نقش پدر کودک در سلامت بارداری

نقش پدر کودک در سلامت بارداری

پدر شدن شما موضوعی هیجان‌انگیز و گاهی گیج‌کننده است. شاید سؤال‌های متفاوتی از ذهنتان بگذرد، اما سعی کنید خودتان را با این تفاوت احساسی گیج نکنید و به انتخابی که کرده‌اید اطمینان کنید. همسر و کودک در راه شما در این دوره از زندگی‌تان نیازمند حضور بیشتر شما هستند. شما به عنوان یک پدر می‌توانید با حضور پررنگ خود و حمایت بیشتر در سلامت مادر و جنین نقش مهمی داشته باشید. در این مطلب می‌توانید با راهکارهایی برای کمک به همسران باردارتان آشنا شوید.

همراهی در ملاقات با پزشک

همراهی همسرتان در ملاقات‌های پیش از بارداری و ویزیت‌های دوران بارداری یکی از کارهایی است که می‌توانید با انجام آن به همسرتان کمک کنید. پزشک نیاز به دانستن سابقۀ پزشکی شما نیز دارد. پیش از این ملاقات‌ها سعی کنید سؤال‌هایتان را یادداشت کنید و آنها را با همسرتان در میان بگذارید. از پرسیدن این سؤال‌ها هم اصلاً خجالت نکشید. همچنین شما نیز می‌توانید به توصیه‌های پزشک گوش دهید و به همسرتان برای رعایت آنها کمک کنید.

در ویزیت‌های پیش از زایمان و در انتهای سه ماهۀ اول یعنی ماه‌های اول تا سوم بارداری، شما می‌توانید ضربان قلب کودک را بشنوید. در طول سه ماهۀ دوم یعنی ماه‌های چهارم تا ششم، اگر همسرتان نیاز به سونوگرافی دارد، همراه او بروید. در برخی از مراکز سونوگرافی از ورود پدرها جلوگیری می‌شود، اما اگر این امکان وجود داشت و شما نیز دوست داشته باشید می‌توانید که سر، بازوها، دست‌ها و پاهای فرزندتان را ببینید. این کار به شما نیز کمک می‌کند تا کم‌کم فرزندتان برای شما بسیار واقعی شود و ترس شما از بین برود.

در طول مراجعه‌ها و آزمایش‌های دوران بارداری در سه ماهۀ سوم یعنی ماه‌های هفتم تا نهم از پزشک بپرسید که شما چگونه می‌توانید در طول زایمان و تولد به همسر و کودکتان کمک کنید. شما نیز می‌توانید تا آنجا که می‌توانید در مورد بارداری، تولد کودک و پدر شدن یاد بگیرید؛ کتاب یا مقاله مطالعه کنید، به وب‌سایت‌ها مراجعه کنید و ویدیوهایی را در این زمینه ببینید. با این کار می‌توانید در مواقع ضروری به مادر برای غلبه بر استرس و نگرانی‌های او کمک کنید و اجازه ندهید که نگرانی و اضطراب باعث اختلال در زندگی روزمرۀ شما شود. اگر امکان داشته باشد، بد نیست که همراه همسرتان در کلاس‌های بارداری شرکت کنید. در آنجا شما یاد می‌گیرید که چگونه در طول زایمان و تولد کودک به همسرتان کمک کنید.

کمک در برنامه‌ریزی و خریدهای مورد نیاز نوزاد

یکی از موضوعاتی که ذهن همسر شما و سایر مادران را در ماه‌های آخر بارداری درگیر می‌کند، تهیۀ لوازم مورد نیاز نوزاد است. شما نیز می‌توانید با مشارکت در این برنامه‌ریزی به او کمک کنید تا آرامش داشته و مطمئن باشد که همه چیز همان‌طور که باید پیش خواهد رفت. در مورد آنچه همسرتان و شما برای کودک می‌خواهید با یکدیگر صحبت کنید، می‌توانید در آماده‌سازی اتاق کودک و رنگ‌آمیزی آن کمک کنید. برای تهیۀ لوازم مورد نیاز کودکتان با هزینۀ کمتر تحقیق کنید و همسرتان را در خریدها همراهی کنید.

از اعضای خانواده و دوستانتان بپرسید که آیا می‌توانند تخت یا گهواره‌، کریر، کالسکه و اسباب‌بازی‌های کودکان خود را به شما قرض بدهند. بسیاری از آنها در سنی هستند که دیگر نیازی به این وسایل ندارند یا والدین برنامه‌ای برای داشتن فرزند جدید ندارند و خوشحال می‌شوند که شما از لوازم کودکانشان استفاده کنید. این کار باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های شما می‌شود. اگر بین دوستان و آشنایان نتوانستید موردی را پیدا کنید، به دنبال خرید لوازم دست دوم در آگهی‌ها باشید.

اغلب مادران و پدران بعد از بزرگ شدن نوزاد، وسایل او را که معمولاً کمتر از یک سال استفاده شده و کاملاً سالم است، برای فروش می‌گذارند. استفاده از این وسایل هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند هزینه‌های شما را کاملاً کاهش دهد. با کمک در این کارها علاوه بر آن که می‌توانید وسایل مورد نظر همسرتان را برای نوزاد تهیه کنید، بلکه در بخش بزرگی از هزینه‌های زندگی خود نیز صرفه‌جویی کرده‌اید.

کمک در حفظ سلامت همسر

شما به عنوان یک پدر می توانید به همسرتان کمک کنید تا بتواند در طول مدت بارداری بیشتر از خود مراقبت کند و یک بارداری سالم داشته باشد. نکته‌های زیر در این مورد به شما کمک خواهد کرد:

اصلاح رژیم غذایی: انتخاب‌های خوب برای یک رژیم غذایی مناسب شامل آرد سبوس، غلات، برنج و پاستا؛ خامه یا شیر کم‌چرپ، پنیر و ماست؛ گوشت کم‌چرب و مرغ؛ و مقدار زیادی میوه و سبزیجات است. اگر شما مسئول خرید هستید، می‌توانید با خرید مواد غذایی سالم در وزن‌گیری مناسب و سلامت همسرتان نقش مهمی داشته باشید.

ترک سیگار: اگر سیگار می‌کشید، دود دست دومی را تولید می‌کنید که برای همسر و فرزندتان مضر است و به کودک شما، زمانی که در رحم است یا پس از تولدش آسیب خواهد رساند. همچنین احتمال تولد کودکی با وزن کم و تولدهای زودهنگام در زنان سیگاری بیشتر است. اگر هر دو نفر شما سیگار می‌کشید، الان بهترین زمان برای ترک آن است.

کنترل داروهای مصرفی: ممکن است برخی از داروهایی که همسر شما مصرف می‌کند برای بارداری او خطرناک باشد. لازم است که شما نیز مراقب این موضوع باشید و داروهای غیرضروری را از خانه خارج کنید و به همسرتان یادآوری کنید تا در مورد داروهایی که برای بیماری‌های دیگری قبل از بارداری مصرف کرده است با پزشک خود صحبت کند.

سلامت و بهداشت محیط خانه: برخی از مواد شیمیایی موجود در خانه می‌تواند برای همسر باردار و کودک شما مضر باشد. رنگ، تینر، حلال‌ها، حشره‌کش و سایر عناصر خطرساز محیطی را از همسرتان دور کنید. همچنین کار کردن یا استنشاق بخار برخی از شوینده‌های خانگی مثل اسیدهای ضدعفونی‌کنندۀ سرویس بهداشتی و سفید‌کننده‌ها می‌تواند برای همسر شما خطرناک باشد. بهتر است بخشی از کارهای نظافت خانه را که لازمۀ آن تماس با این مواد است، شما انجام دهید. همچنین برای جلوگیری از هر نوع آلودگی باکتریایی در دوران بارداری مثل خرید، خرد کردن و شست‌وشوی گوشت و مرغ را شما انجام دهید. خاک گلدان و باغچه را شما مرتب کنید. اگر حیوان خانگی دارید، نظافت حیوان خانگی را نیز شما بر عهده بگیرید.

تشویق همسرتان به ورزش: ورزش کردن در دوران بارداری بسیار مفید است و شما می‌توانید با هم آن را انجام دهید. به یاد داشته باشید که قدم زدن همراه او بسیار ساده و برای او دلچسب است و تقریباً می‌توان همه جا آن را انجام داد. برای آشنایی با انواع ورزش‌های بی‌خطری که می‌توانید کنار یکدیگر انجام دهید، با پزشک مشورت کنید.

توجه به نیازهای احساسی همسر

بارداری تغییرهای زیادی در بدن و احساس‌های زنان ایجاد می‌کند. در این مدت زنان نیاز دارند که آرامش بیشتر و استراحت کافی داشته باشند. شما می‌توانید با او در مورد امیدها و برنامه‌هایی که برای فرزندتان دارید صحبت کنید و همچنین با ابراز محبت به او نشان دهید که وضعیت جسمی و روحی او تأثیری در رابطۀ شما نداشته است و نگرانی‌های او را کم کنید. در دوران بارداری ممکن است متوجه شوید که همسرتان لحظه‌ای شاد است و بلافاصله بعد از آن ناراحت می‌شود.

این تغییرات سریع در احساس، نوسان در خلق‌وخو نامیده می‌شود و در طول بارداری رایج است. همچنین ممکن است همسرتان در طول روز احساس خستگی کند، این به دلیل حمل یک زندگی جدید و در حال رشد در درون اوست که واقعاً کار سختی است. شما می‌توانید با درک شرایط به او در کنار آمدن با این موضوع کمک کنید.

اگر همسرتان علاقه دارد و درصورتی‌که منع پزشکی وجود نداشته باشد، می‌توانید در دوران بارداری رابطۀ جنسی داشته باشید. ممکن است که همسرتان نسبت به زمان پیش از بارداری تمایل به تماس جنسی بیشتر یا کمتری داشته باشد. ممکن است همان‌طور که بدنش تغییر می‌کند، تمایل او به تماس جنسی نیز تغییر کند. بهتر است در این دوران با او همراهی بیشتری کنید و اجازه ندهید که احساس کند شما کمتر از قبل او را دوست دارید یا علاقه‌تان را به او از دست داده‌اید.

توجه داشته باشید که هنگام رابطۀ جنسی، او در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و اذیت نشود. برای حفظ سلامت مادر و جنین و دور ماندن آنها از عفونت‌های آمیزشی و همینطور حفظ و استحکام رابطۀ خانوادگی خود در این دوران، تنها با همسرتان رابطۀ جنسی داشته باشید و بهتر است هنگام برقراری رابطه حتماً از کاندوم استفاده کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط