چطور با کودک یک تا دو ساله که برای نشستن در صندلی ماشین کودک الم‌شنگه به پا می‌کند برخورد کنید؟

چطور با کودک یک تا دو ساله که برای نشستن در صندلی ماشین کودک الم‌شنگه به پا می‌کند برخورد کنید؟

برخی از والدین می‌پرسند «هر وقت می‌خواهم کودک نوپایم را در صندلی خودروی کودک بگذارم، الم‌شنگه به پا می‌کند. چگونه باید با او برخورد کنم؟»

اول باید از خودتان بپرسید و دقت کنید که آیا فرزندتان می‌خواهد شما صبر کنید تا او با شتاب و سرعت خودش وارد خودرو شود؟ آیا صبر کردن باعث می‌شود کودک نوپایتان از شما اطاعت کند؟ اگر چنین است، پس حتماً صبر کنید. منتظر گذاشتن شما احتمالاً فقط روش او برای اظهار وجود است و برای این‌که به شما بگوید می‌خواهد خودش در صندلی‌اش بنشیند، نه این‌که او را در آن بگذارید. اگر این‌طور است شاید مفید باشد که بگذارید خودش در صندلی‌اش بنشیند و یاد بگیرد کمربندها را هم ببندد. می‌توانید آن را به یک بازی تبدیل کنید. به این شکل که، شما با دست روی چشم‌هایتان را می‌گیرید تا این‌که او بگوید «آماده»، یعنی کمربندش را بسته است و بعد خودتان حتماً چفت و کمربند صندلی را بررسی کنید. یادتان باشد این بازی را از قبل برایش توضیح بدهید تا معنایش را بداند!

اما کودکان نوپا وقتی با مادر یا پدر دچار کشمکش می‌شوند، اغلب برای مصالحه با آنها به تشویق و انگیزه بیشتری نیاز دارند. از آنجا که بیشتر کودکان بیرون رفتن را دوست دارند، شاید بهترین راه برای ترغیب کودک نوپا به نشستن در صندلی خودرو این باشد که فقط اشاره کنید که تا وقتی در صندلی ننشسته باشد، هیچ‌کس نمی‌تواند جایی برود و وقتی بداند تا زمانی که او با کمربند بسته در صندلی ننشسته باشد شما هرگز و هرگز ماشین را روشن نخواهید کرد، احتمالاً دست از این دعوای خاص برمی‌دارد، که در این مرحله شما می‌توانید با پخش کردن آهنگ مورد علاقه‌اش یا دادن برچسب‌هایی به او برای چسباندن روی شیشهٔ ماشین یا دفترچه‌اش پاداش همکاری او را بدهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید