آیا تستوسترون‌درمانی میل جنسی زنان را افزایش می‌دهد؟

آیا تستوسترون‌درمانی میل جنسی زنان را افزایش می‌دهد؟

تحقیقات نشان می‌دهد که هورمون تستوسترون ممکن است عملکرد جنسی را در گروه‌های خاصی از زنان بهبود بخشد، اما داده‌ها در مورد ایمنی و اثربخشی این درمان محدود است.

همچنین، ایمنی درازمدت درمان با تستوسترون‌ برای زنان مشخص نیست. با توجه به تحقیقات محدود در مورد اثربخشی و ایمنی و تعداد عوارض جانبی جدی بالقوه، تستوسترون یک درمان رایج برای اختلال عملکرد جنسی نیست. تستوسترون‌درمانی در شرایط زیر ممکن است مناسب باشد:

  • پس از یائسگی ناشی از جراحی دچار میل جنسی کاهش‌یافته، افسردگی و خستگی شده‌اید و استروژن‌درمانی علائم شما را کاهش نداده است.
  • یائسه هستید، استروژن‌درمانی انجام می‌دهید و میل جنسی شما بدون هیچ دلیل قابل شناسایی دیگری کاهش یافته است.

همین‌طور، اطلاعاتی در مورد ایمنی طولانی‌مدت تستوسترون‌درمانی برای زنان یائسه‌ای که سابقهٔ سرطان پستان یا رحم دارند یا کسانی که بیماری قلبی عروقی یا کبدی دارند، وجود ندارد. 

تستوسترون در اشکال مختلفی مانند کرم، ژل، چسب یا قرص ارائه می‌شود. روش مصرف و دز توصیه‌شده با ریسک‌های این درمان ارتباط دارد، بنابراین مهم است که در مورد مزایا و معایب آن با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای تستوسترون از سوی FDA برای استفاده در زنان تأیید نشده‌‌اند. بنابراین اگر تستوسترون برای زنان تجویز می‌شود، جهت استفادهٔ «خارج از دستور» است. استفاده خارج از دستور به معنای استفاده از دارو برای علل تأییدنشده، گروه سنی تأییدنشده، دز تأییدنشده یا خارج از مسیر تأییدشده است.

طیف گسترده‌ای از عوامل می‌توانند در اختلال عملکرد جنسی زنان نقش داشته باشند و اغلب بیش از یک عامل وجود دارد. این عوامل شامل خشکی واژن، عوارض جانبی دارو، بیماری‌های مزمن، از دست دادن همسر یا شریک جنسی، نبود صمیمیت عاطفی، تعارض با همسر، استرس و مشکلات خلقی است. یک رویکرد چندجانبه برای پرداختن به این علل معمولاً بهترین راه برای حل اختلال عملکرد جنسی است، زیرا داده‌ها در مورد ایمنی و اثربخشی تستوسترون محدود هستند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید