۳۳ ماهگی: آداب معاشرت

در روزهای پایان ۳۳ ماهگی کودک و ورود به ماه ۳۴ هستید. در این مطلب با بخشی از روزهای پایانی ماه ۳۳ آشنا شوید.

آشنایی با آداب معاشرت

فرزندتان حالا قطعاً به اندازهٔ کافی بزرگ شده است که برخی از آداب اجتماعی را بیاموزد و تمرین کند. چند نکته برای کمک به او در این مسیر به شکل زیر است:

«لطفاً» و «ممنون» را آموزش دهید: اگر هنوز این کلمات را خودبه‌خود یاد نگرفته است، باید استفاده از آنها را توسط شما بشنود. از گفتن واضح و بیشتر این کلمات به همسرتان و دیگران شروع کنید. همچنین به او جمله‌هایی مثل این بگویید: «می‌شه لطفاً بیای اینجا؟». از تحریک و تشویق درست او به گفتن آنها نترسید: «می‌تونی بگی ممنونم؟» تکرار کردن، به کار بردن، این کلمات را به عادت تبدیل می‌کند.

مهربان باشید: الگوسازی ملاحظه‌‌ کردن و رعایت حال دیگران، سرنخ رفتار مناسب را به کودک خواهد داد. بگذارید استفاده‌ٔ شما از عبارت‌هایی مثل «حال شما چطوره؟»، «عذرخواهی می‌کنم!» و «ببخشید!» را بشنود.

اقدامات را به عواقب آنها مرتبط کنید: به فرزندتان کمک کنید ببیند که هدیه دادن شاخه‌ای گل می‌تواند کسی را خوشحال کند، یا اینکه زدن دیگران یا گفتن نظری ناخوشایند وقتی که کسی این کار را انجام می‌دهد، چطور آن شخص دیگر را ناراحت می‌کند.

واقع‌بین باشید: سطح انتظارات خود را واقع‌بینانه نگه دارید. استفاده از قاشق مناسب؟ به اشتراک گذاشتن دواطلبانه‌ٔ چیزها با دیگران؟ این را فراموش نکنید که رعایت تمام اصول آداب معاشرت در این سن انتظار بیش از حدی است. همچنین هنگامی که کودکتان بیمار یا خسته است، در مورد رفتارش تخفیف قائل شوید و شرایطش را در نظر بگیرید.

نکتهٔ والدین: خواندن قصه‌ها و افسانه‌ها

افسانه‌ها و متل‌ها مفاهیم مهمی را به بچه‌ها آموزش می‌دهند، اما شاید تا قبل از اینکه خواندن آنها را شروع کنید یا قبل از تعریف کردن آنها برای فرزندتان متوجه نشده باشید که چقدر می‌توانند ترسناک باشند. گرگ‌های بد بزرگ، غول‌ها، دیوها و جادوگران بدجنس که کودکان را به داخل اجاق می‌اندازند ممکن است بسیار وحشتناک‌تر از چیزی باشد که شما از کودکی خود به یاد می‌آورید.

پس آیا باید این داستان‌ها را اصلاح کنید تا از کوچولوی خود محافظت کنید؟ این به شخصیت فرزندتان و آن داستان خاص ارتباط دارد. بسیاری از افسانه‌ها در واقع به کودکان می‌آموزند که با ترس‌ها مقابله کنند، مثل گم شدن «هانسل و گرتل» یا حسن و خانم حنا در «لوبیای سحرآمیز» و در مبارزات بین خیر و شر، آدم‌های خوب همیشه پیروز می‌شوند. اما درصورتی‌که واقعاً با این داستان‌ها راحت نیستید، مطمئناً اگر چند کلمه را اینجا و آنجا تغییر دهید، فرزندتان متوجه تفاوتی نخواهد شد، اما مراقب باشید که همسرتان یا پرستار بچه هم همان داستان تغییریافتهٔ شما را برایش بخواند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط