آشنایی با ﻣﺮاکز مشاوره و ﺧﺪﻣﺎﺕ ﻣﺎﻣﺎﯾﯽ

آشنایی با ﻣﺮاکز مشاوره و ﺧﺪﻣﺎﺕ ﻣﺎﻣﺎﯾﯽ

مرکزهایی تحت عنوان مراکز خدمات مشاوره و خدمات مامایی، چند سال است که با مجوز وزارت بهداشت در ایران راه‌اندازی شده است. هدف کلی این مراکز حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق مشاوره و ارائۀ خدمات مامایی به زنان است. این مراکز با برگزاری کلاس‌های مختلف برای مادران باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند، تلاش می‌کنند تا سلامت مادر و جنین را در دوران بارداری افزایش دهند. در این مطلب می‌توانید با خدمات مراکز مشاوره و خدمات مامایی آشنا شوید.

خدمات مرکز مشاوره و خدمات مامایی

مشاوره و آموزش از جمله خدمات مراکز مشاورۀ مامایی است. مجموعۀ خدمات این مراکز در زمینۀ راحت سپری کردن دوران بارداری، پیشگیری از مشکلات احتمالی و افزایش توانایی مادران باردار برای خودمراقبتی است. بهتر است پیش از انتخاب یک مرکز، در مورد این مراکز تحقیق کنید و پیش از اقدام به دریافت خدمات، در خصوص هزینۀ خدمات مشاورۀ مرکز و کیفیت این خدمات پرس‌وجو کنید. برخی خدمات این مراکز شامل موارد زیر است:

کلاس‌های آموزشی 

کلاس‌های آموزشی بخشی از خدمات مراکز مشاورۀ مامایی است. کلاس‌های مراقبت بارداری، آمادگی زایمان و کلاس‌های ورزشی دوران بارداری بخشی از خدماتی است که در کلاس‌های آموزشی مراکز مشاوره و خدمات مامایی ارائه می‌شود. در این کلاس‌ها، روش‌های خودمراقبتی در دوران بارداری به مادران آموزش داده می‌شود. نحوۀ صحیح خوابیدن، مدت فعالیت‌های روزانه، ورزش‌های مناسب برای این دوران و تغذیۀ صحیح از آموزش‌هایی است که در این کلاس‌ها ارائه می‌شود. همچنین زنان باردار در کلاس‌های مراقبت از نوزاد، نحوۀ درست شیردهی و عوض کردن پوشک را یاد می‌گیرند.

خدمات مشاوره‌ای

این مراکز، خدمات مشاوره‌ای شامل مشاورۀ پیش از بارداری، مشاورۀ سلامت جنسی و مشاوره‌هایی در زمینۀ بارداری و شیردهی ارائه می‌دهند. مشاوران این مراکز، روش‌های صحیح رابطۀ جنسی را آموزش می‌دهند و به زنان کمک می‌کنند با آمادگی بیشتری اقدام به بارداری کنند. علاوه بر آن متخصصان این مراکز می‌توانند در زمینۀ تغذیه و سبک زندگی مناسب، مشاوره‌های لازم را در اختیار مادران باردار قرار دهند.

پدران نیز می‌توانند راهنمایی‌های مناسبی را از بخش مشاوره برای همراهی همسران باردار خود دریافت کنند. روش‌های صحیح مراقبت از نوزاد و رسیدگی به مادر و کودک پس از تولد، بخشی از مواردی است که ممکن است در این مراکز به پدران آموزش داده ‌شود.

مامای همراه

مامای همراه از دیگر خدماتی است که این مراکز به زنان باردار ارائه می‌دهند. مامای همراه فردی است که آموزش‌های لازم را دیده است و می‌تواند پیش از زایمان و تا چند ساعت بعد از زایمان در کنار مادر باشد. این شخص نقشی در فرایند زایمان ندارد، اما با همراهی زن باردار هنگام زایمان به او در داشتن یک زایمان آسان و راحت‌تر کمک خواهد کرد. مامای همراه می‌تواند زمانی را یادآوری کند که زن باردار باید به بیمارستان مراجعه کند و همچنین پس از زایمان همراه مادر باشد و به او در شیر دادن به نوزاد کمک کند.

خدمات بهداشتی

مراکز مشاوره و خدمات مامایی می‌توانند نسبت به بررسی واکسیناسیون مادر، انجام غربالگری‌های مربوط به سرطان دهانۀ رحم مانند تست پاپ‌اسمیر و همچنین معاینات پستان اقدام کنند. همچنین این مراکز امکان ارائۀ خدمات تنظیم خانواده و همین‌طور قرار دادن یا برداشتن iud را دارند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط