میان‌وعده‌های سریع و سالم برای بچه‌های دبستانی

میان‌وعده‌های سریع و سالم برای بچه‌های دبستانی

اگر یک کابینت خواربار پر و پیمان و چند ماده‌ٔ غذایی تازه در خانه داشته باشید، می‌توانید با کمترین زحمت و دردسر ناهار درست کنید. فراموش نکنید که از محصولات لبنی بدون ‌چربی یا کم‌چرب استفاده کنید و نان‌ها و غلات صبحانه‌ٔ تهیه‌شده از غله‌ٔ کامل را انتخاب کنید. در این مطلب با چند پیشنهاد سریع و سالم برای میان‌وعده‌ یا ناهار کودکان آشنا شوید.

پیتزا لقمه‌ای

فرزندتان را دعوت کنید تا پیتزای شخصی‌اش را درست کند؛ مثلاً با ریختن سس گوجهٔ خانگی روی نصف یک نان پیتزا و اجازه دادن به او برای افزودن مواد مورد علاقه‌اش و حتماً مقداری سبزیجات خردشده نیز در اختیارش بگذارید. روی آن پنیر بپاشید و تا وقتی پنیر کمی ذوب شود در تستر یا فر یا توی یک تابه روی گاز بگذارید.

ساندویچ کره‌ٔ آجیل

کرهٔ بادام‌زمینی پر از پروتئین، اسید فولیک و منیزیم است و این باعث شده که این غذای همیشه در دسترس یک گزینه‌ٔ عالی برای ناهار بچه‌هایی باشد که به بادام‌زمینی حساسیت ندارند.

محصولی بدون چربی‌ هیدروژنه‌ٔ افزوده، که اغلب برای جلوگیری از جدا شدن مواد از هم استفاده می‌شود انتخاب کنید. همچنین می‌توانید گزینه‌هایی مانند کره‌ٔ بادام یا کره‌ٔ تخمهٔ آفتابگردان را هم امتحان کنید.

کره‌ٔ آجیل را در لایه‌ای نازک روی نان تست یا سنگک تست‌شده بمالید و هرگز یک تکه از آن را روی قاشق به یک کودک خردسال ندهید، چون ممکن است دچار خفگی شود. افزودن مقداری کشمش یا برش‌های نازک سیب یا موز را هم امتحان کنید.

سالاد لوبیا و ماهی

سالاد لوبیای سفید یا لوبیا چیتی و ماهی سالمون را با استفاده از یک تکه ماهی سالمون پخته و خردشده، کمی لوبیای پخته و سس سالاد خانگی، یعنی مخلوط سرکه، روغن زیتون و ادویه‌های دلخواه درست کنید.

پیتا با بوقلمون

ساندویچ‌ها همیشه جذاب و اشتهاآور هستند. نصف یک نان پیتا یا باگت کوچک را با بوقلمون پخته یا سرخ‌شده، سیب‌زمینی پخته و خردشده، پنیر چدار و کمی سس خانگی دلخواه پر کنید. همچنین با کمی تغییر در ساندویچ‌های معمولی، علاقه‌ٔ کودک خود را برانگیزید. به عنوان مثال، یک نان باگت کوچک را که دوست دارید با پنیر، بوقلمون و یک خیارشور پر کنید.

سوپ‌های ساده

سوپ لوبیا یک ناهار آسان و مقوی است. کافی است لوبیای پخته، آب گوشت، پیاز و سیر را با هم بجوشانید و سپس پوره کنید. سوپ گوجه‌فرنگی را که روی آن پنیر رنده‌شدهٔ چدار یا هر پنیری ریخته‌اید امتحان کنید. از سبزیجات تازه هم استفاده کنید.

وعده‌های تخم‌مرغی

هیچ دلیلی وجود ندارد که تخم‌مرغ را که مملو از پروتئین و ویتامین‌هاست به وعده‌ٔ صبحانه محدود کنید. کمی پنیر را به تخم‌مرغ نیمرو اضافه کنید، یا تخم‌مرغ نیمرو را با نان تست چندغله سرو کنید.

برای داشتن ناهاری خوشمزه‌تر، با اضافه کردن اسفناج خردشده یک فریتاتای ساده درست کنید. اگر ماکارونی باقی‌مانده از شب گذشته دارید، آن را در تابه با یک یا دو نوع سبزیجات خردشده گرم کنید، سپس چهار عدد تخم‌مرغ را هم بزنید و روی ماکارونی بریزید تا یک املت اسپاگتی داشت باشید.

پاستای شکلی

فرم‌های مختلف پاستای شکلی را همیشه در خانه داشته باشید. آنها را طبق دستور روی بسته‌بندی بپزید و سبزیجات را اضافه کنید تا در عرض چند دقیقه یک وعده‌ غذای خوب داشته باشید، یا مرغ پخته را ریش‌ریش و با پاستای صدفی و کلم بروکلی ترکیب کنید.

بوفه‌ای رنگارنگ

بوفه‌ای از گزینه‌های سالم آماده کنید و بگذارید کودک از همهٔ آنها بچشد. هر کاپ یا قالب مافین یا همان کیک فنجانی را با غذاهای مختلفی مانند پنیر، پاستا، خیارشور یا زیتون، نان تست یا غلات، میوه‌های خردشده، سبزیجات خردشده و انواع سس پر کنید و بگذارید خودش لقمه‌اش را درست کند.

در مورد اهمیت صبحانه برای کودکان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط