قوانین پایه برای تربیت کودکان در تمام سن‌ها

قوانین پایه برای تربیت کودکان در تمام سن‌ها

چرا تربیت کودکان موضوع پیچیده و مهمی است و قوانین پایه و اولیه برای تربیت کودک چیست؟ در این مطلب با این موضوع آشنا شوید.

قوانین اصلی تربیتی کودکان

چرا تربیت کودکان موضوع پیچیده‌ای است؟

همه‌ٔ ما ممکن است در زندگی‌مان دیده‌ باشیم که کودک نوپای خارج از کنترلی ناگهان در پارک می‌دود و بلند جیغ می‌‌کشد، بچه‌های دیگر را هل می‌دهد، خوراکی‌اش را به اطراف پرتاب می‌کند، کودک در صف صندوق فروشگاه با ناله و زاری برای یک آب‌نبات به مادرش التماس می‌کند، در رستوران فریاد می‌زند و باز هم احتمالاً همهٔ ما در دلمان والدین آنها را تحقیر کرده‌ایم و به خود قول داده‌ایم که اگر بچه‌ٔ ما این کارها را کرد، هرگز در برابرش این‌قدر ضعیف نباشیم. اما آیا این ممکن است؟ حقیقت این است که، هر کودکی در هر سنی چالش‌هایی تربیتی متفاوت و مخصوص سن خودش را برای والدین ایجاد می‌کند و این وظیفه‌ٔ ماست که بفهمیم چگونه باید آنها را مدیریت کنیم.

تأدیب و تربیت بچه‌ها یک چالش بزرگ است، زیرا از یک طرف خطر آسانگیر بودن در ذهن والدین وجود دارد و هیچ‌کس نمی‌خواهد یک بچه‌ٔ اصطلاحاً «لوس» تربیت کند و از طرف دیگر، پای ترس از کنترل و نظارت بیش از حد در میان است و باز هم هیچ‌کس نمی‌خواهد والدی افراطی باشد که بچه‌های ترسو و افسرده بار بیاورد. پس آنچه ما نیاز داریم یک موضع میانه و حد وسط است تا مطمئن شویم که بچه‌های کوچک ما وقتی بزرگ‌تر می‌شوند مؤدب، مهربان و خوب‌رفتار هستند.

اصول اولیه در تربیت کودک را ببینید.

قوانین پایه برای تربیت کودک چیست؟

برای موفقیت در تأدیب و تربیت، قوانین پایه‌ای وجود دارد که بسیاری از متخصصان روی آن توافق نظر دارند. این قوانین به شکل زیر است:

همه‌ با هم و در کنار یکدیگر هستید: از همان ابتدا به بچه‌های خود بیاموزید که خانواده‌ٔ شما یک سیستم پشتیبانی متقابل است، به این معنی که همه در آن سهیم و مسئول هستید. یادتان باشد حتی یک کودک زیر یک سال می‌تواند یاد بگیرد که با بلند کردن دست‌هایش به شما کمک کند تا او را از زمین بلند کنید.

احترام متقابل است: یکی از رایج‌ترین شکایاتی که والدین و بچه‌ها دربارهٔ یکدیگر دارند این است که: «چرا به حرفم گوش نمی‌کنی!» از همان آغاز خودتان الگوی خوبی باشید، یعنی وقتی کودک سعی می‌کند چیزی به شما بگوید، کاری را که در حال انجامش هستید متوقف کنید، توجه خود را روی او متمرکز کنید و گوش دهید تا در آینده بتوانید همان ادب و احترام را از او انتظار داشته باشید.

ثبات رویه حلال همه چیز است: اگر روشی برای بزرگ کردن بچه‌ای با قدرت و ظرفیت عاطفی بالا می‌خواهید، باید درمورد قوانین و کارهایی که در خانه به عهده دارد ثابت‌قدم باشید، یعنی خیلی بهتر است اگر فقط یک کار را در خانه به عهده‌ٔ او بگذارید و به آن پایبند بمانید تا چند کار را نصفه و نیمه و بدون نظم از کودکتان بخواهید. مطمئن باشید با ایجاد نظم اصولی و نه غیراصولی، در واقع به فرزندتان لطف خواهید کرد. قاطعیت و تزلزل‌ناپذیری شما به فرزندتان می‌آموزد که آن‌قدر به او اهمیت می‌دهید که از او انتظار رفتار مسئولانه داشته باشید.

زندگی همیشه عادلانه نیست: برخی از کارشناسان تربیتی معتقدند که ما اغلب از ناامید کردن یا ناراحت کردن بچه‌های خود بیش از حد می‌ترسیم. اگر یک کودک هرگز درد ناکامی و درماندگی، مثلاً به خاطر اجبار به شریک شدن اسباب‌بازی‌اش را با یک بچه‌ٔ دیگر یا منتظر نوبت رسیدن دور بازی ماندن به خودش را تجربه نکرده باشد یا اگر هرگز غمگین یا ناامید نشود، مهارت‌های روان‌شناختی لازم را برای سعادتمندی در آینده پیدا نخواهند کرد.

برای اطلاعات بیشتر، پنج سبک تربیتی کودک را بخوانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط