مکیدن انگشت شست: چرا اتفاق می‌افتد و در مورد آن چه باید کرد

مکیدن انگشت شست: چرا اتفاق می‌افتد و در مورد آن چه باید کرد

بیشتر بچه‌ها در سن دو تا چهار سالگی مکیدن انگشت شست را خودبه‌خود متوقف می‌کنند ولی برخی از کودکان این عادت را مدت طولانی‌تری ادامه می‌دهند، اما فشار همسالان در مدرسه اغلب عامل بازدارنده‌ٔ بسیار مؤثری است. مکیدن انگشت شست چرا اتفاق می‌افتد و در مورد آن چه باید کرد؟ در این مطلب با این نکات مهمی در رابطه با مکیدن انگشت شست در کودکان آشنا شوید.

چرا کودکان انگشت شستشان را می‌مکند

بچه‌ها شست خود را می‌مکند، چون برایشان آرامش‌بخش است. کودک شما احتمالاً این عادت را درحالی‌که هنوز در رحم بود تمرین کرده و در شیرخوارگی تکمیل‌ کرده است و حالا وقتی خسته، ترسیده، بی‌حوصله یا بیمار است یا سعی در تطبیق با چالش‌هایی مانند شروع مهدکودک یا پیش‌دبستانی دارد، به انگشت شستش روی می‌آورد. همچنین ممکن است از انگشت شست خود برای کمک به خوابیدن و به خواب رفتن مجدد پس از بیدار شدن در نیمه‌شب استفاده کند.

در مورد مکیدن انگشت شست چه باید کرد

کلید اصلی حل مسئله این است که بفهمید مکیدن انگشت چه موقع و کجا اتفاق می‌افتد و سعی کنید با ارائه‌ٔ یک جایگزین توجه او را منحرف کنید. شما و فرزندتان با هم می‌توانید راه‌حل‌هایی پیدا کنید که در نهایت به او کمک می‌کند تا عادت مکیدن شست را کنار بگذارد. برخی از نکاتی که لازم است برای حل مشکل مکیدن انگشت شست در کودکان بدانید به شکل زیر است:

زیاد نگران آن نباشید: یک انجمن دندان‌پزشکی معتبر در دنیا می‌گوید بیشتر کودکان تا زمانی که دندان‌های دائمی‌شان ظاهر شود می‌توانند بدون ایجاد مشکل، یعنی بدون اینکه هم‌راستایی دندان‌ها یا فکشان آسیب ببیند، انگشت شست خود را بمکند. دندان‌های دائمی معمولاً تا حدود شش سالگی شروع به رویش نمی‌کنند. همچنین به خاطر داشته باشید که همه‌ٔ شکل‌های مکیدن شست به یک اندازه آسیب‌رسان نیستند و متخصصان می‌گویند شدت مکیدن و رانش زبان است که باعث تغییر شکل دندان‌ها می‌شود و بعداً ارتودنسی را ضروری می‌کند. بچه‌هایی که انگشت شست خود را به طور منفعل در دهانشان می‌گذارند، کمتر از بچه‌هایی که آن را فعالانه می‌مکند، دچار مشکلات دندانی می‌شوند.

تکنیک مکیدن کودکتان را نگاه کنید: اگر با شدت و حدت می‌مکد، شاید بهتر باشد که این عادت را زودتر، مثلاً در حدود چهار سالگی ترک دهید. اگر متوجه تغییری در دهان یا دندان‌های او شدید، یا اگر مطمئن نیستید که مکیدن انگشت شست فرزندتان را دچار مشکل می‌کند یا نه، با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

مالیدن کرم را با نظر پزشک امتحان کنید: اگر انگشت شست فرزندتان به خاطر مکیدن قرمز و ترک‌خورده شد، مالیدن کرم مرطوب‌کننده هنگام خواب را امتحان کنید. اگر کرم را هنگام بیداری اعمال کنید، ممکن است با مکیدن انگشتش آن را بخورد.

سرزنش یا تنبیه نکنید: تنبیه کودک خردسال یا نق زدن به او برای بیرون آوردن انگشت شست از دهانش کمکی نمی‌کند، زیرا او احتمالاً حتی متوجه نمی‌شود که این کار را انجام می‌دهد. روش‌هایی مانند بستن باند کشی روی انگشت شست هم مجازات ناعادلانه‌ای به نظر خواهد رسید، مخصوصاً به این دلیل که او این کار را برای تسکین و احساس امنیت انجام می‌دهد. به علاوه، تحت فشار قرار دادن او برای ترک آن ممکن است تمایلش به این کار را حتی بیشتر کند.

سن کودک را در نظر بگیرید: بچه‌ها معمولاً وقتی راه‌های دیگری برای تسلی و تسکین خود پیدا می‌کنند، از مکیدن شست دست می‌کشند. به عنوان مثال، اگر کودکتان معمولاً انگشت شست خود را وقتی گرسنه است می‌مکد، به زودی یاد می‌گیرد که یخچال را باز کند و به دنبال چیزی برای خوردن بگردد یا از شما یک خوردنی بخواهد.

زمان‌های مکیدن شست را بشناسید: با سایر فعالیت‌ها از مکیدن انگشت شست جلوگیری کنید. اگر می‌توانید زمان‌ها و مکان‌هایی را که کودک شما احتمال مکیدن انگشت شست خود را دارد شناسایی کنید. برای مثال، هنگام تماشای تلویزیون سعی کنید حواس او را با فعالیتی جایگزین مانند یک توپ لاستیکی برای فشار دادن یا عروسک‌های انگشتی برای بازی پرت کنید. همچنین اگر هنگام خستگی تمایل به مکیدن انگشت شستش دارد، می‌توانید بگذارید چرت طولانی‌تری بزند یا ساعت خوابش را جلوتر بیاورید یا اگر وقتی کلافه و سرخورده است به یاد انگشت شستش می‌افتد، به او کمک کنید احساساتش را به زبان بیاورد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط