هفتهٔ چهارم ماه سوم بعد از زایمان

با شروع این هفته، شما وارد آخرین هفته از ماه سوم بعد از زایمانتان می‌شوید و هفتهٔ دیگر چهارمین ماه تولد کودک شماست. در این مطلب می‌توانید با خلاصه‌ای از زندگی مادر و رشد کودک در هفتهٔ چهارم از ماه سوم تولدش آشنا شوید.

زندگی و احساسات مادر

وقتی یک نوزاد دارید، به نظر می‌رسد همه‌ٔ اطرافیان، حتی عابرین خیابان در این زمینه صاحب‌نظر هستند. برای همین شما مدام می‌شنوید: «نباید بیشتر لباس تنش کنی؟»، «اگه زودتر بهش غذای کمکی بدی، بهتر رشد می‌کنه!»، «اگه بذاری پستونک بخوره، فک بچه کج میشه!» خواه این مشاوره‌ و توصیه‌ها درست باشد و خواه غلط، چیزی که می‌تواند شما را کلافه کند حالت مداخله‌آمیز آن است.

اما چگونه با این دخالت‌ها مواجه شوید؟ اول از همه، لازم نیست هر چیزی را که می‌شنوید جدی بگیرید. گوش دادن به هر خُرده‌اطلاعاتی که دوستان، بستگان و غریبه‌ها به شما می‌دهند گاهی می‌تواند به نظرتان راه سریعی برای تضعیف اعتماد به نفس رو به رشد شما در زمینهٔ مراقبت از کودک و شیوهٔ فرزندپروری باشد، پس بدون عصبانیت هر کاری را که خودتان فکر می‌کنید بهتر است انجام دهید.

اما جدا از این، چنین مشاوره دادن‌هایی عمدتاً نیت خیرخواهانه دارد. مردم خودبه‌خود به سوی نوزادان کشیده می‌شوند. گاهی هم تنها به این دلیل نظر می‌دهند که می‌خواهند چیزی برای گفتن داشته باشند. پس فکر نکنید که آنها قصد ناراحت کردنتان را دارند، ولی با این حال برای مؤدب بودن بهتر است به آنها پاسخی کلی بدهیدُ مثلاً: «ممنون از توجه شما» یا «بله، بهش فکر می‌کنم.» یک روش بسیار خوب برای پاسخ به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها که آنها هم نظرات خودشان را در مورد تغذیه یا خواب نوزاد دارند، این است که پای شخص ثالثی را به میان بکشید و مثلاً بگویید: «ممنون مامان! ببینم دکترش چی می‌گه.»

رشد و زندگی کودک

کتاب خواندن برای کودک، حتی در این سن هم مفید است. شنیدن کتاب خواندن شما به کودک کمک می‌کند تا زیر و بم آوایی زبان گفتاری را درک کند. تغییر زیر و بم صدا، استفاده از صداهای بچگانه و آواز خواندن ارتباط بین شما و کودکتان را بسیار قوی و جذاب‌تر می‌کند. اگر در حین کتاب خواندن، کودک به سمت دیگری نگاه کرد و ظاهراً علاقهٔ خود را از دست داد، کار دیگری را امتحان کنید یا به او فرصت استراحت بدهید. شما حالا دیگر یاد گرفته‌اید که از واکنش‌های کودکتان برای سرگرم کردن و ارتباط با او سرنخ بگیرید.

کتاب‌های خوب زیادی برای کودکان شیرخوار کوچک هست، مثلاً کتاب‌های صفحه مقوایی که تصاویر بزرگ و جذاب و متن ساده‌ای دارند یا حتی کتاب‌های تصویری و بدون متن که می‌توانید خودتان با آنها داستان بسازید. در این مرحله لازم نیست که کتاب را بر اساس سن کودک انتخاب کنید. کتاب‌های طراحی‌شده برای کودکان بزرگ‌تر اگر تصاویر جذاب، واضح و رنگ‌های روشن داشته باشند می‌توانند آنها را مجذوب کنند.

در رابطه با موارد مراقبت جسمی کودک، برخی از مادران می‌پرسند که چه زمانی رشد موی کودکشان شروع می‌شود؟ باید گفت که پیش‌بینی آن سخت است. بیشتر کودکان قبل از یک سالگی دو دوره ریزش مو دارند، اما زمان ریزش مو و رشد مجدد آن در بین کودکان شیرخوار تا حد زیادی متفاوت است. برخی از آنها بلافاصله پس از ریزش مو دوباره موی جدید درمی‌آورند و برای برخی رشد مجدد مو بیشتر طول می‌کشد. رنگ و بافت موی جدید ممکن است به میزان زیادی با موی او در هنگام تولد متفاوت باشد.

یکی دیگر از سؤالات مادران این است که چرا کودکشان یک نقطهٔ طاس روی سرش دارد؟ باید بگوییم شیرخوارانی که سر خود را معمولاً در یک وضعیت ثابت نگه می‌دارند، سر خود را به تشک می‌مالند، یا سر خود را به حفاظ تخت می‌زنند ممکن است دچار طاسی موضعی شوند. نگران نباشید، وقتی کودک بزرگ‌تر می‌شود و رفتارهای جدید و هیجان‌انگیز جای عادات قدیمی را می‌گیرند، دوباره مو درمی‌آورد. ریزش مو می‌تواند به دلایل دیگری نیز اتفاق بیفتد. مثلاً نوزادانی که هنگام تولد موی زیادی دارند، اغلب با افت سطح هورمون‌ها آن را از دست می‌دهند. علل دیگر ریزش مو در کودکان زیر شش ماه می‌تواند نادر باشد ولی در هر صورت شما مه چیز را با پزشک کودک اطلاع دهید تا خیالتان راحت باشد.

همچنین اگر قسمتی از سر نوزاد شما تخت شده، که باز هم ممکن است ناشی از خوابیدن بیش از حد در یک وضعیت باشد. نوزادان با جمجمهٔ نرم و قابل انعطاف به دنیا می‌آیند و وقتی هر شب به پشت می‌خوابند، سر آنها در قسمتی که با تشک تماس دارد می‌تواند تخت شود. در بسیاری از موارد، حتی صافی شدیدسر هم وقتی کودک شروع به چهار دست‌وپا رفتن و نشستن می‌کند خودبه‌خود برطرف خواهد شد. اما برای احتیاط بهتر است این موضوع را به پزشک کودک اطلاع دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید