راهنمای خرید کریر نوزاد

راهنمای خرید کریر نوزاد

صندلی قابل حمل مخصوص نوزاد و شیرخواران کوچک کریر نام دارد. کریر که معمولاً در انگلیسی به Infant Car Seat شناخته می‌شود، در واقع یک نوع صندلی ماشین است که قابل حمل و مخصوص نوزادان و شیرخواران کوچک است. کریرها فقط رو به تکیه‌گاه صندلی خودرو نصب می‌شود و برای کودکان زیر ۱۰ کیلوگرم ایمن‌ترین وسیلهٔ حمل کردن است، اما معمولاً تا وزن ۱۳ کیلوگرم یا تا قد ۸۸ سانتی‌متر برای کودک قابل استفاده است. در این مطلب می‌توانید با ایمن‌ترین صندلی ماشین مناسب نوزادان یعنی کریر و ویژگی‌های یک کریر خوب آشنا شوید.

پایۀ صندلی

بسیاری از صندلی‌های ماشین نوزاد همراه با یک پایۀ پلاستیکی به فروش می‌رسد که در خودرو نصب می‌شود و کریر روی آن قرار می‌گیرد. بعضی از والدین که دارای دو یا چند خودرو هستند، یک پایۀ اضافی نیز برای خودروی دیگرشان خریداری می‌کنند. بهتر است پایه را روی صندلی عقب اتومبیلتان نصب کنید. می‌توانید کودکتان را با کریر جابه‌جا کنید و هنگامی‌که آمادۀ حرکت با خودرو هستید، کریر را روی پایه قرار دهید و کمربند را برای کودک ببندید. زمانی‌ که به مقصد رسیدید می‌توانید آن را از پایه جدا کنید و کودک را با آن حمل کنید. برخی از پایه‌های کریرها قابل تنظیم است و می‌توان زاویهٔ صندلی را روی آن تنظیم کرد.

سایز و اندازه

برای خرید یک صندلی ماشین مناسب بهتر است شما در ابتدا سن، قد و وزن کودک را در نظر بگیرید. در این صورت می‌توانید تصمیم بگیرید که باید سراغ کدام‌ یک از انواع صندلی ماشین بروید و دایرۀ انتخاب خود را محدودتر کنید و چون ایمن‌ترین صندلی ماشین برای نوزاد یا شیرخوار در ماه‌های اول تولدش یک کریر است، باید به راحتی کودکتان توجه کنید، یعنی کودک باید بتواند روی کریر تا حدی دست و پای خود را تکان دهد. کریر باید فضای کافی برای این که کودک به طور صاف و مستقیم روی آن قرار بگیرد داشته باشد.

نکات ایمنی

کریری را انتخاب کنید که تمامی استانداردهای ایمنی را داشته باشد. به عنوان مثال، یک صندلی ماشین خوب، دارای پدهای راحت و محافظ سر مناسب است که علاوه بر محافظت از کودک، فضای راحتی را برای او ایجاد می‌کند.

محافظ سر

نوزاد شما قادر نیست سر خود را کنترل کند. پس بهتر است به دنبال یک صندلی دارای محافظ سر برای او باشید. خوب است اگر کریری خریداری کنید که بتواند حداقل تا ۹ ماهگی حفاظت مناسبی از سر و گردن کودک داشته باشد.

اهمیت کمربند

دقت کنید کمربند کریر از جنس نرمی ساخته شده باشد تا بدن کودک را آزار ندهد و موجب فشار بیش‌ از حد روی بدن او نشود. همچنین قفل کمربند نباید به گونه‌ای باشد که کودک به راحتی بتواند آن را باز کند.

قابلیت نصب روی کالسکه

شاید بهتر است به دنبال کریری باشید که قابل نصب روی کالسکۀ فرزندتان هم باشد. این ویژگی باعث می‌شود وقتی می‌خواهید کودک را از خودرو بیرون بیاورید یا با کالسکه به خودرو منتقل کنید، با امنیت بیشتری جابه‌جایی را انجام دهید و همچنین باعث چیزهایی مثل اختلال در خواب کودک نشوید.

نصب در خودروهای مختلف

کریر باید به راحتی در خودرو قابل نصب باشد و اگر به دلیل داشتن مراقب‌های مختلف کودک از خودروهای متفاوتی استفاده می‌کنید، بهتر است از کریری استفاده کنید که روی همۀ آنها قابل نصب باشد. برچسب یونیورسال؛ Universal، روی کریر نشان می‌دهد که این صندلی با تمام خودرو‌ها سازگار است و روی همۀ آنها نصب می‌شود.

سهولت در استفاده

علاوه بر اینکه فرزندتان هنگام قرار گرفتن در کریر باید احساس راحتی کند، شما نیز در نصب و باز کردن آن، تمیز کردن و به‌طورکلی استفاده از آن باید راحت باشید. همچنین آسانیِ استفاده از دفترچۀ راهنمای محصول و مفهوم بودن مطالب آن می‌تواند یکی از معیارهای مهم سهولت در استفاده به شمار بیاید، زیرا فهم کامل مطالب دفترچۀ راهنما به نصب درست صندلی ماشین کمک می‌کند.

تنظیم آسان

شما نیاز دارید بتوانید به راحتی کریر کودکتان را نصب کنید و کمربند و زیر سری صندلی را برای کودک در حال رشدتان تنظیم کنید. صندلی‌های ماشین خوب به راحتی به فرد اجازه می‌دهد تا کمربند و ارتفاع آن را برای کودک تنظیم کند. مدل‌هایی که طبق راحتی کاربران ساخته شده است، حتی اجازۀ بستن راحت کمربند و تنظیم زاویۀ صندلی با یک دست را می‌دهند.

سیستم ایزوفیکس یا لچ

این سیستم یک استاندارد جهانی برای اتصال ایمن صندلی ماشین در خودرو است. طبق این استاندارد در صندلی ماشین و بعضی خودروها، قلاب‌هایی تعبیه شده است که شما با بهره‌گیری از آنها به راحتی می‌توانید صندلی کودکتان را در محلی مناسب و استاندارد روی صندلی‌ عقب خودرو نصب کنید. این قلاب‌ها باعث می‌شود صندلی ماشین کودک شما در زمان حرکت اتومبیل ثابت بماند. اگرچه نصب درست صندلی با استفاده از کمربند ایمنی به اندازهٔ نصب با سیستم ایزوفیکس ایمن است اما سیستم ایزوفیکس می‌تواند نصب صحیح صندلی را برای شما آسان‌تر سازد.

تمیز کردن آسان

کودک شما ممکن است خیلی زود کریر خود را کثیف کند. بیشتر صندلی‌ ماشین نوزاد دارای روکشی است که نمی‌توان آن را برای تمیز کردن جدا کرد. روکشی که به راحتی از صندلی جدا شود و قابل شست‌وشو باشد، می‌تواند تمیز کردن صندلی را برای شما آسان کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط