آیا پنجه‌ کبوتری بودن پای کودک نگران‌کننده است؟

آیا پنجه‌ کبوتری بودن پای کودک نگران‌کننده است؟

اگر کودک شما بچهٔ سالم و فعالی است و غیر از این که پایش کمی به داخل چرخیده است پا به داخل راه می‌رود، با روندی نرمال و طبیعی در حال پیشرفت است، این حالت پا روی فعالیت فیزیکی او تأثیر نمی‌گذارد، چون این وضعیت در مورد چرخش پا به داخل بسیار متداول است. بیشتر موارد انحراف انگشتان پا به داخل خودبه‌خود برطرف می‌شود، اما حتی اگر این مشکل همچنان ادامه داشته باشد، به ندرت در عملکرد کلی کودک تأثیر می‌گذارد. بعضی از کودکان از روی عادتشان، پا به داخل راه می‌روند، حتی با این که آناتومی پاهای آنها طبیعی است. در برخی دیگر، پا فقط هنگام خستگی یا دویدن یا راه رفتن به داخل می‌چرخد.

پزشکان قبلاً گچ‌گیری، آتل، کفش‌های مخصوص و حتی عمل جراحی را توصیه می‌کردند، اما در بیشتر موارد انحراف پنجه پا خودبه‌خود و بدون هیچ گونه درمانی اصلاح می‌شود. در حقیقت، متخصصان اکنون می‌گویند که درمان می‌تواند توانایی کودک برای بازی کردن را مختل کند و در برخی موارد حتی به مشکلات فیزیکی دیگری نیز منجر شود. در موارد نادر، برای اصلاح صدمات چرخش شدید ممکن است نیاز به گچ‌گیری یا جراحی باشد.

از میان دلایل فیزیولوژیکی بسیاری که برای چرخش پنجه به داخل وجود دارد، بعضی‌ها در سن‌های خاصی شایع‌ است. شایع‌ترین علت آناتومیک در کودک زیر دو سال، متاتارسوس ادکتوس است که در آن استخوان‌های قسمت میانی پا، یعنی ناحیه‌ٔ پایین مچ به سمت داخل انحراف پیدا می‌کنند.

همچنین ممکن است چرخش پنجهٔ پای فرزندتان به دلیل تورشن تیبیا باشد، که در آن استخوان‌های تحتانی پا، یعنی استخوان درشت‌نی ساق پا به سمت داخل می‌چرخند. همانند متاتارسوس ادکتوس، این مشکل معمولاً وقتی عضلات ساق پای فرزندتان با افزایش سن قوی‌تر می‌شود خودبه‌خود برطرف می‌شود. اگر چرخش درشت‌نی ساق بعد از گذشت تقریباً ۹ ماه از راه افتادن کودک برطرف نشد یا اگر چرخش به اندازهٔ کافی شدید باشد، ممکن است به ارزیابی مجدد پزشک متخصص اطفال نیاز داشته باشد. وقتی کودک به سه یا چهار سالگی برسد احتمالاً دیگر این مشکل را نخواهد داشت.

چرخش پنجهٔ پا به داخل پس از سه تا چهار سالگی، می‌تواند ناشی از چرخش استخوان پای فوقانی، یعنی استخوان ران به داخل باشد که آنته‌ورژن نامیده می‌شود. والدین معمولاً در سه سالگی متوجه انحراف پای کودک خود به داخل می‌شوند. بجز موارد شدید، کودک باید تا هفت یا هشت سالگی دیگر بدون مشکل راه برود. در غیر این صورت، تمرینات کششی و تقویت ماهیچه‌های پا معمولاً وضعیت پا را بهبود می‌بخشند. در موارد نادر، کودک به آتل‌بندی یا مداخله‌ٔ بیشتر احتیاج دارد.

اگرچه به احتمال زیاد پزشک کودکتان معتقد است که چرخش پا به داخل مشکلی ندارد، اما اگر برای شما خیلی نگران‌کننده باشد، می‌توانید دوباره آن را مطرح کنید.

حتماً مطلب کامل پنجه‌ کبوتری بودن پای کودکان را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید