چه چیزی باعث هرزه‌خواری بارداری می‌شود؟

چه چیزی باعث هرزه‌خواری بارداری می‌شود؟

هرزه‌خواری یا پیکا واژه‌ای است که برای توصیف ولع شدید به خوردن مواد غیرخوراکی، مثل خاک، گل رس، پودر آهار لباس، یخ، خاکستر، گچ، تکه‌های رنگ و تفالهٔ چای و قهوه است. پیکا (Pica) در لاتین به معنای زاغ است، یعنی پرنده‌ای که معروف است تقریباً همه چیز می‌خورد. پیکا پدیده‌ای جهانی است که ظاهراً در طول بارداری شایع‌تر است.

هیچ‌کس نمی‌داند چه عاملی باعث این ویارهای عجیب می‌شود اما ممکن است ترکیبی از عوامل بیوشیمیایی، روان‌شناختی و فرهنگی در آن نقش داشته باشند. در برخی از پژوهش‌ها، پیکا با فقر آهن ارتباط داده شده است، هرچند هیچ‌کدام از آیتم‌های مورد تمایل افراد برای خوردن حاوی مقدار قابل توجهی آهن نبودند. برخی پژوهش‌ها حاکی از آن است که کم‌خونی ناشی از فقر آهن با ولع خوردن یخ ارتباط دارد و درمان کم‌خونی می‌تواند مصرف یخ را کاهش دهد.

اما ولع خوردن مواد غیرخوراکی الزاماً به معنای آن نیست که شما کمبود خاصی دارید و قطعاً به معنای آن نیست که باید آنها را بخورید. خوردن مواد غیرخوراکی می‌تواند در توانایی بدنتان برای جذب مواد مغذی تداخل ایجاد کند و حتی می‌تواند باعث یک کمبود شود. خوردن یخ بعید است که مضر باشد؛ بجز برای دندان‌ها، اما خوردن دیگر مواد غیرخوراکی ممکن است به مشکلاتی مثل مسمومیت سرب یا انسداد روده منجر شود.

اگر ویار شدیدی برای مواد غیرخوراکی دارید، حتماً با ماما یا پزشکتان در این مورد صحبت کنید. اگرچه این نوع ویار در زنان باردار سالم دیده می‌شود، ارزشش را دارد که برای وجود هر نوع مشکل فیزیکی یا روان‌شناختی که ممکن است به شما یا کودکتان آسیب بزند ارزیابی شوید و صحبت کردن با پزشک دربارهٔ این احساسات می‌تواند به شما کمک کند به شکلی سالم با این ویارها مقابله کنید.

در مورد ویار بارداری بخوانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید