فونیکس یا کد الفبا چیست؟

فونیکس یا کد الفبا چیست؟

فونیکس یا آواشناسی سیستمی برای آموزش صداهایی است که حروف نمایندگی می‌کنند. آواشناسی روشی برای آموزش خواندن و نوشتن یک زبان است که بیشتر در زبان‌هایی مانند انگلیسی کابرد دارد. ده‌ها برنامه‌ٔ فونیکس مختلف وجود دارد که برخی از آنها را والدین می‌توانند بخرند و بسیاری دیگر توسط معلمان زبان استفاده می‌شود.

در انگلیسی 44 تناظر صدا-نماد وجود دارد که «کد» را تشکیل می‌دهند. وقتی اپراتورهای آماتور رادیویی کد مورس را یاد می‌گیرند، قادر به رمزگشایی پیام‌ها هستند. آنها یاد گرفته‌اند که صداهایی را که می‌شنوند به طور خودکار به حروف الفبا برگردانند. کد الفبایی نیز به همین روش کار می‌کند. وقتی کودکان می‌توانند بین اصوات و نمادها رفت و برگشت داشته باشند، می‌توانند رمزگشایی، یعنی خواندن یا رمزگذاری، یعنی هجی کردن کنند.

بدون دانستن کد، صفحات چاپی برای ما که آن زبان‌ها را یاد نگرفته‌ایم، شبیه یونانی یا عبری یا ژاپنی به نظر می‌رسد. هنگامی که کودک این کد را یاد گرفت، می‌تواند صداها را با هم ترکیب کند و کلمات را بسازد و شروع به خواندن کتاب‌های ساده کند.

هنگامی که کودکتان ترکیب کردن کلمات سادهٔ انگلیسی را شروع کرد، او را به خواندن شفاهی برای حداقل 15 تا 20 دقیقه در روز تشویق کنید. خواندن انعکاسی را امتحان کنید که در آن شما یک خط را می‌خوانید و سپس او همان خط را می‌خواند، یا از او بخواهید یک داستان انگلیسی، فرانسه یا روسی را بارها و بارها بخواند تا دقت و روانی خود را افزایش دهد. «خواندن بی‌مقدمه» یا غیرمنتظره را امتحان کنید، که در آن شما شروع به خواندن می‌کنید و فرزندتان بی‌مقدمه به میان می‌پرد و به خواندن ادامه می‌دهد، تا زمانی که شما دوباره برگردید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید