خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار

خطرات احتمالی محیط کار برای زنان باردار

محیط کار می‌تواند بر روند بارداری تأثیر بگذارد. زنان بارداری که قصد دارند در دوران بارداری همچنان به کار کردن خود ادامه دهند، باید موارد بیشتری را نسبت به قبل در محیط کار رعایت کنند. کار کردن در مجاورت مواد سمی تأثیر بسزایی بر روند بارداری دارد و همچنین شرایط کاری و خطرات محیطی نیز می‌تواند بارداری را با مشکل مواجه کند. آگاه بودن نسبت به خطرات موجود در محیط کار و رعایت موارد ایمنی می‌تواند محیط کار را برای شما به محل امن‌تری تبدیل کند. در این مطلب با خطرات تهدیدکنندۀ سلامت بارداری در محیط کار آشنا خواهید شد.

کار در مجاورت مواد سمی

کار کردن در نزدیکی مواد سمی می‌تواند برای زنان باردار خطرناک باشد. مواد سمی خطرناک می‌تواند در محل کار هر کسی وجود داشته باشد که لازم است زنان باردار نسبت آنها اطلاعاتی داشته باشند. این اطلاعات را می‌توان از مدیر مجموعه، مدیر تولید یا مهندس بهداشت محیط کارخانه یا شرکت سؤال کنید.

اگر در مجاورت فلزات سنگین هستید، بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. کار کردن در مجاورت سرب یا جیوه تأثیرهای جبران‌ناپذیری بر بارداری شما خواهد داشت که از آنها می‌توان به سقط جنین، زایمان زودرس، ایجاد نقص‌های مادرزادی یا رشد نامناسب جنین اشاره کرد. حلال‌های آلی هم می‌تواند اثری مشابه فلزات سنگین داشته باشد و در نهایت سلامت بارداری را به خطر اندازد. زنان آرایشگر نیز از جمله کسانی هستند که باید نسبت به محیط کار خود در دوران بارداری هشیارتر باشند. تماس طولانی با مواد شیمیایی که در سالن‌های آرایشی استفاده می‌شود، ممکن است مشکلاتی را برای جنین ایجاد کند. برخی از محیط‌های کاری که ممکن است زنان باردار را در معرض مواد سمی قرار دهد در زیر آمده است:

  • کارگاه چاپ
  • خشک‌شویی
  • کارگاه سفالگری
  • کارخانۀ لاستیک‌سازی
  • سالن‌های زیبایی، آرایش و کاشت ناخن
  • کارخانۀ ساخت تراشه‌های کامپیوتری

ممکن است محیطی که شما پیش از بارداری در آن مشغول به کار بوده‌اید، محیط سالمی برای پیش از بارداری باشد، اما حالا باید خیلی بیشتر محیط کار خود را برای ادامۀ بارداری مورد بررسی قرار دهید. این را نیز بدانید که احتیاجی به نگرانی بیش از حد نیست، کار کردن در محیط‌های کاری ذکرشده لزوماً به معنای تهدید سلامتی شما نخواهد بود، اما لازم است در مورد خطرات آن آگاه باشید و اگر می‌توانید شغل یا محیط کارتان را عوض کنید.

کار در مجاورت خطرات محیطی

شرایط کاری برخی زنان به گونه‌ای است که دائماً در معرض هوای نامناسب هستند. زنانی که شغلشان رانندگی است مثل رانندگان تاکسی بانوان یا رانندگان سرویس مدارس، دائما در معرض هوای گرم و سرد هستند که ممکن است موجب سوختن پوست بر اثر سرما یا از دست دادن آب بدن در گرما شود. همچنین در شهرهای شلوغ و آلوده این افراد بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند. اگر در این شغل‌ها مشغول به کار هستید، بهتر است در طول روز تا حد امکان آب بنوشید. همچنین سعی کنید خود را در معرض سرما یا گرمای زیاد قرار ندهید. در هوای گرم لباس‌های نازک و نخی و در هوای سرد لباس‌های مناسب برای خارج از خانه بپوشید.

تمام مشاغلی که با خاک سروکار دارند مثل کار در گلخانه یا کارگاه‌های سبزی ‌پاک‌کنی، ممکن است برای زنان باردار خطرناک باشد. خاک ممکن است حاوی انگل یا باکتری‌هایی مثل توکسوپلاسموز باشد که برای سلامت بارداری خطرناک هستند. ابتلا به بیماری توکسوپلاسما در بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود.

همچنین شغل‌هایی که با حیوانات اهلی یا گوشت آنها در ارتباط است نیز برای زنان باردار خطرناک است. زنانی که در محل زندگی یا محل کار با طیور یا دام اهلی مثل گاو و گوسفند در تماس هستند، در معرض خطر ابتلا به عفونت‌هایی مشترک بین انسان و دام خواهند بود. بهتر است در بارداری تا حد ممکن از حیوانات دوری کنید. اگر با محصولات حیوانی سر وکار دارید نیز حتماً از دستکش مناسب و ماسک استفاده کنید.

همچنین کار کردن در موقعیت‌های شغلی که نیاز آن انجام کارهای خطرناک برای زن باردار است نیز می‌تواند باعث تهدید سلامت بارداری او شود. کار کردن به عنوان فروشنده در مغازه یا فروشگاهی که نیازمند حمل بار سنگین یا بالا رفتن از چهارپایه یا نردبان است می‌تواند سلامت مادر باردار را تهدید کند. بهتر است اگر قصد ادامۀ کار در چنین محیط‌هایی را دارید، شرایط را با دقت بررسی و سعی کنید با رعایت موارد ایمنی تا حد امکان خطرات احتمالی را از خود و کودکتان دور کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط