رشد احساسی اجتماعی کودک در ۲۰ ماهگی

رشد احساسی اجتماعی کودک در ۲۰ ماهگی

اگر کودک شما نیز در ماه ۲۰ زندگی‌اش است یا به زودی وارد ۲۰ ماهگی‌اش می‌شود،در این مطلب با معنای این عبارت و بخشی از رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۲۰ ماهه آشنا شوید.

دو سالگی متغیر

دو سالگی کودکان کم و بیش دشوار و پر از تغییرات خلق‌وخوست. تغییرات ناگهانی رفتاری و خلقی کودکان نوپا می‌تواند در حد فاصل ۱۸ ماهگی و ۳۰ ماهگی شروع شود. برای تشخیص این تغییرات می‌توانید دقت کنید که آیا نشانه‌های تازه‌ای از ابراز وجود در رفتار کودک نوپای خود می‌بینید یا نه و برخی از رفتارهای بارزی که ممکن است ببینید اینهاست:

  • کودکتان ممکن است اصرار داشته باشد دقیقاً همان کاری را بکند که به او گفته‌اید آن را انجام ندهد.
  • اگر حرفش را به کرسی ننشاند، خود را با جیغ و داد روی زمین می‌اندازد.
  • خواسته‌های او گاهی شما را کلافه می‌کند و گاهی می‌خنداند. برای مثال، گاهی او به احتمال زیاد درخواست چیزی را می‌کند که حتی نمی‌خواهد و فقط برای این است که ببیند آیا قدرت کافی برای به دست آوردن آن را دارد یا نه؟

اما شما چه کاری شما می‌توانید انجام دهید؟ اگرچه ممکن است شما هم وسوسه شوید که خودتان هم گریه کنید یا خسته و ناامید شوید، اما بهترین کاری که در طول یک بخش از این قشقرق‌ها می‌توانید انجام دهید این است که خونسردی خود را حفظ کنید، در کنار فرزندتان بمانید و به او اجازه دهید احساسات خود را تخلیه کند. شاید یک آغوش و شانه‌ای برای گریه کردن تمام چیزی باشد که برخی کودکان نوپا برای آرام شدن نیاز دارند و برخی دیگر هم ممکن است به راهکار پرت کردن حواس‌ جواب بدهند، پس فعالیت یا هر چیز دیگری مثل شروع بازی با یک اسباب‌بازی را به او پیشنهاد دهید. شاید داشتن یک عروسک دستکشی و آغاز یک داستان و ماجرا با عروسک‌گردانی شما برای چنین مواقعی واقعاً مناسب باشد.

اگر در جایی عمومی یا در خانه‌ی دیگران هستید، فرزندتان را بردارید و به جایی ببرید که بتوانید در کنار هم با آرامش بنشینید تا احساسات او فروکش کند. وقفه‌های تربیتی را اما برای وقتی نگه دارید که او به اندازهٔ کافی بزرگ شده باشد تا بتواند قوانین را درک کند و از آنها پیروی کند.

آگاهی از بزرگ‌ شدن و نقش بازی کردن

حتماً دیده‌اید که بچه‌ها در این سن مثلاً دوست دارند کفش‌های شما را بپوشند یا عینک شما را به چشم بزنند. کودک شما با پا کردن در کفش شما، به شما و خودش نشان می‌دهد که حالا می‌داند بزرگ‌تر شده است و می‌خواهد شبیه شما باشد. همچنین ممکن است متوجه شوید که او بازی‌های اصطلاحاً وانمودی را با عروسک‌ها و حیوانات عروسکی‌اش بازی می‌کند.

به عنوان مثال، کودکتان با دادن «موز» که در واقع یک لگوی چوبی زرد است به میمون عروسکی‌اش یا با خواباندن او زیر پتو و لالایی خواندن برایش نقش پدر و مادر را بازی می‌کند. او ممکن است دست «اوف‌شده‌ٔ» موشش را ببوسد و بخواهد آن را پانسمان کند. بازی‌های وانمودی مانند اینها نمونه‌ای عالی از تقلید و نشانه‌ای از این است که فرزند شما در حال یادگیری همدلی کردن با دیگران است.

زمان بغل شدن

بسیاری از کودکان ۲۰ ماهه بسیار بامحبت هستند. فرزند شما احتمالاً دوست دارد توی بغل شما بنشیند و درآغوش گرفته شود، زیرا می‌داند در این زمان است که او توجه تمام و کمال شما را دارد و این چیزی که او واقعاً دوست دارد. یادمان باشد این زمان بغل شدن را جدی بگیریم و دوست داشتن و دوست داشته‌ شدن را به او یاد بدهیم.

کمک کردن در کارهای خانه

یک کودک ۲۰ ماهه ممکن است با اصرار بخواهد به شما در همه‌ٔ کارهای خانه کمک کند. البته او در واقع می‌خواهد این کارهای «آدم‌بزرگ‌ها» را بدون کمک شما انجام دهد، حتی با وجود اینکه احتمالاً هنوز نمی‌تواند. این موضوع ممکن است کمی سرعت کار شما را کندتر کند، اما ارزشش را دارد که وقت بگذارید و کارهای بی‌خطری پیدا کنید و بگذارید در آنها به شما کمک کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط