آیا طبیعی است که کودک خیس عرق از خواب بیدار شود؟

برای شما هم پیش آمده که کودکتان خیس عرق از خواب بیدار شود؟ چرا این اتفاق می‌افتد و چگونه می‌توانید تفاوت بین کودکی که بیش از حد گرمش شده است و تعریق طبیعی در شب را تشخیص دهید؟ در این مطلب با این موضوع که چرا کودک خیس از عرق از خواب بیدار می‌شود آشنا شوید.

چرا کودک خیس عرق از خواب بیدار می‌شود؟

این اتفاق بیشتر اوقات طبیعی است. بسیار معمول است كه کودکان وقتی در عمیق‌ترین بخش چرخه‌های خواب هستند، عرق کنند. کودکان شب‌ها بیشتر از بزرگسالان عرق می‌کنند، زیرا زمان بیشتری را در خواب عمیق می‌گذرانند، سیستم تنظیم دمای بدن آنها به اندازه‌ٔ بزرگسالان بالغ نیست و نسبت حجم غده‌های عرق آنها به سایز بدنشان بالاتر از بزرگسالان است.

حتی اگر کودک شما با لباس خواب عرق کرده است و مرطوب بیدار می‌شود، ممکن است کاملاً راحت باشد. از طرف دیگر، ممکن است علت عرق کردن او گرمای بیش از حد باشد. کودکی که بیش از حد گرمش شده است زودتر احساس گرما می‌کند، یعنی قبل از این‌که به مرحلهٔ خواب عمیق برسد. بنابراین اگر کودک شما در اوایل شب عرق می‌کند یا اگر از گرمی بیش از حد شکایت دارد، دمای اتاقش را تنظیم کنید و مطمئن شوید که تعداد زیادی پتو توی تختش ندارد و تمام آنها را روی خودش نمی‌اندازد. همچنین، از پوشاندن لباس بیش از حد به فرزندتان خودداری کنید، به‌طوکلی، یک لایه لباس خواب کافی است.

در مورد عرق کردن نوزادان بیشتر بدانید.

در مورد عرق کردن کودکان به چه نکاتی دقت کنید؟

اما تعریق شبانه گاهی اوقات می‌تواند نشان‌دهنده‌ٔ یک مشکل خفیف و موقتی یا یک بیماری پزشکی جدی‌تر باشد. به عنوان مثال، کودک مبتلا به عفونت ممکن است هنگام تلاش بدنش برای مبارزه با عفونت عرق کند. كودک مبتلا به آپنهٔ خواب، یعنی اختلالی كه در آن تنفس کودک به طور مكرر هنگام خواب قطع می‌شود نیز ممكن است عرق كند، زیرا نفس کشیدن او نیاز به تلاش بیشتری برای بدن دارد.

هر گونه علائم دیگری است که همراه با تعریق شبانه‌ٔ کودک بروز می‌کند. گوش به زنگ تب، خروپف، نفس‌نفس زدن، وقفه در تنفس و هر گونه علائم بیماری باشید. همچنین به این‌که آیا کودک در طول روز دردی دارد یا خسته است توجه کنید. اگر کودک شما یک یا چند مورد از این علائم را دارد یا اگر فقط می‌خواهید مطمئن شوید که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، با پزشک فرزند خود تماس بگیرید.

در غیر این صورت، تعریق شبانه فقط یکی از آن چیزهایی است که به مرور زمان کمتر اتفاق می‌افتد. وقتی کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، شب‌ها همچنان عرق می‌کند، مثل همهٔ افراد، اما احتمالاً دیگر خیس عرق از خواب بیدار نمی‌شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید