هفتهٔ دوم بعد از زایمان

هفتهٔ دوم بعد از زایمان

شما و همسرتان یک هفته است که صاحب فرزند جدیدی‌ شده‌اید و زندگی در یک خانوادۀ جدید را شروع کرده‌اید. همین ابتدا بگوییم که اولین مراقبت پزشکی مادران در روز اول تا سوم و دومین مراقبت شما بین روز ۱۰ تا ۱۵ بعد از ترخیص خواهد بود و آزمایشات غربالگری کودکتان بین روز سوم تا پنجم بعد از تولدش است. اگر به هر دلیلی هنوز موفق به انجام این موارد، به ویژه غربالگری کودک نشده‌اید، لازم است برای این کار اقدام کنید و به یک مرکز بهداشت مراجعه کنید. در این مطلب می‌توانید با زندگی و احساس مادران در هفتۀ دوم پس از زایمان و برخی از مشکلات احتمالی آنها طی این هفته، راهکارهای برطرف شدن آن، رشد نوزاد در طول هفتۀ دوم و برخی از مشکلات احتمالی نوزادان طی این هفته آشنا شوید.

زندگی و احساسات مادر

بدن شما پس از زایمان غیر از تغییراتی که با آن روبه‌رو خواهد بود، در تلاش است تا شیر را از غددی که آن را تولید می‌کنند به نوک سینه برساند و شما همچنین با افت هورمونی پس از زایمان نیز روبه‌رو هستید و هنوز به مکیدن شیر توسط نوزاد خود عادت نکرده‌اید.

دو تا چهار روز پس از تولد نوزاد، سینه‌های شما پر از شیر می‌شود و ممکن است باعث وضعیتی ‌شود که به عنوان احتقان سینه شناخته می‌شود. این تغییر می‌تواند برای برخی از تازه‌مادرها کمی ناخوشایند یا ناراحت‌کننده باشد. سینه‌های شما ممکن است حساس یا سفت و داغ، متورم یا تپنده و ضربان‌دار باشند. این ناراحتی‌ها به معنای آن نیست که شما توان شیردهی ندارید یا شیردهی مناسب شما نیست. پرخون‌ شدن سینه یک عارضۀ کوتاه مدت به خصوص برای خانم‌هایی است که اولین کودک خود را به دنیا آورده‌اند که با تطبیق بدن شما به شیردهی کاهش خواهد یافت. برخی از روش‌های مفید برای کاهش درد در این فاصله شامل موارد زیر است:

  • یک دوش آب گرم بگیرید.
  • قبل از هر وعده شیردهی به سینه‌های خود کمپرس گرم، مثلاً یک حولهٔ آغشته به آب گرم روی آنها بگذارید.
  • قبل از هر وعده شیردهی مقدار کمی شیر از هر سینه بدوشید.
  • پوشیدن یک سوتین استاندارد شیردهی مفید است. برخی از زنان ترجیح می‌دهند حتی در شب نیز این سوتین‌‌ها را بپوشند.
  • هر دو تا سه ساعت یک بار به نوزاد شیر بدهید.
  • به خاطر درد از وعده‌های شیردهی خودداری نکنید و هرچه بیشتر شیردهی کنید، در سینه احساس ناراحتی کمتری خواهید داشت.
  • مقدار زیادی مایعات بنوشید تا سطح آب بدن خود و سطح تولید شیرتان را حفظ کنید.
  • از هر دو سینه شیردهی کنید.
  • بعد از شیردهی، کمپرس سرد به سینه اعمال کنید. یک کیسه یخ خردشده یا یک کیسه سبزی منجمد را امتحان کنید.

همچنین یادتان نرود که زمان دومین مراقبت شما در روزهای ۱۰ تا ۱۵ بعد از زایمان خواهد بود. این تاریخ‌ را جایی یادداشت کنید تا آنها را از یاد نبرید، چون سلامت شما هم به اندازهٔ سلامت کودکتان مهم است.

رشد و زندگی نوزاد

تمام نوزادان، نزدیک‌بین به دنیا می‌آیند و اجسام را زمانی به بهترین شکل می‌بینند که در فاصلۀ بسیار کمی از آنها باشد، بنابراین نوزاد تنها زمانی می‌تواند صورت شما را به وضوح ببیند که او را در آغوش گرفته‌اید و خیلی نزدیک به خود نگه داشته‌اید. پس اگر نوزاد از همان آغاز مستقیماً به چشم شما نگاه نمی‌کند نگران نشوید. نوزادان معمولاً به ابروها، خط موی پیشانی یا دهان در حال حرکت شما نگاه می‌کنند. همچنان که در ماه اول کم‌کم شما را می‌شناسد، به ارتباط چشمی بیشتر علاقه‌مند خواهد شد.

در رابطه با مراقبت‌های پزشکی نوزادان ممکن است از خودتان بپرسید که نوزاد را باید چند وقت یک بار نزد پزشک ببرید؟ برای دریافت کامل پاسخ می‌توانید مقالهٔ ما در مورد معاینات و ملاقات‌های نوزاد بعد از تولد را بخوانید.

همچنین حدود نیمی از نوزادان در طول دو هفتۀ اول زندگی دچار درجه‌ای از زردی نوزادی می‌شوند. زردی عارضه‌ای است که باعث زرد شدن سفیدی چشم و پوست نوزاد می‌شود. رایج‌ترین نوع زردی در روز دوم یا سوم زندگی نوزاد ایجاد می‌شود و به همین دلیل، مهم است که در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید و مراقب بروز علائم آن در نوزاد باشید. بسیاری از این موارد که زردی فیزیولوژیک نامیده می‌شود، در طول دو هفته خودبه‌خود رفع خواهد شد.

نوزادان زودرس و نوزادان مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی یا عفونت‌ها در برابر زردی آسیب‌پذیرتر هستند. زردی نوزادان در اغلب موارد بی‌خطر است و نیاز به درمان ندارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط