شیردهی در صورت ابتلا به لوپوس

لوپوس یکی از انواع بیماری‌های خودایمنی است. اگر مبتلا به لوپوس هستید، ممکن است نگران باشید که این بیماری را به کودکتان منتقل کنید یا داروهای مصرفی شما وارد شیرتان شود یا این که شیردهی بیماری شما را بدتر کند. در این مطلب می‌توانید با امکان شیردهی به نوزاد در صورت ابتلای مادران به لوپوس آشنا شوید.

امکان شیردهی در صورت ابتلا به لوپوس

خود بیماری لوپوس مانعی برای شیردهی شما ایجاد نمی‌کند و نمی‌تواند از طریق شیر مادر منتقل شود، اما این بیماری احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد و برای برخی از نوزادان زودرس، شیر خوردن از سینۀ مادر می‌تواند مشکل باشد. اگر کودک شما برای شیر خوردن از سینه خیلی کوچک است، می‌توانید تا زمانی که هر دو نفر شما آمادۀ شیردهی می‌شوید، شیر خود را بدوشید و او را با شیر دوشیده‌شده یا شیر خشک تغذیه کنید و خیلی بهتر است اگر شما از پزشکتان یا پزشک کودکتان در این زمینه کمک بگیرید.

از آنجا که علائم لوپوس شامل آرتریت یا التهاب مفصل‌ها، مشکلات پوستی و خستگی ممکن است در دوران بارداری بیشتر شود، ممکن است پس از زایمان احساس ناخوشی کنید و این احساس ناخوشی می‌تواند شیردهی در هفتۀ اول یا کمی بعد از آن را برای برخی از مادران مبتلا دشوار کند. همچنین ممکن است برای کنترل یا رفع علائم بیماری خود به برخی داروها نیاز داشته باشید و با توجه به این که بعضی از داروهای لوپوس یا حتی داروهای مختلف دیگر برای کودک شیرخوار مناسب نیست و برخی از آنها نیز ممکن است در تولید شیر ایجاد اختلال کند، در این مورد نیز لازم است حتماً با پزشک خود مشورت و بر اساس راهنمایی و توصیه‌های او عمل کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط