۱۰ نکته برای تربیت دختری با اعتماد به نفس

۱۰ نکته برای تربیت دختری با اعتماد به نفس

دخترها معمولاً زندگی را پرشروشور شروع می‌کنند. آنها زود زبان باز می‌کنند، اجتماعی هستند و شاگرد اول می‌شوند. اما آنها گاهی مخلوطی گیج‌کننده از فشارهای اجتماعی مختلف، انتظارات بیش از حد و سیگنال‌های متفاوتی از جامعه می‌گیرند. به عنوان مثال آنها بارها می‌شنوند که «تمام تلاش خودت رو بکن، اما توجه زیادی به خودت جلب نکن!» مواردی مثل اینها می‌تواند باعث شود دخترها از نظر تحصیلی عقب بیفتند یا شور و نشاط خود را از دست بدهند. کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت اعتماد به ‌نفس و سرسختی دخترتان در سال‌های پردردسر پیش رو انجام دهید. در این مطلب با این راهنمایی‌ها آشنا شوید.

جسارت داشتن را تشویق کنید

به دخترتان بیاموزید که نیازهای خود را به بزرگ‌ترها ابراز کند و در مقابل هم‌سالانش روی حق خودش پافشاری کند. اگر بچه‌ٔ دیگری نسبت به او بدرفتاری می‌کند، فرزندتان را تشویق کنید که آرام و منطقی بگوید: «من خوشم نمیاد که این‌طوری با من صحبت می‌کنی!»

با مصداق‌های مشخص از او تعریف کنید

وقتی می‌خواهید به دخترتان بگویید چقدر باهوش است، از مثال‌های مشخص و واضح استفاده کنید که ارزش بسیار بیشتری دارد. به او بگویید: «تو واقعاً حافظه‌ٔ خوبی داری» یا «وای، تو همه‌ٔ حیوون‌ها رو می‌شناسی.»

تعریف و تمجیدتان از او بر اساس واقعیت باشد

یک دانش‌آموز کلاس سوم خوب می‌داند که او یک نابغهٔ موسیقی یا بهترین هنرمند کره‌ٔ زمین نیست، اما اگر متوجه پیشرفت او از این ماه تا ماه بعدی بشوید، از این دقت شما بسیار خوشحال و خرسند خواهد شد.

به او کمک کنید بفهمد که چرا گاهی کنار گذاشته می‌شود

به دخترتان توضیح دهید این که او به همه‌ٔ مهمانی‌های تولد دوستانش یا شرکت در همه‌ٔ مسابقه‌ها دعوت نشود، به معنای توهین به او نیست. به عنوام مثال، توضیح دهید که وقتی بچه‌ٔ دیگری می‌گوید: «من نمی‌خوام با تو دوست باشم»، احتمالاً بیشتر از آنکه به دخترتان ارتباطی داشته باشد، به خلق‌وخوی آن کودک در آن لحظه ربط دارد.

قابلیت و کاردانی را تشویق کنید

در کمک به دخترتان برای انجام مشق شب یا وظایف خانگی محول‌شده به او عجله نکنید. اگر از شما تقاضای کمک کرد، از او بخواهید که خودش برای انجام دادن آنها چند دقیقه‌ بیشتر تلاش کند.

اگر دوست دارد او را به انجام ورزش تشویق کنید

امروزه دخترها گزینه‌های ورزشی بسیار زیادی دارند. اگر می‌خواهد ژیمناستیک کار کند یا فوتبال بازی کند، به او فرصتی بدهید تا وارد بازی شود و بفهمد که چه توانایی‌هایی دارد. تصمیم نگیرید کدام ورزش برایش مناسب است، خودش می‌تواند این موضوع را کشف کند.

در مورد نقاط قوت و ضعف او پیش‌‌داوری نکنید

فقط به این دلیل که فرزند شما دختر است، به این معنی نیست که با اعداد اعشاری مشکل خواهد داشت یا اینکه در مهارت‌های خواندن عالی خواهد بود. دختر بودن همچنین به این معنی نیست که او نمی‌خواهد به ماهیگیری برود یا کُشتی را امتحان کند. اشاره‌ها و سرنخ‌های رفتاری او را دنبال کنید تا نقاط قوتش را به بهترین شکل پرورش دهید و روی بهبود نقاط ضعف او کار کنید.

داشتن تصویر بدنی سالم را تشویق کنید

«تصویر بدنی»، تصور و پنداری است که شخص از بدن خودش دارد. وقتی دخترتان آن سؤال گریزناپذیر «من زیبا هستم؟» را پرسید پاسخش را با یک «بلهٔ» مشتاقانه بدهید. هنگامی که از ظاهر او تعریف می‌کنید، سعی کنید کارهای او را نیز برجسته کنید: «امروز حرکاتت تو تمرین ژیمناستیک خیلی زیبا بود» یا « روی صحنه چشم‌هات واقعاً می‌درخشید». همچنین برای دختران بزرگ‌تر می‌تواند مفید باشد که بشنوند عکس مدل‌های زنی که می‌بیند زیاد شبیه دختران یا زنان واقعی نیستند، بلکه عکس‌های آنها دستکاری می‌شود تا لاغرتر و بی‌نقص‌تر از آنچه واقعاً هستند به نظر برسند.

در مورد برخی از تبعیض‌های جنسیتی توضیح دهید

حتی امروزه نیز برخی تصور می‌کنند دخترها نمی‌توانند کارهایی را انجام دهند که پسران می‌توانند. اگر متوجه شدید که دخترتان در حال تماشای سریال‌های تلویزیونی یا فیلم‌هایی است که دختران در پس‌زمینه باقی می‌مانند، درحالی‌که پسرها مشکلات را حل می‌کنند، به آن اشاره کنید و در مورد این که در دنیای واقعی قضیه متفاوت است و حتماً به این شکل نیست با او صحبت کنید و برایش چند مثال از دنیای واقعی بزنید تا بهتر متوجه شود.

به الگوهای زن مثبت و موفق اشاره کنید

هنگام تماشای اخبار یا خواندن روزنامه، از هر فرصتی استفاده کنید و به دخترتان نشان دهید که زنان به عنوان نمایندگان مجلس، گزارشگران زن مسابقات ورزشی، پزشکان و ورزشکاران می‌توانند هر کاری را انجام دهند. خواندن کتاب‌هایی که شخصیت‌های زن قوی دارند هم یکی از بهترین راه‌های انتقال این نکتهٔ درست، بدون نطق و سخنرانی است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط