صندلی ماشین نوزاد یا کریر نوزاد

صندلی ماشین نوزاد یا کریر نوزاد

شاید تجربۀ اطرافیانتان دربارۀ استفاده و خرید یک کریر نوزاد برای فرزندشان با هم در تضاد باشد. عده‌ای معتقدند صندلی ماشین مخصوص کودک یا همان کریر در خانه برای خواب و بیرون از خانه برای حمل فرزندشان بسیار کاربرد داشته است. عده‌ای دیگر کریر را وسیله‌ای غیرضروری و حتی یک هزینۀ اضافی در وسایل مورد نیاز یا سیسمونی کودک می‌دانند. اگر بین این دو عقیده سردرگم شده‌اید و نمی‌توانید برای خرید یک کریر تصمیم بگیرید، مطلب زیر می‌تواند بیشتر شما را با کریر نوزاد و اهمیت استفاده از آن برای حمل شیرخواران کوچک آشنا کند تا بتوانید راحت‌ و آگاهانه‌تر برای خرید یک کریر نوزاد تصمیم بگیرید.

کریر نوزاد

صندلی ماشین قابل حمل مخصوص نوزاد که کریر هم نامیده می‌شود، معمولاً در انگلیسی به Infant Car Seat شناخته می‌شود، در واقع یک نوع صندلی ماشین است که قابل حمل و مخصوص نوزادان و شیرخواران کوچک است که عموماً در سیسمونی همراه با کالسکه به چشم می‌خورد. کریر نوزاد فقط رو به تکیه‌گاه صندلی خودرو نصب می‌شود و برای کودکان زیر ۱۰ کیلوگرم ایمن‌ترین وسیله برای حمل نوزاد است. اما معمولاً تا وزن ۱۳ کیلوگرم یا تا قد ۸۸ سانتی‌متر، برای فرزندتان قابل استفاده است. بنابراین از زمانی‌که می‌خواهید نوزادتان را پس از تولد از بیمارستان به خانه بیاورید تا وقتی قد و وزن کودکتان به حدی برسد که دیگر در کریر جای نگیرد، می‌توانید از این وسیله برای قرار دادن کودک در خودرو و حمل او بیرون از خودرو استفاده کنید. در واقع متخصصان توصیه می‌کنند تا زمانی که کودک در کریر جای می‌گیرد، از این وسیله برای گذاشتن کودک در اتومبیل استفاده کنید، زیرا ایمن‌ترین روش برای حمل نوزاد و کودک شیرخوار با خودرو استفاده از کریر است.

استفاده از کریر به جای صندلی ماشین کودک

گاهی برای والدین این سؤال پیش می‌آید که چرا با وجود صندلی‌های ماشین کودک قابل تبدیل، بهتر است از کریر برای نوزادان استفاده کرد؟ ممکن است فکر کنید خرید یک صندلی قابل تبدیل از ابتدا، از لحاظ اقتصادی به نفع شماست. همچنین خرید آن زمان کمتری را نسبت به حالتی که هم یک کریر و هم یک صندلی ماشین کودک برای مرحلۀ بعدی خریداری کنید می‌گیرد. اما به سه دلیل زیر بهتر است در صورت امکان، برای نوزاد یا شیرخوارتان از کریر استفاده کنید:

رعایت بهتر ایمنی کودک: اگرچه اکثر نوزادان می‌توانند در یک صندلی قابل تبدیل جای گیرند اما کارشناسان توافق نظر دارند نوزادانِ کمتر از ۱۰ کیلوگرم، بیشترین ایمنی را در کریر خواهند داشت. کمربند موجود در یک صندلی قابل تبدیل ممکن است بیش از حد برای نگه داشتن یک نوزاد یا شیرخوار بلند باشد و نتواند ایمنی کودک را به بهترین نحو تضمین کند.

جابه‌جایی راحت‌تر: کریر، کوچک‌تر و سبک‌تر از صندلی قابل تبدیل است. با استفاده از دسته‌ای برای حمل آسان به راحتی قابل جابه‌جایی کودک است و می‌توان از آن در داخل و خارج از اتومبیل استفاده کرد. با استفاده از کریر می‌توان کودک را با امنیت بالاتری بدون اینکه از خواب بپرد جابه‌جا کرد و بعضی کریرها همچنین قابل نصب روی کالسکه هم هستند.

اندازهٔ مناسب و خوب: نوزادان باید با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه در صندلی قرار بگیرند تا بتوانند به‌ خوبی نفس بکشند. برخی از صندلی‌های قابل تبدیل وقتی در این زاویه قرار می‌گیرد فضای زیادی اشغال می‌کند و ممکن است شما را مجبور کند صندلی خود را جلو بکشید.

کریر دست دوم

به دلایل زیر بهتر است کریر و به‌طورکلی صندلی‌های ماشین دست دوم را نخرید:

 • ممکن است قسمت مهمی از صندلی‌های استفاده‌ شده، ازبین‌رفته یا گم شده باشد.
 • ممکن است بعضی از این صندلی‌ها در یک خودرو دچار تصادف شده باشد.
 • احتمال دارد صندلی دچار صدماتی شده باشد که با چشم قابل دیدن نیست و در تصادف بعدی سالم عمل نکند.
 • طول عمر طبیعی یک صندلی ماشین شش سال است. پس از آن پلاستیک‌های صندلی می‌تواند شکننده شود.

بهتر است تنها در صورتی به خرید یک صندلی ماشین دست‌ دوم فکر کنید که از سوابق آن خبر دارید و افرادی که از آن استفاده کرده‌اند می‌شناسید. اگر با در نظر گرفتن تمام شرایط، قصد خرید یک صندلی دست دوم را دارید، از خرید یک صندلی ماشین با شرایط زیر خودداری کنید:

 • صندلی سابقۀ ناشناخته داشته‌ باشد.
 • دارای شکستگی باشد.
 • دارای ترک‌های قابل رؤیت ‌باشد.
 • قطعه‌ای از آن گم‌ شده‌ باشد.
 • فاقد برچسب، شمارۀ مدل یا هر چیزی باشد که بتوانید سوابق صندلی را توسط آن پیگیری کنید.
 • راهنمای نصب نداشته‌ باشد، مگر اینکه راهنمای نصب این محصول به راحتی در اینترنت یافت شود.
 • خیلی قدیمی باشد. به دنبال تاریخ انقضا روی قطعات پلاستیکی صندلی باشید. این تاریخ معمولاً در کف صندلی درج شده است.
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط