چهار سال و دو ماه: آمادگی خواندن

چهار سال و دو ماه: آمادگی خواندن

فرزند چهار سالهٔ شما حالا در ماه سوم از چهار سالگی‌اش قرار دارد. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی فرزند چهار سال و دو ماههٔ خود آشنا شوید.

آمادگی خواندن

بچه‌های خردسالی که قادر به خواندن به طور مستقل هستند، استثنائند. این خوانندگان زودهنگام از سرنخ‌های تصویری استفاده می‌کنند و یاد گرفته‌اند که حروف الفبا را با اصوات و کلمات مطابقت دهند. آنها ممکن است بازه‌های توجه طولانی‌تری داشته باشند و برخی واژه‌ها را به خاطر بسپارند. اگر فرزند شما از این خواننده‌های زودهنگام است، غیر از تشویق و ارائه‌ٔ مطالب فراوان برای خواندن نیازی به انجام کار دیگری ندارید.

اما اگر فرزندتان این گونه نیست، حتی یک لحظه هم به خود نگرانی راه ندهید. در چهار سالگی، بسیاری از بچه‌ها صرفاً آماده نیستند که مدتی طولانی یک‌ جا بنشینند و روی یک کتاب تمرکز کنند. بچه‌های دیگر هم ممکن است سازوکار خواندن را یاد بگیرند اما از لحاظ شناختی آماده‌ٔ درک کلمات نباشند. خواندن واقعاً یکی از آن مهارت‌هایی است که بچه‌ها هنگامی یاد می‌گیرند که آمادگی کامل داشته باشند؛ صرف‌نظر از اینکه والدین یا معلم‌ها چقدر ترغیب و تشویقشان کنند. در حقیقت، تحریک و اشاره‌های بیش از حد می‌تواند فرزند شما را از خواندن دلسرد کند.

در حال حاضر، موضوع مهم‌ این است که کودک خود را به کتاب‌ها علاقه‌مند کنید. اگر او عاشق داستان و زبان باشد، وقتی زمانش برسد، خودبه‌خود شروع به کنار هم گذاشتن عناصر اصلی زبان می‌کند. این اتفاق برای برخی از بچه‌ها در پنج سالگی و برای برخی در شش یا هفت سالگی می‌افتد. در مورد معرفی کتاب به کودکتان و مهارت خواندن و نوشتن کودک بیشتر بدانید.

نکتهٔ والدین: گشت و گذار در جاهای جدید

اگر شما هم دیگر جای جالبی برای گشت‌وگذار و رفتن با کودکتان ندارید، چون قبلاً همه جا را بارها رفته‌اید؟ چند ایده‌ٔ تازه که بچه‌های چهار ساله را مجذوب خود می‌کند شامل موارد زیر است:

ایستگاه آتش‌نشانی: حتی اگر آنها تور بازدید برای بچه‌ها ندارند، فقط ایستادن و تماشای موتورهای آتش‌نشانی از نزدیک هم هیجان‌انگیز است. از مسئولان ایستگاه بخواهید که اجازه بدهند فرزندتان برای مدت کوتاهی محل کارشان را ببیند، البته اگر اجازه دهند! ممکن است فرزند شما سؤال‌های جالبی از آتش‌نشان‌ها بپرسد، به خصوص اگر از قبل در مورد ماشین‌های آتش‌نشانی برایش کتاب‌هایی در این مورد خوانده باشید.

فرودگاه: وسعت لابی و باند، و محوطهٔ فرودگاه می‌تواند به همان اندازه‌ٔ بلند شدن و فرود هواپیما جالب باشد. ممکن است فرزند شما علاقه‌مند باشد که بداند هواپیماها به کجا می‌روند، خلبانان چه کاری انجام می‌دهند، چمدان‌ها را چطور سوار هواپیما می‌کنند یا غذا را چگونه به هواپیما می‌فرستند. پس این موارد را برایش توضیح دهید.

بازار و تره‌بار: این محیط‌ها سرگرم‌کننده‌تر از یک فروشگاه مواد غذایی است، چون افراد بیشتری برای تماشا وجود دارد. به دنبال یک سبزی یا میوه‌ٔ خاص بگردید. مهارت شمارش کودکتان را هم با گوجه‌فرنگی و پرتقال‌ها تمرین کنید.

گل‌فروشی و عطاری: گل‌ها، گیاهان و محصولات کشاورزی موجود در فروشگاه‌های ابزارآلات کشاورزی نیز به فرزندتان امکان می‌دهند که این چیزهای جدید را از نزدیک تماشا کند. در عطاری‌ها هم یک «تور بویایی» برگزار کنید و در نهایت هم یک گیاه مقاوم که خیلی زود رشد می‌کند بخرید تا فرزندتان از آن مراقبت کند.

در مورد آشنایی کودک با طبیعیت بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط