کودک نوپای من دوباره مثل یک شیرخوار رفتار می‌کند

آیا این طبیعی است که کودک نوپای من دوباره مثل یک شیرخوار رفتار می‌کند؟ در حقیقت دو نوع پسرفت رفتاری وجود دارد، یکی عاطفی و دیگری فیزیکی که برای پیدا کردن دلایل و راهکارها هنگام مواجهه با این رفتار کودکتان می‌توانید در این مطلب با نکاتی آشنا شوید.

پسرفت‌های عاطفی کودک نوپا

کاملاً طبیعی است که کودک نوپای شما در این سن برخی رفتارهای پسرفتی را نشان دهد. دنیای او در حال حاضر به سرعت در حال بزرگ شدن است و گاهی اوقات ممکن است نیاز داشته باشد که در زمان به عقب برود تا احساس امنیت کند.

برای مثال، اگر خواهر یا برادر جدیدی به خانوادهٔ شما اضافه شده باشد، احتمال اینکه فرزند نوپایتان بخواهد یک بار دیگر کودک شود بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، او ممکن است ناگهان شروع به گفتن «شی‌شی» به جای «شیشه‌شیر» کند، حتی اگر کلمهٔ شیشه‌شیر را بلد است یا با اینکه از شیر گرفته شده، التماس و گریه کند که از سینه‌تان شیر بخورد، یا وقتی پستانکی در دهان برادر نوزادش می‌بیند، از شما پستانک بخواهد یا پستانک او را بردارد.

این موارد پسرفت‌های عاطفی نرمال و طبیعی محسوب می‌شود که برای حل و برطرف کردن آنها چند روش را می‌توانید امتحان کنید. به عنوان مثال، بهترین واکنشی که می‌توانید نشان دهید این است که همچنان آرام و حمایتگر کودکتان باقی بمانید و بدانید که فرزندتان به محض اینکه دوباره احساس امنیت کند، به سطح رشد قبلی خود باز خواهد گشت.

اما اگر رفتار فرزندتان غیرقابل قبول است و شما نمی‌خواهید اجازهٔ این رفتار را بدهید، فقط چیزی را که کودک نوپایتان می‌خواهد تصدیق کنید و سپس او را به کار دیگری مشغول کنید. به عنوان مثال، اگر او می‌خواهد از سینه‌تان شیر بخورد، به او یادآوری کنید که او دختر بزرگی است که الان توی یک لیوان شیر می‌خورد و راهی دیگری برای نزدیک بودن به او مثل رقصیدن با هم و تقلید رقص یکدیگر و یا خواندن یک کتاب را امتحان کنید. اما علائم پسرفت‌های فیزیکی در کودک نوپا چیست؟

پسرفت‌های فیزیکی کودک نوپا

با اینکه برخی از پسرفت رفتارهای عاطفی که در بالا عنوان شد در بین کودکان نوپا طبیعی است اما برخی رفتارها نیز می‌تواند نشانهٔ وجود یک مشکل باشد. برخی از انواع رفتارهایی که جای نگرانی دارد شامل موارد زیر است:

پسرفت مهارت‌های حرکتی یا مهارت‌های فیزیکی: یعنی رفتاری که به نظر برسد کودک در مهارت‌های فیزیکی‌اش عقب‌گرد کرده است. مثلاً اگر کودک نوپایتان قبلاً می‌توانست از هر چیزی مثل صندلی بالا برود، اما حالا نمی‌تواند این کار را بکند.

پسرفت ناگهانی در مهارت‌های اجتماعی: برای مثال، اگر کودک اجتماعی شما به دنیای کوچک درونی خود عقب‌نشینی کند می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل باشد که نیاز به بررسی پزشک دارد.

پسرفت مهارت‌های زبانی: یکی دیگر نشانه‌های هشدارآمیز، افت قابل توجه در مهارت‌های زبانی است. برای مثال، با اینکه کودکتان قبلاً می‌توانست جملات دو تا سه کلمه‌ای بگوید اما حالا به ندرت صحبت کند. هرچند استفاده‌ٔ گهگاهی از مدل صحبت کودکانه که بسیاری از کودکان نوپا انجام می‌دهند، کاملاً بدون ایراد است و مشکل محسوب نمی‌شود.

این نوع تغییرات می‌تواند نشان‌دهنده‌ٔ وجود یک مشکل جدی باشد و باید حتماً توسط پزشک فرزندتان بررسی و ارزیابی شوند تا در صورت لزوم بتوان مشکل را حل یا درمان کرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط