورد تغذیه قبل از لقاح را بخوانید.

مهم‌ترین کاری که اکنون می‌توانید انجام دهید این است که به شکلی عمل کنید که انگار می‌دانید باردارید. از آنجا که چند هفته طول می‌کشد تا بفهمید لقاح رخ داده است، این کار می‌تواند از شما و کودکتان در برابر هر گونه مواد یا فعالیتی که می‌تواند منجر به ایجاد مشکلی شود محافظت کند.

نکاتی برای پدرها در هفتهٔ دوم بارداری

در بسیاری از موارد، همسرتان نمی‌داند که او در این مرحله چقدر در بارداری شما نقش دارد، پس شاید بد نباشد اگر آقایان نیز به سلامت و سبک زندگی خودشان در زمان اقدام برای باروری توجه کنند، چون این اتفاق می‌تواند روی سلامت کودک آیندهٔ شما تأثیر بگذارد.

ممکن است لازم باشد که او در تغذیه و داروهای مصرفی خود و همچنین عاداتی مانند سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر یا الکل تجدید نظر کند. همچنین مردان نیز می‌توانند از مصرف مکمل‌های پیش از بارداری یا نوع دیگری از مکمل‌های ویتامینی و رژیم غذایی مناسب، در دورهٔ پیش از لقاح استفاده کنند و سود ببرند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط