هفت سال و یک ماه: کلیشه‌های جنسیتی

با تمام شدن این هفته، کودکتان هفت سال و دو ماهه خواهد شد. در این مطلب با موضوعات مهمی مثل کلیشه‌های جنسیتی در ذهن کودکان و نکات مهم و سادهٔ دیگری آشنا شوید.

کلیشه‌های جنسیتی

دختربچه‌ها اغلب تمایل دارند که با دخترهای دیگر در گروه‌های کوچک معاشرت کنند، بخندند و پچ‌پچ کنند. پسرها تمایل دارند که جذب پسرهای دیگر شوند و بیشتر به بازی‌های فیزیکی بپردازند. بچه‌ها ممکن است تعمیم‌ دادن‌ها و کلی‌بافی‌های کلیشه‌ای را تکرار کنند و مثلاً بگویند: «دخترها ترسو و ضعیفن» و «پسرها قَوی‌ان» و در این میان، بعضی از بچه‌ها اگر با استانداردهای جنسیتی تعیین‌شده توسط همسالانشان مطابقت نداشته باشند، خجالت می‌کشند.

درست است که کودکان در واقع آن‌قدر که به نظر می‌رسد انعطاف‌ناپذیر نیستند و هم‌رنگ جماعت شدن به آنها کمک می‌کند تا با گروه تطبیق پیدا کنند و جنسیت خود را تعریف کنند، اما با این وجود، بهتر است خود شما هم او را به داشتن چشم‌انداز گسترده‌تری تشویق کنید تا مطمئن شوید که پتانسیل او با این نگرش‌ها و کلیشه‌ها محدود نمی‌شود. پس موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اطمینان حاصل کنید که فرزندتان زن‌ها و مردها را در انواع نقش‌ها مثل بسکتبالیست‌های زن، پدرهای خانه‌دار، پزشکان زن و آشپزها و آرایشگرهای مرد می‌بیند.
  • با گفتن چیزهایی مانند «پسرهای بزرگ گریه نمی‌کنن!» در زمین کلیشه‌ها، به ویژه کلیشه‌های منفی بازی نکنید.
  • جنسیت فرزندتان هرچه باشد، انواع اسباب‌بازی‌ها و وسایل بازی نمایشی را که از انواع بازی‌ها پشتیبانی می‌کنند در اختیارش بگذارید. بازی فعال و پرتحرک با توپ، بازی خلاقانه با وسایل هنری و بازی‌های احساسی با عروسک و لباس‌های نمایشی.
  • از رسانه‌ها برای شروع بحث در مورد کلیشه‌ها و آموزش احترام استفاده کنید.
  • بچه‌هایی از جنس مخالف را برای بازی به خانه دعوت کنید.
  • الگوی خوبی باشید. آیا با پسرتان بیشتر کشتی می‌گیرید و بی‌صدا با دخترتان نقاشی می‌کشید؟ سعی کنید این بازی‌ها را ترکیب کنید.

نکتهٔ والدین: شب خانواده

بعضی از خانواده‌ها هفته‌ای یک شب را به عنوان «شب خانواده» تعیین می‌کنند. هدف اصلی هم این است که از برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های بیرون از خانه در این شب خودداری کنید.

برنامه‌ٔ شب خانواده می‌تواند به سادگی سفارش پیتزا و تماشای فیلم در جمعه شب‌ها باشد. بعضی از خانواده‌ها از فرزندانشان می‌خواهند که فعالیت‌های معقول دیگری را ابداع کنند و هر هفته یکی از آنها را انجام می‌دهند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط