چگونه به کودک دو ساله یاد بدهید همبازی‌هایش را نزند؟

چگونه به کودک دو ساله یاد بدهید همبازی‌هایش را نزند؟

الم‌شنگه‌ها و طغیان‌ها هر دو بخشی طبیعی از مخزن رفتاری رو به گسترش کودکان دو ساله هستند، اما حتی اگر او تازه در حال یادگیری مهار احساسات خود است، شما نمی‌توانید اجازه دهید ب بچه‌های دیگر را هم بزند. برای این‌که زمان بازی برای همه‌ٔ افراد موجود در گروه بازی امن و لذت‌بخش باشد، این راهکارها را امتحان کنید:

او را با دقت زیر نظر بگیرید: اگر فرزندتان گاز می‌گیرد، کتک می‌زند، چنگ می‌زند یا موهای کودک دیگری را می‌کشد، فوراً مداخله کنید. او را با ملایمت از کودک دیگر دور کنید و بگویید کاری که انجام داده است درست نیست. شاید لازم باشد او را چند دقیقه از گروه دور کنید تا آرام شود. ببینید آیا الگویی در رفتارش وجود دارد یا نه. ممکن است متوجه شوید موقعیت‌های خاصی او را تحریک می‌کند. برای مثال، وقتی کودک دیگری از پس دادن عروسک محبوبش امتناع می‌کند، ممکن است به زدن او متوسل شود. برای جلوگیری از این اتفاق، در چنین موقعیت‌هایی اسباب‌بازی‌های محبوبش را کنار بگذارید و اسباب‌بازی‌های کمتر محبوب را برای اشتراک با دیگر بچه‌ها بگذارید.

بازی «نوبت من، نوبت تو» را تمرین کنید: نداشتن مهارت تقسیم کردن و به اشتراک گذاشتن، عامل شروع زدن و گاز گرفتن بین کودکان دو ساله است و کودکان دو ساله تا بعد از سومین سالگرد تولد خود به طور واقعی قادر به تقسیم کردن چیزها با دیگران نیستند، اما می‌توانید آنها را ترغیب کنید به این موضوع فکر کنند. در این بازی آسان، شما و فرزندتان یک فعالیت ساده مثل نوازش حیوان خانگی‌تان را به نوبت انجام می‌دهید. شما به فرزندتان می‌گویید: «نوبت منه» و سگ را برای چند ثانیه نوازش می‌کنید. بعد بگویید: «نوبت توئه» و به او اجازه دهید تا چند دقیقه سگ را نوازش کند. سپس دوباره بگویید: «نوبت من» و از او بخواهید نوازش سگ را تمام کند و به شما اجازه دهد این کار را بکنید. همچنین می‌توانید از یک تایمر استفاده کنید تا کودکتان بداند کی نوبت هر کدامتان می‌رسد. نوبت‌های او را طولانی‌تر از نوبت خودتان کنید. در نهایت، کم‌کم انجام نوبتی کارها را به عنوان جایگزینی قابل قبول برای قاپیدن چیزهایی که می‌خواهد و کنار زدن دیگران می‌بیند.

گروه بازی را عوض کنید: این احتمال را در نظر بگیرید که این گروه بازی مناسب فرزندتان نیست. اگر کتک زدن و قاپیدن اسباب‌بازی‌ها بیشتر هنگام حضور یک یا دو کودک خاص به وجود می‌آید، شاید زمان آن رسیده است که چند همبازی جدید برایش پیدا کنید. یا به جای عضویت در یک گروه بازی، بردن کودتان به پارک، ساحل یا حیاط بزرگ را امتحان کنید. هرچه فضای بیشتری برای دویدن و بازی فرزندتان وجود داشته باشد، کمتر احتمال دارد با بچه‌ٔ دیگری دست به یقه شود.

کودک شما در کدام هفته و ماه از دو سالگی‌اش است؟ در مورد کودک دو ساله‌ بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید