عادت دادن کودک دو تا سه ساله به خواب خوب و سالم

یک کودک دو تا سه ساله معمولاً چقدر می‌خوابد؟ برای ایجاد عادت خواب سالم در کودکان ۲۴ تا ۳۶ ماهه چه کار می‌توان کرد و مشکلات احتمالی خواب کودک دو تا سه ساله چیست؟ در این مطلب با جواب و راهکارهای این پرسش‌ها آشنا شوید.

میزان خواب کودک از دو تا سه سالگی

کودکان ۲۴ تا ۳۶ ماهه، بین دومین و سومین سالگرد تولدشان به حدود ۱۱ تا ۱۲ ساعت خواب شبانه، و یک وعدهٔ خواب یک‌ و‌ نیم تا دو ساعته در بعدازظهر نیاز دارند. بیشتر کودکان در این سن بین ساعت ۷ تا ۹ شب به خواب می‌روند و بین ۶:۳۰ تا ۸ صبح بیدار می‌شوند.

شاید به نظر برسد که عادت‌های خواب فرزندتان بالاخره شبیه عادت‌ای خواب شما شده است اما او در مقایسه با شما، مدت بیشتری را در خواب رِم و دوره‌های عمیق‌تر خواب غیررِم می‌گذراند، که نتیجه‌اش چیست؟ از آنجا که به دفعات بیشتری بین مراحل مختلف خواب جابه‌جا می‌شود و بیشتر از شما از خواب بیدار می‌شود. به همین علت است که یادگیری آرام کردن و به خواب بردن مجدد خود برای کودکانی در این سن اهمیت زیادی دارد.

جدول خواب کودک دو تا هشت ساله را ببینید.

ایجاد عادت‌های خواب سالم در کودک دو تا سه ساله

اکنون که کودک شما بزرگ‌تر شده است، می‌توانید چند راهکار جدید را برای کمک به او در داشتن یک خواب خوب شبانه امتحان کنید که برخی از آنها به شکل زیر است:

انتقال کودک به تخت بزرگ‌تر و تعریف از او هنگام ماندن در تختش

احتمالاً در این محدوده‌ٔ سنی است که کودک نوپای خود را از تخت نرده‌دار دوران شیرخوارگی‌اش به تخت معمولی انتقال می‌دهید، احتمالاً به این دلیل که محل خواب کودکی‌اش برای او کوچک شده است. ورود یک خواهر یا برادر جدید نیز می‌تواند باعث این تصمیم شود. پیشنهاد می‌شود اگر باردارید، کودک نوپای خود را حداقل از دو تا سه ماه قبل از موعد زایمان به تخت معمولی انتقال دهید، چون فرزند بزرگ‌تر شما باید قبل از دیدن تصرف گهواره‌ یا تخت کوچکش توسط نوزاد تازه، کاملاً در رختخواب جدیدش جا افتاده باشد.

اما اگر این انتقال به خوبی پیش نرود، ایرادی ندارد که آن را تا سه یا چهار ماهگی کودک جدیدتان به تأخیر بیندازید. نوزاد تازه‌وارد شما می‌تواند آن ماه‌ها را در یک گهواره بخوابد و کودک بزرگ‌ترتان وقت خواهد داشت که به داشتن خواهر یا برادر جدیدش عادت کند و این انتقال از تخت نرده‌دار به تخت بزرگ‌تر را راحت‌تر می‌کند. دیگر دلایل نیاز به این انتقال می‌تواند بیرون آمدن مکرر از تخت و آموزش استفاده از توالت باشد، چون ممکن است کودکتان شب‌ها برای رفتن به دستشویی بیدار شود.

با شروع استفاده از تخت جدید، حتماً کودک خود را وقتی در ساعت خواب و در طول شب‌ در آن باقی می‌ماند، ستایش کنید. به خاطر محدودیت تخت نرده‌دار قبلی نیز که حالا دیگر وجود ندارد، کودک شما ممکن است بارها و بارها از تخت بزرگ جدیدش خارج شود، صرفاً به این خاطر که راحت‌تر است. اگر کودک نوپای شما از تخت خارج شد، واکنش خود را مهار کنید. صرفاً او را به تختش برگردانید و با قاطعیت به او بگویید که زمان خوابیدن است و آنجا را ترک کنید.

پیش‌بینی درخواست‌های کودک و گنجاندن آنها در روتین قبل از خواب

کودک دو تا سه سالهٔ شما ممکن است شروع به تلاش برای به تعویق انداختن زمان خواب با زبان‌بازی و التماس برای «فقط یکی دیگه» کند؛ یک داستان دیگر، یک آهنگ دیگر یا یک لیوان آب دیگر، پس سعی کنید همه‌ٔ درخواست‌های معمول و معقول فرزندتان را پیش‌بینی و آنها را به بخشی از روتین خوابش تبدیل کنید.

کارشناسان خواب کودک پیشنهاد می‌کنند که به کودک خود اجازه‌ٔ یک درخواست اضافی بدهید، اما به صراحت بگویید که این بیشترین و آخرین حد مجاز درخواستش است. او احساس خواهد کرد که دارد حرفش را به کرسی می‌نشاند، اما شما می‌دانید که در واقع حرف شماست که به کرسی نشسته است.

دادن یک بوسه‌ٔ شب‌بخیر اضافی

ایرادی ندارد بعد از این‌که فرزندتان را در رختخواب گذاشتید، به او قول یک بوسه‌ٔ شب‌بخیر اضافی بدهید. به او بگویید چند دقیقهٔ دیگر برمی‌گردید تا او را ببینید و ببوسید. احتمال زیادی هست که تا وقتی برگردید او به خواب رفته باشد.

مشکلات احتمالی خواب کودک دو تا سه ساله

شما هم به عنوان والدین یا مراقبان کودکان دو تا سه ساله حتماً می‌دانید که مشکل به این راحتی و یک شبه حل نمی‌شود. پس راهنمایی‌های زیر را برای حل مشکلات احتمالی بعد از این‌که کودکتان را برای خوابیدن به تختش بردید در نظر بگیرید:

خارج شدن از تخت

اگر کودک دو یا سه سال شما پس از رفتن به تخت بزرگ‌تر دفعات بیشتری از تختش خارج می‌شود، او را دوباره به تختش برگردانید و با گفتن یک شب‌بخیر قاطعانه ولی آرام بگذارید خودش کم‌کم بخوابد. به غیر از این، چگونگی برخورد با این شرایط تصمیمی شخصی برای والدین است و به خودتان ارتباط دارد، چون نظرهای کارشناسان در این مورد با یکدیگر متفاوت است. برخی می‌گویند، کودک را بغل نکنید و به تخت خودتان نبرید، برخی می‌گویند تا زمانی که کودکتان مستقل و به تنهایی به خواب می‌رود، رفتن به اتاقش و تسلی دادن او هیچ ایرادی ندارد و برخی دیگر هم توصیه می‌کنند فوراً به سراغ فرزندتان بروید، علت مشکل را پیدا کنید و او را تسکین دهید. پس در نهایت، این نکته‌ای است که به روش فرزندپروری شما ارتباط دارد و هیچ‌کدامشان غلط محسوب نمی‌شود.

مقاومت در برابر خواب

یکی از دیگر مشکلات شایع خواب در سن دو تا سه سالگی، مقاومت در برابر زمان خواب است. با پیش‌بینی و مدیریت درخواست‌های قبل از خواب فرزندتان، این مشکل را کم‌رنگ‌تر یا از آن پیشگیری کنید. تعداد کمی از کودکان دو یا سه ساله هر شب با خوشحالی به رختخوابشان می‌روند، بنابراین برای مقداری تقلا و کشمکش آماده باشید.

ترس از خواب

شاید شما هم متوجه شوید که فرزند شما این روزها نگرانی‌های شبانه‌ٔ جدیدی دارد. ترس از تاریکی، هیولاها یا موجودات خیالی ترسناک زیر تخت یا جدا شدن از شما در کودکان دو تا سه ساله اتفاقی عادی است. زیاد نگران نباشید، چون ترس‌ها بخشی از رشد طبیعی کودک شما هستند. اما اگر او شروع به کابوس دیدن کرد، بلافاصله به سراغش بروید و درحالی‌که او را نوازش می‌کنید در مورد خواب بدی که دیده است با او صحبت کنید.

اگر رویاهای بد ادامه دارد، به دنبال منابع اضطراب در زندگی روزمره‌ٔ کودکتان باشید. بیشتر کارشناسان بر این عقیده‌اند که اگر فرزند شما واقعاً وحشت‌زده شده است، ایرادی ندارد که در این سن هرازگاهی بگذارید به تخت شما بیاید اما این کار را تبدیل به عادت نکنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط