در هم فرو رفتن روده در کودکان

یکی از عارضه‌های روده در میان کودکان، در هم فرو رفتن روده است که در این مطلب می‌توانید با این عارضه، دلایل احتمالی، علائم، تشخیص و درمان آن در کودکان آشنا شوید.

در هم فرو رفتن روده در کودک

در هم‌‌ فرو رفتن روده یکی از عارضه‌های جدی روده است که در آن بخشی از روده به شکل تلسکوپی به داخل بخش کناری آن فرو می‌رود. این اتفاق موجب التهاب و ورمی می‌شود که ممکن است در نهایت باعث انسداد یا پاره شدن روده شود. این عارضه اگر درمان نشود، می‌تواند مرگبار باشد، اما اگر به‌موقع به آن رسیدگی شود، تقریباً همیشه قابل رفع است.

علل در هم‌ فرو رفتن روده در کودک

محققان در مورد اینکه چرا این اتفاق می‌افتد تقریباً هیچ چیزی نمی‌دانند. برخی از کارشناسان معتقدند که عفونت ویروسی یا باکتریایی عامل آن است. در مواردی نیز بین کودکان کوچک‌تر از سه ماه و در کودکان پنج ساله و بالاتر، ممکن است یک تومور خوش‌خیم در داخل دیوارهٔ روده دلیل بروز عارضه باشد.

اما بیشتر کودکان مبتلا به این مشکل بین سن شش ماه تا سه سال هستند و ۸۰ درصد آنها کمتر از دو سال دارند ولی در هم‌‌ فرو رفتن روده پس از پنج سالگی نادر است. همچنین پسران نسبت به دختران حدود چهار برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به این مشکل دارند.

علائم در هم‌ فرو رفتن روده در کودک

اگر فرزند شما به در هم فرو رفتن روده مبتلا شده باشد، یک دقیقه خوب به نظر می‌رسد و یک دقیقه بعد از درد به خود می‌پیچد. این به دلیل آن است که درد به صورت موجی می‌آید. اما به‌طورکلی، مراقبت علائم زیر در کودک باشید:

  • دل‌پیچه‌ها و درد شدیدتر و مکررتر می‌شوند.
  • کودک به شدت گریه می‌کند و وقتی درد شروع می‌شود پاهای خود را خم می‌کند یا بالا می‌کشد.
  • کودک ممکن است استفراغ کند.
  • حدود نیمی از کودکان مدفوع خونی یا مخاط‌داری دارند که شبیه ژلهٔ انگور است.
  • کودک عرق کرده و بی‌حال است.
  • پس از چند ساعت، کودک ممکن است علائم کم‌آبی بدن مانند چشم‌های فرورفته، دهان خشک یا چسبنده و خشکی طولانی‌مدت پوشک و ادرار نکردن را نشان دهد.
  • با پیشرفت بیماری، معده‌ٔ کودک ممکن است سفت و بادکرده شود و ممکن است بتوانید یک جسم سوسیس‌شکل را در سمت راست یا میانهٔ بالای شکمش احساس کنید.

مراجعه به پزشک برای در هم فرو رفتن رودهٔ کودک

هرچه زودتر عارضه تشخیص داده شود، بهتر است و هر قدر بیشتر صبر کنید، درمان سخت‌تر می‌شود. بنابراین، اگر فکر می‌کنید فرزندتان درد متناوب و بدترشونده‌ای دارد، به پزشک مراجعه کنید.

اگر فوراً نمی‌توانید به پزشک دسترسی پیدا کنید، فرزندتان را به یک مرکز اورژانس ببرید. در هم فرو رفتن روده موردی اورژانسی است که نیازمند مراقبت‌های پزشکی حرفه‌ای است و به احتمال زیاد به خودی خود رفع نمی‌شود.

درمان در هم فرو رفتن رودهٔ کودک

اگر پزشک فرزندتان مشکوک به در هم‌ فرو رفتن روده است، احتمالاً سونوگرافی می‌تواند این تشخیص را تأیید کند. هنگامی که تشخیص قطعی شد، معمولاً یک رادیولوژیست کودک را می‌بیند و تلاش می‌کند با استفاده از تنقیه، روده را به جای خود برگرداند. این روش ایمن و نسبتاً سریع است اما کودک باید نگه داشته شود و البته تنقیه با دل‌پیچه و احساس ناراحتی همراه است.

اما این عارضه گاهی اوقات مدت کوتاهی پس از انجام تنقیه، دوباره بازمی‌گردد. بنابراین، بچه‌ها احتمالاً باید برای یک یا دو روز در بیمارستان بمانند. معمولاً وقتی کودک توانست به طور طبیعی غذا بخورد و بیرون‌روی داشته باشد می‌تواند به خانه برگردد.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که هرچند ابتلا به در هم فرو رفتن روده ترسناک است، اما وقتی زود تشخیص داده می‌شود، بهبود تقریباً ۱۰۰ درصد قطعی است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط