شستن کهنۀ بچه و محافظ روی کهنه

شستن کهنۀ بچه و محافظ روی کهنه

از هر نوع کهنه و محافظ روی کهنۀ بچه که استفاده کنید، نیاز به شست‌وشو دارید تا بتوانید دوباره و بارها از آنها استفاده کنید. همچنین کهنه‌‌های پارچه‌ای‌ را بهتر است یک بار قبل از استفاده بشویید. برای شستن کهنۀ بچه و محافظ روی کهنه، لازم است دستورالعمل‌های شست‌وشوی روی بسته‌بندی این محصولات را بخوانید، زیرا برخی کهنه‌های پارچه‌ای باید به روش خاصی شسته شود. در این مطلب می‌توانید با آماده‌سازی کهنه‌های کثیف برای شستن، محصولات شویندۀ مناسب برای شست‌وشوی کهنۀ بچه، نکاتی برای شستن و خشک کردن کهنه و محافظ یا شورت مخصوص روی کهنه و دفعات شستن کهنۀ بچه آشنا شوید.

آماده‌سازی کهنه و محافظ کثیف برای شستن

برخی والدین کهنه و محافظ یا شورت روی کهنۀ‌ کثیف را در یک سطل مرطوب نگه می‌دارند که پر از آب و احتمالاً کمی جوش شیرین برای کنترل بوی کهنه است. برخی از کهنه‌های کثیف را می‌توانید قبل از شستن برای چند دقیقه در تشت آب بگذارید، اما از خیساندن آنها برای زمان طولانی خودداری کنید. همچنین برخی از محافظ‌ها که لایۀ بیرونی ضدآب دارد، اصلاً نباید خیسانده شود. پس لازم است دستورالعمل‌های شست‌وشوی کارخانۀ سازنده را بخوانید. همچنین به‌طورکلی، خیساندن کهنه‌ها و محافظ‌های کثیف ضروری نیست.

این کار به دو دلیل توصیه نمی‌شود؛ اول اینکه اگر یک کودک به سطل پر از آب کثیف دسترسی پیدا کند خطرناک است و خیس خوردن کهنه برای چند ساعت می‌تواند باعث ماندگاری لکه‌ها شود. اما اگر در هر صورت از سطل آب استفاده می‌کنید، آن را دور از دسترس دیگر کودکان بگذارید و قبل از شروع شست‌وشو، آب سطل را در توالت خالی کنید و محیط دستشویی و حمام را نیز برای خودتان و کوکان دیگر تمیز نگاه دارید، زیرا سهل‌انگاری در مورد بهداشت سرویس‌های بهداشتی شروع بیماری و مشکلات بعدی است.

مواد شویندۀ مناسب برای شستن کهنۀ بچه و محافظ روی کهنه

از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که بی‌بو، بدون آنزیم و فاقد افزودنی‌های دیگر مانند مواد سفیدکننده یا براق‌کننده باشد و از نرم‌کنندۀ لباس و مواد ضدالکتریسیته نیز خودداری کنید، زیرا می‌تواند پوست حساس کودک را تحریک کند. همچنین سفید‌کننده‌ها، الیاف کهنۀ بچه و محافظ مخصوص روی کهنه را خراب می‌کند. پودرهای صابون مخصوصی که برای شست‌وشوی کهنه و لباس بچه وجود دارد می‌تواند گزینهٔ مناسب‌تری برای شست‌وشو باشد.

برای کمک به از بین بردن بو، برخی از والدین دوست دارند کمی جوش شیرین یعنی در حدود نصف فنجان را در لباس‌شویی بریزند. یک گزینۀ دیگر اضافه کردن سرکۀ سفید؛ حدود یک فنجان در هنگام آبکشی است، سرکه علاوه بر کم کردن بو، به نرم کردن کهنه نیز کمک می‌کند، اما لازم است نظر پزشک کودکتان را نیز در این مورد بپرسید.

اگر متوجه شده‌اید که مادۀ شوینده‌ روی کهنه مانده است یا مشکل دیگری وجود دارد، اطمینان پیدا کنید که بیش از حد از مواد شوینده استفاده نمی‌کنید. برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند نصف مقداری را که به طور معمول برای یک دور ‌شستن لباس‌های خودتان استفاده می‌کنید برای کهنه‌های بچه استفاده کنید.

نکاتی برای شستن و خشک کردن کهنۀ بچه و محافظ روی کهنه

برای شستن کهنه‌های بچه، لازم است اگر یک کهنه‌شور بچه تهیه کنید تا برای شست‌وشوی جداگانۀ کهنۀ بچه و محافظ روی کهنه‌ها از آن استفاده کنید و دیگر نگرانی خطر آلوده شدن لباس‌های نوزاد و خودتان را نداشته باشید. اما حتی اگر هنوز کهنه‌شور ندارید، برای شستن کهنه و محافظ روی کهنۀ کودک، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید تا نتیجۀ بهتری را از شست‌وشوها دریافت کنید:

شستن کهنه: کهنۀ کثیف را جدا از لباس‌های دیگر خود بشویید. می‌توانید کهنه و محافظ روی کهنه را با هم بشویید، مگر اینکه دستورالعمل‌ کارخانۀ سازنده برای شست‌وشوی آنها متفاوت باشد. قبل از قرار دادن آنها در ماشین، چسب‌های محافظ را در صورت وجود ببندید تا از چسبیدن آنها به هم یا خراب کردن کهنه‌ها جلوگیری شود. ماشین لباس‌شویی را بیش از حد پر نکنید، در غیر این صورت کهنه‌‌ها کاملاً تمیز نمی‌شود و اصطکاک بین آنها و محافظ‌ها نیز ممکن است باعث پرزدار شدنشان شود.

درجه حرارت آب: در مورد درجه حرارت آب، به دستورالعمل شست‌وشوی روی بسته‌بندی کهنه توجه کنید. برای مثال، کهنۀ پنبه‌ای باید در آب داغ شسته شود، اما برخی محافظ‌هایی که روکش بیرونی ضدآب دارد، ممکن است در آب داغ خراب شود، به ‌ویژه اگر آب‌گرمکن یا شوفاژخانۀ شما روی دمای خیلی بالایی تنظیم شده است.

تنظیم ماشین لباس‌شویی: یک دور شست‌وشو با آب سرد، سپس شست‌وشوی معمول لباس‌شویی با آب داغ و در پایان نیز آبکشی انجام دهید، مگر اینکه دستورالعمل شستن کهنه و محافظ چیز دیگری باشد.

اطمینان از آبکشی کافی: مطمئن شوید که کهنه و محافظ به خوبی آبکشی شده‌ است. آب آبکشی در آخرین دور چرخش لباس‌شویی باید کاملاً خالی از کف باشد. اگر لازم شد، مرحلۀ آبکشی را دوباره تکرار کنید تا مواد شوینده به خوبی از روی سطح کهنه‌ها پاک شود.

بررسی رفع بوی کهنه‌ها: وقتی کهنه و محافظ را از ماشین لباس‌شویی خارج می‌کنید باید بوی تمیزی بدهد. اگر هنوز هم بوی کهنۀ کثیف می‌دهد؛ حتی فقط کمی، آنها را دوباره بشویید. بوی بد به معنای آن است که کهنه حاوی باکتری‌هایی است که می‌تواند پوست کودک را تحریک کند یا باعث التهاب پوستی در ناحیۀ زیر کهنه شود.

خشک کردن کهنۀ بچه و محافظ: آویزان کردن کهنه‌ برای خشک شدن، یک روش ارزان و سازگار با محیط زیست است. همچنین نور خورشید می‌تواند به سفید کردن کهنه کمک کند. اما آویزان کردن محافظ در معرض نور شدید آفتاب ممکن است باعث خشکی بیش از اندازه آنها شود. اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانید آنها را برای چند دقیقه دوباره در خشک‌کن ماشین لباس‌شویی بگذارید تا کمی نرم شود. آویزان کردن محافظ روی کهنه زمانی که باد می‌وزد، در صبح‌های زود یا اواخر بعدازظهر یا در داخل خانه و جلوی آفتابی که از پنجره می‌تابد، می‌تواند کمک کند که آنها آرام و نرم‌تر خشک شود. همین‌طور کهنه‌ها را داخل حمام و دستشویی خشک نکنید، چون میکروب‌های موجود در چنین محیط‌هایی روی کهنه‌ها می‌نشیند و باعث بروز مشکلاتی می‌شود. همچنین خیلی بهتر است که قبل از هر تعویض روزانه، کهنۀ تمیز را اتو کنید، بگذارید خنک شود و بعد استفاده کنید.

دفعات شستن کهنۀ بچه

گرچه خودتان بدون شک برنامۀ شست‌وشوی مناسب را پیدا می‌کنید، اما بیشتر پدر و مادرها شست‌وشوی هر روز یا یک روز در میان کهنه‌ها را مناسب می‌‌دانند. همچنین با این برنامه، بوی کهنه‌ها تحت کنترل است، زیرا کهنۀ‌ کثیف اغلب پس از چند روز بوی تندتری پیدا می‌کند. اما در عین حال به خاطر شست‌وشوی روزانه یا یک روز در میان، لازم نیست تعداد بسیار زیادی کهنه بخرید. اینکه باید چند بار کهنه‌شور را روشن کنید، به تعداد کهنه‌های کثیف کودک در هر روز ارتباط دارد. با فرض اینکه ماشین کهنه‌شور شما می‌تواند در هر دور، ۲۴ کهنه را شست‌وشو دهد، تعداد تقریبی در هر شست‌وشو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوزادان تا کودک شش ماهه: ۱۲ تا ۱۸ کهنۀ بچه در روز؛ که یک روز در میان، لازم است یک تا دو دور ماشین کهنه‌شور یا ماشین لباس‌شویی را روشن کنید.

کودکان شش تا ۱۸ ماه: ۱۲ کهنۀ بچه در روز؛ که یک روز در میان لازم است یک دور کهنه‌شور یا ماشین لباس‌شویی را روشن کنید.

کودکان نوپای ۱۸ ماهه و بزرگ‌تر: نُه کهنۀ بچه‌ در روز؛ که یک روز در میان لازم است یک دور کهنه‌شور یا ماشین لباس‌شویی را روشن کنید.

کودکان در حال آموزش برای دستشویی رفتن: سه تا شش کهنۀ بچه در روز؛ که یک روز در میان لازم است یک دور کهنه‌شور یا ماشین لباس‌شویی را روشن کنید.

شما می‌توانید از خانوادۀ نزدیک و دوستانتان برای شستن کهنه‌‌ها کمک بگیرید. این کار حداقل برای چند هفتۀ اول تولد نوزاد و در فاصله‌ای که شما با زندگی جدید تطبیق پیدا می‌کنید، فکر خوبی است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط