خونریزی طبیعی پس از زایمان

خونریزی طبیعی پس از زایمان

مادران در روز زایمان و بعد از آن خونریزی واژینال دارند. تا چند روز بعد از زایمان، ممکن است خونریزی شما کمی زیادتر از یک قاعدگی معمولی باشد و سپس کمتر و به شکل لکه‌بینی ادامه پیدا کند. در این مطلب می‌توانید با شکل و روند خونریزی طبیعی و مدت زمان این خونریزی، مدیریت و کنترل‌های شخصی طی خونریزی و موارد نیازمند مراجعه به پزشک برای درمان خونریزی بیش از حد پس از زایمان آشنا شوید.

شکل و روند خونریزی طبیعی

در چند روز اول بعد از زایمان، میزان خونریزی شما نسبتاً زیاد و به رنگ قرمز روشن است. این خونریزی شاید به صورت متناوب و در لخته‌های کوچک یا یکنواخت‌تر باشد. اگر مدتی دراز کشیده باشید و خون در واژن جمع شده باشد، ممکن است وقتی بلند می‌شوید چند لخته خون از بدنتان خارج شود. اما این لخته‌ها مثل لخته‌های پریودهای قبلی شماست. با گذشت هر روز، مقدار خونریزی کمتر و رنگ آن کم‌رنگ‌تر می‌شود. با گذشت دو تا چهار روز از زایمان، خونریزی شما آبکی و صورتی رنگ می‌شود و پس از ۱۰ روز بعد از زایمان، فقط مقدار کمی به رنگ سفید یا سفید مایل به زرد خارج می‌شود. در این مقطع، خونریزی بیشتر شامل گلبول‌های سفید خون و سلول‌های بافت داخلی رحم می‌شود. خونریزی به تدریج کمتر و کمتر می‌شود و بعد از دو تا چهار هفته قطع می‌شود، اما تعداد کمی از زنان تا چند هفته بیشتر هم لکه‌بینی دارند. اگر شروع به مصرف قرص جلوگیری از بارداری محتوی فقط پروژسترون کرده‌اید یا آمپول ضدبارداری تزریق کرده‌اید، احتمالاً تا یک ماه بعد یا حتی بیشتر لکه‌بینی خواهید داشت که آن هم طبیعی است.

روش‌های مدیریت و کنترل خونریزی

در ابتدا بهتر است از پد‌های بهداشتی بزرگ یا پوشک‌های بیمارستانی بزرگ استفاده کنید. شاید هنگام مرخص شدن از بیمارستان تعدادی از این پد‌ها به شما داده ‌شود، اما در صورت نیاز لازم است تعداد بیشتری تهیه کنید. با کاهش خونریزی می‌توانید از نوار بهداشتی یا پدهای کوچک‌تر استفاده کنید. حداقل تا شش هفته از تامپون استفاده نکنید، چون احتمال بروز عفونت در واژن و رحم رو به بهبود را افزایش می‌دهد. زیاد ادرار کنید، حتی اگر احساس نیاز به این کار نمی‌کنید. در چند روز اول بعد از زایمان، مثانه نسبت به حالت معمول حساسیت کمتری دارد، بنابراین شاید حتی وقتی مثانۀ شما پر شده است، احساس نیاز به دفع ادرار نکنید. مثانۀ پر، علاوه بر مشکلات ادراری، انقباض را نیز برای رحم سخت می‌کند و منجر به درد و خونریزی می‌شود. همچنین اگر تحرکتان زیاد باشد، مدت طولانی‌تری خونریزی خواهید داشت یا حتی بعد از کم شدن یا قطع خونریزی، ممکن است با فعالیت بیش از حد دوباره شروع شود. پس بهتر است تا آنجا که می‌توانید استراحت کنید.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

اگر لکه‌بینی به رنگ قرمز روشن بعد از کم شدن خونریزی اتفاق افتاد، نشانۀ این است که باید کمتر تحرک داشته باشید. اما اگر بعد از چند روز استراحت، باز هم لکه‌بینی داشتید این مسئله را با ماما یا پزشکتان در میان بگذارید. اگر خونریزی‌تان شدید‌تر شد یا یکی از شرایط زیر را داشتید، فوراً با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید:

همچنین اگر خونریزی شما بوی بدی داشت یا دچار تب یا لرز شده‌اید، ممکن است نشانۀ یکی از عفونت‌های بعد از زایمان باشد. در این صورت نیز لازم است برای درمان عفونت‌ها با پزشکتان تماس بگیرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط