آیا پدرها هم می‌توانند شیردهی کنند؟

آیا پدرها هم می‌توانند شیردهی کنند؟

با اینکه چنین سؤالی در ابتدا شاید عجیب یا جالب به نظر برسد ولی ما به آن پاسخ داده‌ایم، چون ممکن است مثل برخی افراد که این را می‌پرسند، سؤال شما هم باشد.

شاید برخی از پدران عزیز ما هم لحظه‌ای آرزو کرده‌اند که کاش می‌توانستند به کودکشان شیر بدهند، به ویژه وقتی نزدیکی و پیوندی را می‌بینند که بین یک مادر هنگام شیر دادن و کودکش ایجاد می‌شود؛ اما به احتمال زیاد این آرزویشان فقط همان یک لحظه دوام دارد!

در هر صورت باید گفت که در تئوری، مردان هم می‌توانند شیردهی کنند. سینه‌های مردان هم مجاری شیر و مقداری بافت تراوش‌کنندهٔ شیر دارد. پدران همچنین اکسی‌توسین و پرولاکتین دارند، همان هورمون‌هایی که مسئول تولید شیر هستند. همین‌طور گزارش‌هایی وجود دارد که مردانی توانسته‌اند با تحریک زیاد سینه و نوک سینه‌شان شیر تولید کنند، اما هیچ‌کس نمی‌داند آیا این شیر از همان ترکیب و کیفیت شیری که بدن زنان می‌سازد برخوردار بوده است یا خیر؟ پس عملاً این کار و تلاش فقط و شاید می‌تواند جنبهٔ سرگرمی برای برخی از پدرها داشته باشد و کاربردی در دنیای واقعی ندارد.

اما چطور می‌توان این کار را امتحان کرد؟ به گفتهٔ کارشناسان، یکی از راه‌های تولید شیر در سینهٔ یک مرد این است که یک پدر با استفاده از یک پمپ شیردهی یا قرار دادن لولهٔ تغذیه که روی سینه‌اش وصل شده، ممکن است بتواند شیر تولید کند. لولهٔ تغذیه، به نام سیستم تغذیۀ نوزاد با شیر کمکی با نام SNS شناخته می‌شود که یک لولهٔ سیلیکونی کوچک است و به یک شیشهٔ پلاستکی حاوی شیر مادر یا شیر خشک وصل شده و روی سینه قرار می‌گیرد؛ مادرانی که هیپوپلازی پستان دارند گاهی ممکن است از این روش استفاده کنند. با این کار، شاید بتوان کودک را ترغیب کرد که سینهٔ پدرش را بگیرد، اما اینکه چقدر طول می‌کشد تا از سینهٔ یک مرد حتی چند قطره شیر تولید شود، ‌هیچ‌کس نمی‌داند!

مسئلهٔ مهم‌تر اما این است که ‌حتی بدون تولید شیر، شما به عنوان یک پدر هم می‌توانید با کارهایی ارزشمند در شیر دادن همسرتان به کودک کمک کنید و در آن شریک باشید و نتیجهٔ این کمک و همراهی‌تان را بعدها حتماً خواهید دید؛ موفق باشید!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید