رشد حرکتی کودک: دویدن و پریدن

رشد حرکتی کودک: دویدن و پریدن

دویدن و پریدن یکی از لذت‌های زندگی بچه‌هاست. اما این مهارت گاهی ممکن است سخت‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد! در این مطلب با چند نکتهٔ مهم در رابطه با دویدن و پریدن کودکان نوپا آشنا شوید.

مهارت دویدن و پریدن کودک

کودکان نوپا عاشق دویدن و پریدن هستند، اما جدا کردن همزمان هر دو پا از زمین سخت‌تر از چیزی است که ما تصور می‌کنیم و برای کودکی که می‌خواهد این کار را انجام دهد اما نمی‌تواند، این موضوع می‌تواند بسیار کلافه‌کننده باشد.

همچنین ممکن است کودک شما در دستهٔ بچه‌های خیلی پرجنب‌وجوش نباشد و طبعی درون‌گراتر داشته باشد. در این صورت شما چطور می‌توانید به او در حس لذت پریدن و دویدن کمی بیشتر کمک کنید؟

راهکارهای تشویق مهارت دویدن و پریدن در کودکان

شما می‌توانید در صورت تمایل به کودکتان در تمرین این مهارت به شکلی بی‌خطر و مفید کمک کنید. برخی از این روش‌ها به شکل زیر است:

  • هر دو دستش را نگه دارید و بگذارید روی تخت یا ترامپولین که یک تشک پرش درجاست، بالا و پایین بپرد.
  • گذاشتن چند بالش سالم و خوب‌پرشده روی زمین و پریدن کودک از بالای چیزی بسیار کم‌ارتفاع، مثل یک چهارپایه‌ٔ خیلی کوتاه و مستحکم سایز کودک، روی آنها می‌تواند به رشد این مهارت کمک کند.
  • یک توپ جهنده‌ٔ دسته‌دار بزرگ و محکم هم به او امکان می‌دهد تا حس پرواز را که تشنه‌ٔ آن است تجربه کند و علاوه بر آن، فشار آوردن به زمین با هر دو پا را تمرین می‌کند.

اگر هم کودک شما در دستهٔ کودکان آرام‌تر قرار دارد و زیاد تمایلی به دویدن و پریدن ندارد، شما می‌توانید او را با کارهایی شبیه موارد زیر به تحرک تشویق کنید. اما یادتان باشد به زور بچه‌ها را مجبور به انجام کامل یک کار نکنید:

  • اجرای نمایش‌گونه و تئاتری شعرهای کودکانه ممکن است کودک را به حرکت وادارد. مثلاً: «پرپرپر، کلاغه پرید، رفت و رفت تا به خونه‌ش رسید» و هنگام خواندن با هم بپرید و بدوید.
  • کودک را با همسر یا یکی از دوستان خود به پارک ببرید و تشویقش کنید که بین شما و دوستتان بدود. اگر او در هر دو سر مسیر، یک دور در آغوش گرفته و در هوا چرخانده شود، ممکن است سریع‌تر هم حرکت کند.
  • یک «پیست مسابقه» را با گچ روی زمین پارک بکشید یا روی ماسه‌های ساحل حک کنید، یا یک سری جعبه یا دایره روی زمین بکشید و به او پیشنهاد کنید که از روی آنها بپرد.
  • اگر کودکتان تازه شروع به یادگیری حروف الفبا کرده است، چند حرف الفبای بسیار بزرگ روی زمین بکشید و تشویقش کنید دور آنها بدود، طوری که حاشیهٔ آنها را با پا لمس کند.

***

استفاده از محتوای مادرشو، بدون ذکر منبع و بدون لینک به صفحهٔ اصلی هر مطلب، پیگرد قانونی دارد. استفاده از عکس‌های مادرشو تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و پیگرد جدی قانونی دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید