رکاب‌زنی و حرکت دوچرخه با پا برای بازی با نوزاد

رکاب‌زنی و حرکت دوچرخه با پا برای بازی با نوزاد

بیشتر کودکان شیرخوار عاشق این هستند که پاهای کوچکشان با حرکتی مشابه رکاب زدن دوچرخه تکان داده شود. اگر این کار را با صدا و صحبت‌ و حرف زدن خودتان نیز همراه کنید، تحریک و انگیزش بیشتری هم برای کودک خواهد داشت. دقیقاً مشخص نیست چرا کودکان این کار را دوست دارند اما در این مطلب می‌توانید با این فعالیت شاد برای بازی با کودکتان آشنا شوید.

سن مناسب برای رکاب‌زنی نوزاد

سن خوب و مناسب‌تر برای این بازی از دوران نوزادی تا سه ماهگی کودک شماست. مهارت‌هایی که طی این بازی رشد می‌یابد مهارت‌های حرکتی درست و مهارت‌های شنیداری است. همچنین به هیچ وسیله‌ای غیر از دست‌های شما و پاهای کودک هم نیاز ندارید. این را نیز به خاطر داشته باشید که هر کودکی با سرعت متفاوتی رشد می‌کند بنابراین اگر کودکتان هنوز برای فعالیت‌های این هفته کاملاً آماده نیست، نگران نشوید و فقط چند هفتهٔ بعد دوباره امتحان کنید.

نحوهٔ رکاب‌زنی با نوزاد

کودک را به پشت روی زمین، یک میز تعویض پوشک یا یک جای امن بخوابانید. سپس مچ پاهایش را بگیرید و آهسته آنها را به شکل دایره‌ای بچرخانید، طوری که انگار دارد یک دوچرخه را رکاب می‌زند. کمی این حرکت را پیچیده و کامل‌تر کنید، یعنی زانوهایش را تا نزدیک سینه‌اش ببرید و در رکاب به سمت پایین پاهایش را صاف کنید.

صورتتان را نزدیک او نگه دارید و در مورد کاری که می‌کنید آرام با فرزندتان حرف بزنید. مثلاً بگویید: «این پای چپته که می‌چرخه و این یکی پای راستته که بالا می‌ره و دوباره میاد پایین». ریتم و آهنگ چرخه‌ها را تغییر دهید و به نوبت سرعت آنها را کم و زیاد کنید. این حرکت قدرت پاها و شکم او را بیشتر می‌کند و صدای شما شنوایی‌اش را بهبود می‌دهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط