اگر کودکتان از نشستن روی لگن امتناع کرد چه کار کنید؟

اگر کودکتان از نشستن روی لگن امتناع کرد چه کار کنید؟

حتی اگر کودک شما از نظر رشد و تکامل آمادۀ استفاده از لگن باشد، احتمالاً قبل از این‌که حاضر شود پوشک را کنار بگذارد، به حمایت و تشویق زیادی از سوی شما نیاز خواهد داشت.

اگر مدتی است که سعی می‌کنید کودکتان از لگن استفاده کند و او اغلب «نه» می‌گوید، لگن را برای چند هفته کنار بگذارید و کمی استراحت کنید. همان‌طور که می دانید، کودکان نوپا اغلب برای اثبات خود و ابراز وجود «نه» می‌گویند، حتی زمانی که می‌خواهند «بله» بگویند! کمی به فرزندتان فرصت دهید تا از موضع امتناع خارج شود تا هر دوی شما بتوانید از اول شروع کنید.

برای شروع مجدد آموزش استفاده از توالت، منتظر زمانی باشید که زندگی روزمرۀ کودک شما نسبتاً روتین و پایدار باشد. از آنجا که آموزش مستلزم این است که کودک شما تمرکز کند و الگوهای جدیدی را بیاموزد، بهتر این است که او در حال وفق دادن خود با تغییرات دیگری مانند نقل مکان به خانۀ جدید یا رفتن به یک مهدکودک دیگر نباشد. اگر برنامۀ روازنۀ کودک شما غیرقابل پیش‌بینی است، آموزش توالت رفتن را تا زمانی که او بزرگ‌تر شود متوقف کنید. همچنین بهتر است راه‌هایی پیدا کنید تا بتوانید نظم و ساختار بیشتری به برنامۀ زندگی کودک خود اضافه کنید تا چیزها برایش قابل پیش‌بینی‌تر شود.

وقتی دوباره آموزش را شروع کردید، انتظار نداشته باشید که فرزندتان بین نشستن روی لگن و استفادۀ واقعی از آن ارتباط ذهنی برقرار کند. ابتدا فقط یک یا دو بار در روز در زمان‌های منظم، مثلاً بعد از چرت روز یا درست قبل از خواب شب، او را چند دقیقه روی لگن بنشانید. اگر در حین نشستن ادرار کند، خودش این ارتباط را برقرار می‌کند و بعد از مدتی متوجه می‌شود که وقتی نیاز به دستشویی دارد، بدنش چه احساسی دارد. برخی از کودکان همۀ این قطعات پازل را در عرض چند روز کنار هم می‌گذارند و متوجه موضوع می‌شوند، اما برای بیشتر آنها هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشد، پس اگر فرزندتان در گروه دوم قرار گرفت نگران نباشید.

در مورد آموزش استفاده از لگن به کودکان بیشتر بدانید.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید