راهکارهای ایجاد یک برنامهٔ روزانهٔ موفق برای کودکان شیرخوار

راهکارهای ایجاد یک برنامهٔ روزانهٔ موفق برای کودکان شیرخوار

داشتن یک برنامهٔ منظم برای خواب، غذا و دیگر فعالیت‌ها می‌تواند زندگی را برای شما و کودکتان آسان‌ و لذت‌بخش‌تر کند. برای پیدا کردن آگاهی در مورد برنامهٔ روزانه و اینکه چطور برای کودکان شیرخوار یک برنامهٔ روتین بسازید، اول باید در این مورد کمی مطالعه کنید تا با شناختی درست شروع کنید. در این مطلب می‌توانید با راهکارهایی برای ایجاد یک برنامهٔ روتین موفق برای کودکان آشنا شوید.

عادت دادن کودک به داشتن برنامه‌ای منظم

شما می‌توانید کودکتان را از همان اوایل به داشتن برنامهٔ روزانه عادت دهید. وقتی برنامهٔ ثابتی برای خواب شب کودک ایجاد کردید، برنامهٔ روتین روزانه نیز کم‌کم شکل می‌گیرد. راحت‌ترین راه برای ایجاد برنامهٔ منظم برای خواب شب این است که یک مراسم روتین قبل از خواب ایجاد کنید که هر شب اجرا شود و شما و کودکتان، هر دو بتوانید از انجام آن مطمئن باشید. مراسم روتین قبل از خواب مهم‌ترین کار در جهت ایجاد یک برنامهٔ‌ روزانه برای کودک است.

شما نمی‌توانید مراسم روتین قبل از خواب را در ماه‌های اول تولد نوزاد با اجبار ایجاد کنید اما می‌توانید از دو ماهگی تمرین آن را شروع کنید. یک برنامهٔ روتین ساده شامل حمام دادن، پوشاندن لباس خواب، شیر دادن و سپس خاموش کردن چراغ‌هاست. در ماه‌های اول اشکالی ندارد که با شیر دادن، نوزاد را به خواب ببرید اما از سه یا چهار ماهگی تلاش کنید او را درحالی‌که هنوز بیدار است در رختخوابش بگذارید تا یاد بگیرد که خودش به تنهایی بخوابد.

آموزش شناخت تفاوت روز و شب به کودک

بسیاری از نوزادان در ابتدا روز و شب را با هم اشتباه می‌گیرند یعنی در طول روز برای ساعت‌های طولانی می‌خوابند و وقتی خورشید غروب می‌کند تازه سرزنده می‌شوند. کمک کردن به نوزاد برای اینکه بفهمد چه زمانی روز و چه زمانی شب است، اولین قدم برای ایجاد یک برنامهٔ روزانهٔ عملی است.

برای این آموزش بهتر است در طول روز خانه را روشن و پرنور کنید و شب‌ها خانه را کم نور و ساکت نگه دارید. در طول وعده‌های تغذیه و شیردهی شب نیز، خیلی با نوزادتان صحبت نکنید و بگذارید یاد بگیرد که شب برای خوابیدن و روز برای معاشرت و بازی است.

دقت به رفتار و واکنش‌های کودک

وب‌سایت‌ها، کتاب‌ها، پزشک کودک و دیگر والدین همگی می‌توانند به شما در ایجاد یک برنامهٔ روتین مناسب کمک کنند. اما خود کودک یک راهنمای مهم است که اگر به مرور یاد بگیرید معنای رفتار و واکنش‌های او را بخوانید، می‌توانید متوجه شوید که چه می‌خواهد. زمانی که والدین به اندازهٔ کافی با کودک وقت می‌گذرانند، اطلاعاتی که از این معاشرت می‌گیرند باعث اضافه شدن تجربیات خود آنها می‌شود و غریزهٔ والدین با شناخت خلق‌وخوی کودک و آنچه با او سازگار است شکل می‌گیرد. و در نهایت توجه دقیق به کودکتان و تأمین نیازهای او، زندگی را برای شما راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

اما فهمیدن اینکه نوزادتان چه می‌خواهد نیازمند زمان و صبر است. شما به تدریج متوجه الگوهای در حال ظهور خواب و خوراک او می‌شوید و اگر چرت‌ها، شیر خوردن، بازی و دیگر برنامه‌های کودک را در یک دفترچه یا گوشی موبایلتان ثبت کنید، می‌توانید از آن برای ایجاد یک برنامهٔ زمانی برای روال هر روز استفاده کنید.

اولویت دادن به برنامهٔ روتین کودک در شروع

اگر در تلاش برای عادت دادن کودکتان به یک برنامهٔ زمانی روتین هستید یا در حال مشاهدهٔ الگوی خواب و شیر خوردنش برای ایجاد برنامهٔ مناسب او هستید، این برنامه را حداقل چند هفته یکی از اولویت‌های اصلی خود قرار دهید. یعنی از تغییر و انحراف در برنامهٔ روتین با سفر رفتن، گردش‌هایی که چرت روز را عقب می‌اندازد و دیگر کارهای مشابه خودداری کنید.

وقتی الگویی برای زمان خواب، بیداری و شیر خوردن کودکتان تثبیت کردید، دیگر تغییر برنامه‌های گهگاه در یک بعداظهر عادات او را تغییر نخواهد داد. اما در حینی که فرزندتان در حال تطبیق و عادت کردن به برنامهٔ روتین خود است، باید تا حد ممکن در آن ثبات داشته باشید.

انتظار تغییر در عادات کودک در دوره‌های مختلف رشد

در دوره‌های جهش‌ رشد و رسیدن به نقاط عطف رشد، انتظار تغییر در عادات فرزندتان را داشته باشید. فرزند شما در سال اول زندگی خود دستاوردهای زیادی خواهد داشت. وزن او تقریباً سه برابر خواهد شد و مهارت‌های عمده‌ای مثل نشستن، چهار دست‌وپا رفتن و حتی راه رفتن را یاد می‌گیرد.

در طول دروه‌های رشد یا زمانی که در تلاش برای رسیدن به یک نقطه عطف مثل نشستن است، اگر تغییراتی در برنامهٔ معمول کودکتان مشاهده کردید، متعجب نشوید، چون او ممکن است گرسنه‌تر از معمول باشد، به خواب بیشتری نیاز داشته باشد یا دوباره به دفعات زیاد در طول شب از خواب بیدار شود. پس لازم است صبور باشید، زیرا کودکتان ممکن است خیلی زود به روال معمولش بازگردد. اما اگر این اتفاق نیفتاد شاید نشانهٔ آن است که شما باید تغییراتی در برنامهٔ روتین او بدهید.

تغییر در برنامه متناسب با سن کودک

شاید به نظر بیاید که دقیقاً وقتی کودکتان روالی قابل ‌پیش‌بینی پیدا کرده است، زمان تغییر آن فرا می‌رسد. لازم است بدانید که هرچه کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، به چرت روزانهٔ کمتر و زمان بیشتری برای بازی و تعامل نیاز دارد. او همچنین به خوردن غذاهای کمکی که ابتدا، یک بار در روز و بعد به دفعات متعدد است نیاز پیدا خواهد کرد.

وقتی این دگرگونی‌های ناشی از رشد کودک رخ می‌دهد، برنامهٔ روتین او نیز تغییر خواهد کرد. مطالعه در مورد این تغییرات و نقاط عطف رشد کمک خواهد کرد که بدانید باید منتظر چه چیزهایی باشید.

داشتن حس واقع‌گرایی و انعطاف‌پزیری

بهتر است کمال‌گرا نباشید و انتظار یک برنامهٔ دقیق را نداشته باشید. برخی برنامه‌‌های والدمحور یعنی برنامه‌ای که توسط والدین برای کودکان مشخص می‌شود، این انتظار را به وجود می‌آورد که برنامهٔ زندگی کودک مثل ساعت دقیق خواهد بود و اگرچه کودکان ثبات را دوست دارند، اما در حین رشد فرزندتان باید انتظار تغییراتی را نیز داشته باشید.

گاهی اوقات به هر دلیل، فرزندتان نمی‌خواهد بعدازظهر چرت بزند، یک وعده غذای بیشتر می‌خواهد یا قبل از سحر بیدار می‌شود. غیر از اینها، زندگی نیز تغییراتی را پیش می‌آورد مثل سفر، خواهر و برادرهای بزرگ‌تر، دیدن دوستان و اقوام، کارهای شما و دیگر موارد، همه در زندگی فرزندتان نقش بازی خواهد کرد. و به خاطر داشته باشید تا زمانی که کودکتان خواب، بازی، غذا، مراقبت و عشقی را که برای رشد و نمو نیاز دارد دریافت می‌کند، تغییر در برنامهٔ روتینش ایرادی ندارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید