مشکلات مثانه پس از زایمان

مشکلات مثانه پس از زایمان

بعد از زایمان ممکن است مشکلات مثانه داشته باشید. ناتوانی در دفع ادرار یا دفع دردناک در ۲۴ ساعت اول بعد از زایمان طبیعی است. در این مطلب می‌توانید با دلایل ایجاد مشکلات مربوط به مثانه، راه‌های برطرف کردن آنها و موارد نیازمند پیگیری پزشک برای این مشکلات آشنا شوید.

دلایل بروز مشکلات مثانه

بدن شما از زمان شروع درد زایمان و در حین زایمان درد زیادی را تحمل کرده است که مثانه هم جدا از این دردها نیست. خروج نوزاد، به مثانه فشار شدیدی وارد می‌کند که منجر به نوعی بی‌حسی یا فلج موقتی مادر می‌شود. در صورت بیهوشی نیز ممکن است قادر به حس کردن مثانۀ خود نباشد. ورم و درد در ناحیۀ پرینه نیز ممکن است کارکرد مثانه را مختل کند. به علاوه، برخی عوامل روانی مثل ترس نیز گاهی می‌تواند مانع از رفتن شما به دستشویی شود.

راهکارهایی برای رفع مشکلات مثانه

ادرار کردن در مدت شش تا هشت ساعت بعد از زایمان مهم است. ادرار کردن، از عفونت مجاری ادرار و برخی آسیب‌ها که نتیجۀ نگه داشتن طولانی ادرار است، جلوگیری می‌کند. میزان ادراری را که دفع کرده‌اید، معمولاً بعد از زایمان در بیمارستان اندازه‌گیری می‌‌کنند یا مثانه برای وجود ورم بررسی می‌شود. اگر مثانۀ شما بعد از زایمان درست عمل نکند، ممکن است پزشکتان دستور بدهد که با سوند، ادرار شما را تخلیه کنند. برای رفع مشکلات مثانه پس از زایمان راه‌حل‌هایی وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • نوشیدن مایعات زیاد به دفع ادرار و رفع یبوست بعد از زایمان کمک می‌کند.
  • به محض اینکه قادر به راه رفتن شوید، لازم است راه بروید. گرانش زمین و تحرک به سیستم‌های بدنتان کمک می‌کند تا به عملکرد عادی خود بازگردند.
  • اگر دوست ندارید هنگام دستشویی کسی کنارتان باشد، از پرستاران درخواست کنید تا بیرون اتاق منتظر بمانند.
  • در صورت نیاز به لگن، سعی کنید به جای استفاده از آن در حالت درازکش در تخت، روی آن بنشینید و ادرار کنید.
  • شیر آب دستشویی را باز کنید و به صدای جریان آب گوش دهید. صدای آب ممکن است واقعاً به شما کمک ‌کند.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

اگر تا چند روز بعد از زایمان هنوز برای دفع ادرار با مشکلاتی مواجه هستید، ممکن است دچار عفونت ادراری شده باشید. در صورت بروز مشکلات زیر لازم است به پزشک مراجعه کنید:

  • اگر تب دارید.
  • اگر حتی بعد از اینکه خراش‌ها و برش‌هایتان شروع به بهبود کرد، هنگام دفع ادرار درد دارید.
  • اگر احساس دفع ادرار دارید، اما فقط مقدار کمی ادرار از بدنتان خارج می‌شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط