راهنمای نصب صندلی ماشین کودک

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک

اگر شما هم مثل بیشتر والدین فکر می‌کنید که تنها با خواندن دفترچۀ راهنمای صندلی ماشین کودک می‌توانید آن را به درستی نصب کنید، بد نیست بدانید که طبق یک بررسی معتبر مشخص شد که نزدیک به ۷۰ درصد صندلی‌های ماشین‌ کودک به درستی نصب نمی‌شود، پس نصب صحیح صندلی ماشین کودک کار چندان آسانی نیست و از آنجا که نصب درست صندلی مخصوص ماشین کودک در حفظ امنیت و سلامت کودکتان اهمیت دارد، در این مطلب می‌توانید با نحوهٔ درست نصب صندلی ماشین کودک آشنا شوید.

جهت نصب صندلی

ایمن‌ترین وضعیت برای قرارگیری صندلی ماشین برای نوزادان و کودکان تا دو یا سه سالگی، حالتی است که صورت کودکتان رو به تکیه‌گاه صندلی خودرو قرار می‌گیرد و به آن حالت رو به عقب گفته می‌شود. ایمن‌تر است تا زمانی‌ که قد و وزن کودکتان هنوز در محدودۀ جای‌گیری در صندلی به این حالت است، کودکتان را رو به عقب بنشانید و وقتی یک کودک چهار ساله دیگر در حالت رو به عقب جا نگرفت، نوبت به نصب صندلی ماشین در حالت رو به جلو می‌رسد. وقتی هم که می‌خواهید صندلی را رو به جلو نصب کنید، مطمئن شوید که تکیه‌گاه و کف آن با صندلی کاملاً مماس است.

جای نصب صندلی

در هر دو حالت رو به عقب و رو به جلو، مطمئن‌ترین مکان برای قرارگیری صندلی ماشین مخصوص کودک در صندلی عقب خودروی شماست، زیرا ممکن است هنگام بروز تصادف، باز شدن Airbag؛ ایربگ، یا کیسهٔ هوا در صندلی جلو باعث خفگی کودک شود. بهتر است تا زمانی که فرزندتان ۱۲ ساله یا دارای ۱۴۴ سانتی‌متر قد نشده است، به او اجازه ندهید که روی صندلی جلوی خودروها بنشیند.

همچنین بهتر است صندلی‌ای بخرید که به راحتی در خودروی شما قابل نصب باشد. برچسب یونیورسال؛ Universal، روی صندلی ماشین کودکان نشان می‌دهد که این صندلی با تمام خودرو‌ها سازگار است و روی همۀ آنها نصب می‌شود.

آموزش نصب صندلی به شکل حضوری

بد نیست اگر هنگام خرید صندلی در صورت امکان، از فروشنده بخواهید یک بار نصب درست صندلی را به شما آموزش دهد. در این صورت حتی می‌توانید به همراه فروشنده بررسی کنید که خودرویتان فضای کافی برای صندلی ماشین انتخابی شما دارد یا ندارد.

خواندن دفترچهٔ راهنمای نصب

دفترچۀ راهنمای صندلی ماشین و اتومبیلتان را بخوانید. مطمئن شوید به درستی متوجه شده‌اید که چگونه باید صندلی را نصب کنید. در هر دو حالت نصب، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های دفترچۀ راهنما را برای تنظیم درست زاویه‌ها انجام داده‌اید. تمام حالت‌های صندلی ماشین را بررسی کنید و تنظیمات، مخصوصاً تنظیم تکیه‌گاه سر و کمربندها را هم بیاموزید.

اگر به نظرتان اطلاعات دفترچه واضح نیست، بهتر است با نمایندگی‌های خودرو، صندلی ماشین و یا هر دو تماس بگیرید تا ابهاماتتان برطرف شود. همچنین می‌توانید از ویدیوهای آموزشی برای مشاهدۀ روش صحیح نصب صندلی ماشین کودک استفاده کنید.

استفاده از سیستم ایزوفیکس

اگر خودرو و صندلی شما مجهز به سیستم ایزوفیکس؛ ISOFIX، است، می‌توانید در صورت امکان از این سیستم برای نصب صندلی استفاده کنید. اگرچه نصب درست صندلی با استفاده از کمربند ایمنی به همان اندازه ایمن است اما این سیستم می‌تواند نصب صحیح صندلی را برای شما آسان‌تر کند.

محکم کردن و جا انداختن صندلی

پس از قراردادن صحیح صندلی ماشین کودک، با دستتان تا جایی که ممکن است صندلی را به سمت پایین هل دهید. می‌توانید برای این کار از زانوهایتان نیز کمک بگیرید. زانویتان را روی صندلی قرار دهید و با وزنتان به آن فشار بیاورید تا صندلی به‌ درستی در جایش قرار گیرد و فضای آزادی بین صندلی خودرو و صندلی ماشین کودک وجود نداشته نباشد.

بررسی کمربندها

پس از اینکه صندلی ماشین را نصب کردید، مطمئن شوید که کمربندهای خودرو در چفت صحیحی قفل شده است. شما می‌توانید کمربند را برای کوچولویتان با استفاده از یک اهرم تنظیم‌کننده شل یا سفت کنید. کمربند را تا جایی که شل نباشد محکم کنید. پس از بستن کمربند آن را بکشید تا مطمئن شوید به‌ درستی قفل شده است.

قبل از نشاندن کودک روی صندلی هم دوباره بندهای کمربند را بکشید و اطمینان پیدا کنید که سالم است. کمربندها باید با دقت بسته و محکم شود. اگر همچنان می‌توانید کمربند را پس از بسته‌ شدن در دست بگیرید یعنی شل است و نیاز به تنظیم دارد.

بندهای روی کمربند باید همیشه صاف باشد. پیچ‌خوردگی می‌تواند باعث سفتی بیش‌ از حد کمربند شود و کودک را آزار دهد. پدهای کمربند باید روی شانۀ کودک و گیرۀ تنظیم‌کنندۀ آن، روی قفسۀ سینه و روی خط واصل بین دو زیربغل او قرار گیرد.

توجه به گیرهٔ کمربند

صندلی ماشین پس از نصب صحیح، نباید بیش از دو تا سه سانتی‌متر در اطراف خود جابه‌جا شود.اگر صندلی بیش از اندازه تکان می‌خورد، برای محکم‌ کردن آن بهتر است کمربندهای خودرو را با گیرۀ کمربند محکم کنید. گیرۀ کمربند وسیله‌ای شبیه گیره‌های کاغذی بزرگ است و برای نگه داشتن دقیق کمربند در جای خود، روی قسمت بالای کمربند قرار می‌گیرد تا آن را ثابت کند.

ثابت کردن جای کودک

اگر پس از انتخاب و خرید یک صندلی ماشین کودک مناسب که با سایز فرزندتان همخوانی دارد، همچنان احساس کردید که کودک در جای خود ثابت نیست، می‌توانید برای حفظ ایمنی کودکتان از محافظ سر و گردن استفاده کنید.

تنظیم نشانگر سطح

اگر سر کودک شما به جلو افتاد، سطح زیر صندلی را با گذاشتن یک پارچه بالا بیاورید و شیب را طوری تنظیم کنید که کودک به راحتی در آن قرار گیرد. اگر صندلی ماشین شما یک نشانگر سطح داشته باشد، می‌توانید از آن برای تنظیم زاویۀ صندلی استفاده کنید. معمولاً زاویۀ ۳۰ تا ۴۵ درجه برای آنکه سر کودک در عقب نگه داشته شود و راحت باشد مناسب است.

بررسی مجدد تمام موارد ایمنی نصب

پس از اینکه تمام موارد بالا را انجام دادید، دوباره صندلی را بررسی کنید. اگر هنوز می‌توانید صندلی را به سمت جلو یا دو طرف، بیش از دو تا سه سانتی‌متر حرکت دهید، نشان می‌دهد که صندلی به درستی نصب نشده‌ است. آن را باز کنید و دوباره ببندید تا محکم در جای مناسب قرار گیرد.

تمرین و کمک گرفتن از افراد باتجربه

پس از نصب می‌توانید از یک فرد باتجربه هم که قبلاً از این صندلی‌ها برای کودکش استفاده کرده‌اند کمک بگیرید تا درستی کار شما را بررسی کند. همچنین بهتر است در حضور افراد باتجربه صندلی را در هر دو حالت رو به جلو و عقب نصب کنید. زمانی‌ که موفق شدید صندلی را به‌ درستی نصب کنید، بد نیست نصب و باز کردن آن را چند بار دیگر هم تمرین کنید.

زمان تعویض صندلی

بعد از یک تصادف، صندلی ماشین کودک را حتی اگر سالم به نظر می‌رسد عوض کنید، زیرا احتمال دارد صندلی دچار صدماتی شده باشد که با چشم قابل دیدن نیست و در تصادف احتمالی بعدی سالم عمل نکند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط