مشکلات خواب کودکان: شیشه‌شیر برای کمک به خوابیدن

مشکلات خواب کودکان: شیشه‌شیر برای کمک به خوابیدن

برای برخی کودکان شیشه‌شیر می‌تواند تبدیل به نوعی ابزار برای کمک به خوابیدنش شود. اما چرا نباید این اتفاق بیفتد یا چطور از ادامه یافتنش جلوگیری کنید؟ در این مطلب با چند توصیه برای رفع این مشکل آشنا شوید.

چرا خوابیدن با شیشه‌شیر مضر است؟

اجازه دادن به کودک برای بردن شیشه‌شیر حاوی شیر خشک یا آب‌میوه به رختخواب فکر خوبی نیست، چون کودکتان نه تنها به داشتن شیشه‌شیر برای به خواب رفتن وابسته می‌شود، بلکه باقی ماندن شیر یا آب‌میوه در دهان کودک طی خواب شب می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌هایش شود.

چطور عادت خوابیدن کودک با شیشه‌شیر را برطرف کنید؟

شما می‌توانید تداعی ذهنی ایجادشده بین شیشه‌شیر و زمان خواب در ذهن کودک را با کاهش تدریجی تغذیه‌های شبانه و در نهایت قطع کردن آن از بین ببرید. به این ترتیب که، اول با کاهش مایع موجود در شیشه‌شیر به اندازه‌ٔ ۳۰ یا ۶۰ میلی‌لیتر شروع کنید. در طول هفته، به کاهش مقدار شیر یا آب‌میوه به میزان ۳۰ میلی‌لیتر در هر شب ادامه دهید و سپس شیر خشک یا آب‌میوه را رقیق کنید یا کلاً آب را جایگزین آن کنید.

اما وقتی شیشه را کاملاً کنار گذاشتید، تعجب نکنید اگر کودکتان چند شب بهانه‌گیری یا حتی اعتراض و مخالفت آشکار نشان داد. مطمئن باشید که اگر به پشتکار و برنامه‌ریزی فکرشده پایبند بمانید و خودتان را برای چند شب سخت آماده کنید، به زودی کج‌خلقی‌ها و اعتراضات کودکتان هم از بین می‌رود.

همچنین اگر کودکتان هنوز شیء آرامش‌بخش مناسب‌تری مانند عروسکش یا یک پتوی نرم برای خواب و آرامش شب‌ها ندارد، الان زمان خوبی برای معرفی یکی از این وسایل جایگزین شیشه‌شیر به کودک است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط