آیا خوابیدن روی شکم در طول بارداری خطری ندارد؟

آیا خوابیدن روی شکم در طول بارداری خطری ندارد؟

در طول بارداری خوابیدن به هر شکلی که با آن راحت‌تر هستید،‌ بی‌خطر است ولی وقتی شکمتان بزرگ‌تر می‌شود بعید است که بتوانید راحت روی شکم بخوابید اما می‌توانید تا هر زمانی که برایتان راحت‌ است دمر بخوابید.

همچنین ممکن است به دلیل افزایش حجم پستان‌ها نتوانید مثل قبل دراز بکشید یا روی شکم بخوابید. سه ‌ماههٔ اول بارداری بهترین زمان برای یاد گرفتن حالت صحیح خوابیدن است، پس سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید. این حالت باعث می‌شود که مواد مورد نیاز جنین، راحت‌تر به او برسد و همچنین مواد اضافی راحت‌تر دفع شود.

تنها وضعیتی که پزشک احتمالاً از میانه‌های بارداری با آن مخالفت می‌کند دراز کشیدن روی پشت است و این به خاطر آن است که دراز کشیدن روی پشت اجازه می‌دهد که رحم در حال رشد به سیاهرگ‌های بزرگی که از نخاع بالا می‌روند و خون را از پاها به قلب برمی‌گردانند، فشار بیاورد. این می‌تواند به کاهش جریان خون منجر شود و ممکن است باعث سرگیجه، نفس‌تنگی یا ضربان قلب سریع شود و به همین دلیل است که از میانه‌های بارداری بیشتر زنان باردار به پهلو می‌خوابند.

اگر شما به خوابیدن روی شکم عادت دارید و می‌خواهید به آن ادامه دهید، استفاده از یک بالش بارداری دوناتی‌شکل را برای تکیه دادن شکم‌تان امتحان کنید ولی باز هم بهتر است وضعیت‌های خواب دیگر را امتحان کنید. مثلاً گذاشتن یک بالش یا چیز مشابهی زیر شکم، پشت کمر و بین پاها و در حالت خوابیده به پهلو را امتحان کنید. این به شما امکان می‌دهد به سمت شکم یا پشت کج شوید یا بین این دو حالت در تناوب باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید