می‌توانم شیر مادر را با شیر خشک مخلوط کنم؟

می‌توانم شیر مادر را با شیر خشک مخلوط کنم؟

برخی مادران شیر خشک پودری را با شیر خودشان مخلوط می‌کنند تا میزان کالری‌هایی را که کودکشان در هر وعده دریافت می‌کند افزایش دهند. اما لطفاً این کار نکنید! این کار نه تنها می‌تواند ترکیب شیر مادر را تغییر دهد، بلکه ممکن است ریزمغذی‌های شیر خشک به قدری غلیظ‌ شود که به کلیه‌های هنوز نابالغ نوزاد فشار بیاورد. همیشه دستورالعمل‌های روی قوطی شیر خشک پودری یا کنسانتره را دقیقاً دنبال کنید و هرگز شیر خشک را با چیزی غیر از آب مخلوط نکنید.

همچنین مخلوط کردن شیر مادر با شیر خشک می‌تواند باعث هدر رفتن شیر گرانبهای مادر شود. به این ترتیب که، شیر خشک باقی‌مانده در شیشه‌شیری که کودک از آن خورده است باید ظرف یک ساعت از آماده‌سازی شیر خشک دور ریخته شود. اما شیر مادر باقی‌مانده در شیشه‌شیری که کودک از آن خورده است را تا چند ساعت می‌توان در یخچال نگه داشت.

بنابراین، برای مثال اگر ۶۰ میلی‌لیتر شیر مادر را با ۶۰ میلی‌لیتر شیر خشک مخلوط کنید و کودک مجموعاً ۶۰ میلی‌لیتر آن را بخورد، باید باقی‌مانده را دور بریزید و در نتیجه مقداری از شیر مادر هدر برود. برای خودداری از این نوع اسراف، ‌یک برنامهٔ خوب این است که کودکتان را با هر مقدار شیر مادری که دوشیده‌اید تغذیه کنید و سپس در صورت نیاز حتمی و با تأیید پزشکش، به او مقداری شیر خشک هم بدهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید