رشد فیزیکی کودک ۱۶ ماهه

رشد فیزیکی کودک ۱۶ ماهه

کودک شما حالا چهار ماه بعد از یک سالگی‌اش را هم پشت سر گذاشته است و شما برای اطلاعات بیشتر از رشد جسمی او در این مطلب می‌توانید با تازه‌هایی از مهارت و قدرت فیزیکی یک کودک ۱۶ ماهه آشنا شوید.

کشف‌های پیچیده و بزرگ

به احتمال زیاد کودک نوپایتان هر روز بیشتر از قبل کندوکاو اطرافش را می‌کند، یعنی برداشتن اشیا، بازرسی آنها از نزدیک، گذاشتن آنها در دهانش یا پرت کردن و کوبیدن آنها به زمین، اما خواهید دید که او دوست دارد محدودیت‌های فیزیکی خودش را ارزیابی و بالا و پایین هم بکند.

به عنوان مثال، فرزندتان می‌داند که می‌تواند راه برود، بنابراین می‌خواهد بار سنگینی مانند یک جعبه لگو را در حین راه رفتن حمل کند. او مطمئن است که می‌تواند روی مبل برود، بنابراین می‌خواهد یک صندلی را به سمت کانتر آشپزخانه هل دهد تا بالاتر برود و چیزهایی را که روی پیشخان است ببیند و بررسی کند.

پس اگر هنوز این کار را نکرده‌اید، اکنون لازم است که خانه‌ٔ خود را برای کودک‌ ایمن کنید، به ویژه آشپزخانه می‌تواند مکان خطرناکی باشد، بنابراین عادت کنید پخت‌وپزها را روی شعله‌های عقبی اجاق گاز انجام دهید و نه شعله‌های جلویی. دسته‌ٔ بلند تابه‌ها را هم به سمت پشت گاز و دور از دسترس کودک بچرخانید و هر گونه مواد شوینده و داروها را در کابینتی قفل‌دار بگذارید و هرگز آنها را بدون جاگیری مناسب زیر سینک آشپزخانه رها کنید.

اگر کودک نوپایتان دوست دارد و اذیت نمی‌شود، یک بازی بامزه را امتحان کنید. به این شکل که، دست‌هایش را نگه دارید و به او نشان دهید که چطور سر پا بنشیند یعنی چمباتمه بزند و بعد به حالت اول بازگردید. درحالی‌که در حال حرکت به بالا و پایین هستید، بلند برایش بخوانید: «زانوها خم، می‌ریم پایین تا برسیم به زمین. حالا یه کم بیشتر می‌شینیم. بعد بالا و بالاتر تا راست بایستیم»

اگر فرزندتان به سهولت راه نمی‌رود یا اصلاً خیلی کم راه می‌رود، می‌توانید این فعالیت را که کارشناسان رشد برای کمک به کودکان در کسب اعتماد به نفس در راه رفتن استفاده می‌کنند، امتحان کنید. به این ترتیب که، فرزندتان را در حالت ایستاده و تکیه‌داده به دیوار قرار دهید. خودتان عقب بروید تا حدود ۹۰ سانتی‌متر از او فاصله داشته باشید. دست‌هایتان را به سمت کودک باز کنید و او را تشویق به گرفتن آنها کنید تا یک یا دو قدم برای رسیدن به شما بردارد. بعد او را دوباره به سمت دیوار هدایت کنید و این کار را بارها و بارها انجام دهید. گاهی هم قدمی به عقب بردارید تا کودک مجبور شود برای رسیدن به شما یکی دو گام بیشتر بردارد.

روی هم چیدن و مهارت ترسیم و کشیدن

کودک شما هر روز در استفاده از دست و انگشتان خود ماهرتر می‌شود. او ممکن است بتواند دو یا سه لگو را روی هم بچیند و یک برج بسازد و از اینکه فوراً آن را خراب کند نیز لذت خواهد برد. وقتی برایش کتاب می‌خوانید، او اصرار دارد که صفحات را به جای شما ورق بزند و اکنون می‌تواند هر بار یک یا دو صفحه را با هم ورق بزند‌،‌ برعکس قبل که کلاً از اول تا آخر کتاب را یکی می‌کرد و با هم ورق می‌زد.

همچنین اگر به او مدادشمعی بدهید، دقیقاً می‌داند که با آن چه کار کند، اما احتمالاً روی هر چیزی که جلویش قرار دارد مثل کتاب، وسایل خانه و دیوارها نقاشی خواهد کرد. بنابراین، رنگ‌آمیزی فعالیتی است که احتمالاً بهتر است از نزدیک روی آن نظارت داشته باشید. او حتی ممکن است بتواند یک شکل گرد را داخل سوراخ مناسب آن روی تخته‌ٔ آموزش اشکال هندسی وارد کند.

الان زمان بسیار خوبی برای معرفی نقاشی انگشتی است. برای این کار شما می‌توانید رنگ انگشتی را خودتان درست کنید. با مخلوط کردن دو قاشق غذاخوری آرد سفید با کمی آب، خمیری رقیق درست کنید و سپس به آن چند قطره رنگ غذا، رنگ‌های خوراکی یا آب آلبالو، آب سبزیجات و عصارهٔ کلم قرمز اضافه کنید تا چند رنگ بسازید. برای آسان‌تر کردن نقاشی برای کودک خردسال، یک کاغذ مومی را روی دیوار حمام یا میزی در بیرون از خانه بچسبانید و بگذارید روی آن نقاشی کند. فقط قبل از آن از ایمن بودن محل نقاشی مثل خشک بودن کف حمام و امن بودن حیاط خانه مطمئن شوید تا از بروز حادثه پیشگیری کنید. یک قطره رنگ را روی کاغذ بریزید و به او نشان دهید که چگونه انگشتش را با رنگ روی کاغذ بلغزاند. اگر می‌خواهید نقاشی‌هایش را نگه دارید، یک کاغذ معمولی را روی کاغذ مومی بچسبانید و در آخر کار آن را به آرامی جدا کنید و آویزان کنید تا خشک شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط