آیا بچه‌های دیگر فرزند شما را به خاطر کوتاهی قدش مسخره می‌کنند؟

آیا بچه‌های دیگر فرزند شما را به خاطر کوتاهی قدش مسخره می‌کنند؟

یکی از والدین می‌گوید بچۀ دبستانی من به دلیل کوتاه‌تر بودن نسبت به سایر همسالانش مورد تمسخر قرار می‌گیرد. چگونه می‌توانم به او کمک کنم؟

بچه‌های دبستانی نمی‌خواهند از نظر فیزیکی از بقیه متمایز باشند. بچه‌های شش تا هشت ساله می‌توانند در مورد قد یا وزن همدیگر را اذیت کنند و هیچ کودکی نمی‌خواهد به دلیل کوچک بودن یا خیلی قدبلند بودن، لاغر یا چاق بودن متمایز شود. برای این‌که کمک کنید تا با بدنش و خودش احساس راحتی کند به او نشان دهید که او را همان‌طور که هست، با قد کوتاه و هر چیز دیگری می‌پذیرید. این کار می‌تواند تأثیر زیادی در رفع هر گونه احساس ناامنی در مورد ظاهرش در حال حاضر یا در آینده داشته باشد. پس کلمات خود را با دقت انتخاب کنید. به جای گفتن «تو دختر کوچولوی شیرین من هستی»، بگویید: «تو دختر قوی و سالم من هستی» و از نسبت دادن عدم توانایی فرزندتان به قدش خودداری کنید.

نگرانی‌های بچۀ دبستانی شما در مورد طعنه و تمسخرها برای او مهم است و باید راه‌هایی برای کنار آمدن با آنها بیابد. بازی نقش‌آفرینی می‌تواند کمک‌کننده باشد. شما می‌توانید برای کسی که کودکتان را با گفتن عبارت‌هایی مثل «کوتوله» یا هر اصطلاح تحقیرآمیزی که باید با آن روبه‌رو شود، جواب‌های مناسبی با کمک کودکتان پیدا کنید که از آن راضی باشد. این پاسخ می‌تواند صرفاً جمله‌ای سر به هوا و حاکی از بی‌اعتنایی باشد. مثل: «بله، من قدکوتاهم و تو قدبلند». مهم است که تأکید کنید پاسخ او باید مؤدبانه یا حداقل خنثی باشد، زیرا نمی‌خواهید به بچۀ خود بیاموزید که گفتن چیزی آزاردهنده در پاسخ به بی‌رحمی یک بچۀ دیگر اشکالی ندارد.

همچنین به او اطلاع دهید که ممکن است مجبور شود چند بار این پاسخ‌های صادقانه و همراه با گشاده‌رویی را تکرار کند تا بالاخره آن بچۀ مزاحم را ناکام کند. به همین ترتیب، یادگیری واکنش غیر احساسی به دست انداختن مثل «خوب که چی؟» با لحنی بی‌خیال، معمولاً بچۀ قلدر را تسلیم می‌کند، زیرا واکنشی را که می‌خواهد دریافت نمی‌کند.

اگر شما یا همسرتان کوتاه‌قد هستید، مطمئن شوید که از گفتن هر چیز منفی در مورد قد یا هر ویژگی فیزیکی دیگر خود، اجتناب می‌کنید. چنین انتقادی می‌تواند تمام تلاش‌های‌تان برای افزایش عزت نفس کودک شما را خنثی کند.

همچنین اگر در گذشته‌ها و در کودکی‌تان از چیزی بی‌رحمانه مورد تمسخر قرار گرفته‌اید، برای فرزندتان تعریف کنید که چگونه با این موقعیت کنار آمدید؛ البته اگر فکر می‌کنید چنین تاکتیک‌هایی برای او مناسب است. این کار می‌تواند به فرزند شما کمک کند که بداند در مواجهه با مشکلش تنها نیست.

در مورد قامت کوتاه کودکان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید