تست سلامت کودک: تفاوت بین گلودرد معمولی و گلودرد استرپتوکوکی چیست؟

تست سلامت کودک: تفاوت بین گلودرد معمولی و گلودرد استرپتوکوکی چیست؟

سؤال: آیا می‌توانید تفاوت بین گلودرد معمولی و گلودرد استرپتوکوکی را بگویید؟

الف. لوزه‌های متورم

ب. گلویی به رنگ قرمز روشن با لکه‌هایی سفید

ج. تورم غدد در گردن

د. تمام‌ موارد

جواب: مورد «د» است. گلودرد استرپتوکوکی در کودکان شیرخوار زیر یک سال بسیار نادر است و بیشتر در بچه‌های بزرگ‌تر از پنج سال شایع است. اگر حقیقت را بگوییم، شما اغلب نمی‌توانید از روی ظاهر گلو یا علائم دیگر بفهمید که آیا گلودرد استرپی است یا نه. اگر علائمی وجود داشته باشد، پزشک تست تشخیص آن را انجام می‌دهد تا مطمئن شود. اما شما می‌توانید سرنخ‌ها را جست‌وجو کنید و اولین جایی که باید بررسی کنید داخل دهان کودکتان است. آیا لوزه‌های او متورم، به رنگ قرمز روشن و دارای لکه‌های سفیدی است؟ این واضح‌ترین و شایع‌ترین علامت عفونت استرپتوکوکی است.

ورم قابل توجه و درد در غدد زیر فک و همچنین تب نیز از علائم هشداردهنده هستند. کودک بزرگ‌تر مبتلا به استرپتوکوک ممکن است از سردرد یا حالت تهوع نیز شکایت داشته باشد. به خاطر داشته باشید که شدت بیماری همیشه علامتی قطعی نیست، علائم یک کودک ممکن است خفیف یا شدید باشد.

یک سرنخ دیگر هم این است که، اگر گلودرد کودک شما با دیگر علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی یا سرفه همراه باشد یا اگر زخم‌های کوچکی در قسمت پشت گلو وجود دارد، احتمالاً مشکل چیزی غیر از استرپتوکوک است. اگر گمان می‌کنید که کودک شما گلودرد استرپتوکوکی دارد، سریعاً با پزشک کودکتان تماس بگیرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید