مشکلات غذا خوردن بچه‌ها: کودک شما هم فقط چند دقیقه برای خوردن غذا می‌نشیند؟

مشکلات غذا خوردن بچه‌ها: کودک شما هم فقط چند دقیقه برای خوردن غذا می‌نشیند؟

اگر کودک نوپای شما هم پشت میز یا پای سفره می‌نشیند و چند دقیقه غذا می‌خورد باید خوشحال باشید، چون او خیلی خوب عمل کرده است و البته شما هم همین‌طور، پس به هر کاری که تا حالا کرده‌اید ادامه دهید و چیزی را عوض نکنید، چون هر تغییری احتمالاً فقط همه چیز را بدتر خواهد کرد!

اگر کودک شما مدتی یک‌جا می‌نشیند و فقط کمی هم غذا می‌خورد، به این دلایل خواهد بود که گرسنه است، غذا را دوست دارد و میز غذا را به عنوان یک میدان نبرد نمی‌بیند و این به همان اندازهٔ گرسنه بودن و دوست داشتن غذا مهم است! بنابراین، اشتیاق او به غذا و استقلالش را در تشخیص گرسنگی را تا آنجا که ممکن است تشویق کنید.

همچنین بگذارید او تا حدی در مورد چیزی که می‌خورد حق انتخاب داشته باشد و آن را به شکلی آماده کنید که بتواند خودش آن را بخورد، حتی اگر این به معنای خوردن اسپاگتی با دست باشد.

به او فشار نیاورید که بیشتر از آنچه می‌خواهد بخورد، هرچند هیچ ضرری ندارد اگر وقتی حواسش پرت می‌شود با ملایمت توجهش را به بشقابش جلب کنید. همچنین با گذاشتن قاشق در دهانش به او «کمک نکنید»، مگر اینکه خودش از شما بخواهد.

هر کاری که می‌کنید، وقتی غذایش را تمام کرد او را وادار نکنید که همچنان پشت میز یا پای سفره بنشیند. یک روز، خودش می‌فهمد که این می‌تواند رفتار خوبی باشد اگر تا زمانی که دیگران غذایشان را تمام نکرده‌اند، پشت میز بماند، اما اگر همین حالا سعی نکنید این قانون را تحمیل کنید، چون روند غذا خوردن شادمانه‌ٔ او را دچار مشکل خواهید کرد.

با این حال در این فاصله، شاید هر دوی شما در فهمیدن اینکه او چه زمانی غذایش را تمام کرده است مشکل داشته باشید. این مورد را باید خود شما تصمیم بگیرید که چه کاری را ترجیح می‌دهید انجام دهید اگر او التماس کند که از پشت میز غذاخوری یا پای سفره بلند شود و کمی بعد به همان شدت التماس کند که دوباره برای خوردن مقداری غذای بیشتر بنشیند.

فقط لازم است بدانید که اگر به او اجازه دهید این کار را مرتب انجام دهد، به راحتی ممکن است به یک کشمکش و منازعه تبدیل شود که کودک نوپایتان کنترل آن را در دست دارد. شاید بخواهید به او اجازه دهید یک بار؛ فقط یک بار، نظرش را تغییر دهد و دوباره بنشیند یا اینکه اجازه دهید که تا وقتی زمان خوردن دسر می‌رسد، از پشت میز یا پای سفره بلند شود و بازی کند و سپس دوباره بنشیند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید