آیا خودارضایی کودکان طبیعی است؟

آیا خودارضایی کودکان طبیعی است؟

هنگامی که والدین برای اولین بار این نوع اکتشاف کودک را می‌بینند، ممکن است وحشت‌زده شوند و مدام بپرسند که آیا این طبیعی است؟ پاسخ مثبت است، بله طبیعی است و نیازی نیست که ناگهان وحشت‌زده و نگران شوید، اما سن کودک شما هنگام انجام خودارضایی نیز در پاسخ به این پرسش نقش دارد.

کودکان خردسال به همان دلیلی خودارضایی می‌کنند که بچه‌های بزرگ‌تر این کار را انجام می‌دهند، حقیقت این است که چون حس خوبی به آنها می‌دهد ولی خودارضایی در کودکان خردسال ماهیت جنسی‌ ندارد، یعنی آن‌طور که برای بزرگسالان است نیست، زیرا کودکان خردسال نمی‌دانند رابطهٔ جنسی چیست.

کشف بدن بخشی از فرایند بزرگ شدن است. کودک شما در حال یادگیری دویدن، پریدن، پرتاب کردن، پا زدن روی تاب، نقاشی کشیدن و استفاده‌ از توالت است. او به همان اندازه که در مورد انگشتان دست، انگشتان پا و نافش کنجکاو است، می‌تواند در مورد اندام تناسلی خود هم کنجکاوی داشته باشد و اگر اخیراً از پوشک به پوشیدن شورت رسیده، ممکن است برای اولین بار بتواند به اندام تناسلی‌اش دسترسی داشته باشد.

اما اگر این اتفاق به یک عادت تبدیل شده یا عواقب بدی ایجاد کرده، لازم است با پزشک متخصص اطفال کودکتان در این مورد صحبت کنید.

همچنین لازم است بدانید که خودارضایی بین خردسالان با بازی علنی جنسی در کودکان بزرگ‌تر تفاوت دارد، چون یک بازی آشکار جنسی در بچه‌های بزرگ‌تر می‌تواند نشانهٔ قرار گرفتن آنها در معرض آزار جنسی باشد که این مورد را نیز لازم است به پزشک کودکتان اطلاع دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید