۲۹ ماهگی: قدرت تمرکز

در ۲۹ ماهگی کودکان چه می‌گذرد؟ در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزندتان در ماه ۲۹ تولدش آشنا شوید.

قدرت تمرکز

فرزندتان اکنون کنترل بیشتری روی حرکات خود دارد. او می‌تواند با اشیای کوچک به راحتی بازی کند و لگوها را روی هم بچیند تا برج‌های کوچکی بسازد، نه اینکه فقط آنها را بیندازد. او همچنین می‌تواند برای بازه‌های کمی طولانی‌تری تمرکز کند. بعضی اوقات چنان مجذوب بازی می‌شود که از مزاحمت و ایجاد وقفه در کارش توسط شما دلخور می‌شود.

شما می‌توانید با هشدار قبلی، این انتقال و جابه‌جایی را آسان‌تر کنید. چیزی مثل یان را امتحان کنید: «تو می‌تونی چند دقیقه دیگه با لگوها بازی کنید، اما بعدش وقت شام خوردنه.» اگر برنامه‌ٔ انعطاف‌پذیری دارید، می‌توانید قبل از اینکه اصرار کنید بازی‌اش‌ را تمام کند، چند هشدار به او بدهید. برای راهنمایی‌های بیشتر این سه راه‌حل را ببینید.

نکتهٔ والدین: ریخت و پاش‌ها

داشتن یک کودک فعال به معنای خانه‌ای هر روز نامرتب‌تر است و فقط اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌ها نیست که همه جا پخش شده‌اند. بچه‌ها در این سن دوست دارند وسایل را از قفسه‌ها و کشوها بیرون بریزند. آنها روی دیوارها نقاشی می‌کشند، آب‌میوه را می‌ریزند، کاغذها را پاره می‌کنند و لباس‌ها به این طرف و آن طرف پرتاب می‌کنند. اما ریخت ‌و پاش‌های کودکان محرک‌های مختلفی دارد که بخشی از مهم‌ترینشان شامل موارد زیر است:

زندگی در لحظه: بخشی از آنها ناشی از حالت «زندگی در لحظه» مخصوص بچه‌های دو ساله است. آنها به راحتی حواسشان پرت می‌شود، چیزی را همان جا که هست رها می‌کنند و به سمت شیء بعدی می‌روند.

حس کنجکاوی: کنجکاوی هم در این اتفاق نقش دارد. بچه‌ٔ شما مجبور است که بداند چه چیزی در این کمد است یا چه اتفاقی می‌افتد اگر تمام دستمال کاغذی‌ها را از جعبه بیرون بکشد.

برای یادگیری اینکه جای درستی برای جوراب‌های کثیف و جای غلطی برای مدادرنگی وجود دارد، زمان، تمرین و همچنین صبر و شکیبایی زیادی از سوی والدین لازم است. پس راحت‌تر هستید اگر در حینی که فرزند شما از این منحنی یادگیری صعود می‌کند، انتظارات خود در مورد نظم و ترتیب خانه را در سطح پایینی نگه دارید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط