تولد خواهر یا برادر جدید: چطور کودک نوپایتان را برای آمدن فرزند جدید آماده کنید؟

تولد خواهر یا برادر جدید: چطور کودک نوپایتان را برای آمدن فرزند جدید آماده کنید؟

هرچند لازم نیست اجازه دهید نگرانی درباره‌ٔ فرزند اولتان، انتظار شادمانه‌ٔ شما برای آمدن کودک جدید را خراب کند، اما انتظار هم نداشته باشید که او نیز در شادی شما شریک شود! بچه‌دار شدن کار بزرگسالان است. کودکان باید با آن کنار بیایند، اما لازم نیست از آن خوشحال شوند. در این مطلب با این موضوع که چطور بتوانید کودکتان را برای آمدن نوزاد جدید آماده کنید آشنا شوید.

تولد خواهر یا برادر جدید

برای برخی از والدین تصور این موضوع که که کودک نوپای محبوبشان نسبت به خواهر یا برادرش ناخشنود و حسود است، آن‌قدر غیرقابل تحمل می‌شود که به خودشان و به کودک تلقین می‌کنند که او به همان اندازه‌ٔ آنها منتظر تولد کودک است و جای تعجب هم نیست که این تظاهر به ندرت مؤثر است. برای مثال، تصور کنید چه احساسی خواهید داشت اگر یک روز خانمتان یا شوهرتان به خانه بیاید و با خوشحالی خبر آمدن همسر دومش را به شما اعلام کند و بگوید: «من به زودی یه همسر جدید رو به خونه می‌آرم عزیزم، چون فکر می‌کنم خوب باشه که تو یه رفیق داشته باشی. راستی، تو باید بزرگونه رفتار کنی و به من کمک کنی تا ازش مراقبت کنم.»

وقتی افرادی که دوستشان داریم برای ما کافی هستند، ما هم می‌خواهیم برای آنها کافی باشیم. اگر آنها شخص دیگری را بخواهند، قابل درک است که ما احساس کنیم رانده شده‌ایم و حسادت کنیم. بنابراین، این واقعیت را بپذیرید که کودک دو سالهٔ شما آن احساسات ناراحت‌کننده را تجربه خواهد کرد و هرچند می‌توانید آنها را با انجام کارهایی بدیهی کاهش دهید، مثلاً هنگام آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه او را بغل نکنید تا دست‌هایتان آزاد باشد که کودک نوپای خود را در آغوش بگیرید و از او دعوت کنید تا با آوردن پوشک یا انتخاب لباس‌هایی که نوزاد باید بپوشد به شما کمک کند، اما یادتان باشدمهم‌ترین چیزی که باید روی آن تمرکز کنید این است که کودکتان را به بهترین وضعیت احساسی ممکن برای مقابله با شرایط جدید هدایت کنید.

داشتن رابطهٔ بی‌دغدغه و مطمئن با والدین و مراقبان در این دوران دشوار برای تطبیق با آمدن نوزاد به او کمک خواهد کرد، بنابراین سعی کنید با نزدیک شدن به هنگام تولد از مجادلات جدی خودداری کنید، حتی اگر این به معنای آن است که آموزش استفاده از توالت را به تأخیر بیندازید یا به او اجازه دهید برای مدتی طولانی‌تر از چیزی که در نظر داشتید از شیشه‌شیرش استفاده کند.

مراقبت از برادر یا خواهر جدید او باعث می‌شود که شما کمتر در دسترس فرزند اولتان باشید، بنابراین او به اشخاص نزدیک دیگری احتیاج دارد که بتواند به آنها رجوع کند. برای مثال، هرچه زمان بیشتری را بتواند با پدر خود بگذراند بهتر است. خانه‌های دوستان یا اقوام مورد علاقه‌اش نیز می‌توانند به عنوان پناهگاه او و بخشی از زندگی بزرگسالانه‌ای باشد که کودک جدید نمی‌تواند به آن مسلط شود. مهدکودک یا پیش‌دبستانی همیشگی‌اش نیز می‌تواند همین نقش را داشته باشد.

با این حال، مراقب زمان‌بندی هر نوع تغییرات اساسی در زندگی کودک نوپایتان باشید. او احتمالاً از برنامه‌ٔ رومزه‌ٔ مورد انتظار خود احساس امنیت کسب می‌کند. برای مثال، اگر تازه او را هنگامی که خواهر یا برادرش به دنیا می‌آید به مهدکودک بفرستید، به احتمال زیاد احساس می‌کند که طرد و کنار گذاشته شده است. به همین ترتیب، اگر او را از تخت کوچکش به تخت بزرگ منتقل کنید یا درست قبل از تولد نوزاد جدید، او را به اتاق دیگری بفرستید و بعد اتاق قدیمی او را به نوزاد بدهید، احساس ترفیع گرفتن نخواهد کرد، بلکه احساس می‌کند آواره و جایگزین شده است.

در مورد آماده کردن کودک اول برای تولد کودک دوم بیشتر و دقیق بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط